Доступність посилання

ТОП новини
21 Березень 2019, Київ 00:13

Чи реальним є сценарій: «Росія напала на Латвію»?


Кадр з фільму-шоу «Третя світова війна: в командному пункті» (World War Three: Inside The War Room)

«Беручи до уваги психологію Путіна, сценарій, показаний у фільмі ВВС, можливий» – Едвінс Шноре

Рига – Показ британським телеканалом BBC Two фільму-шоу під назвою «Третя світова війна: в командному пункті» (World War Three: Inside The WarRoom), за сюжетом якого Росія захоплює Латвію і потім починає атомну війну, свідчить про те, що світовий військовий істеблішмент розглядає ймовірність такого перебігу подій, вважають опитані Радіо Свобода експерти. На їхню думку, на відміну від України, країни Балтії є членами НАТО, що накладає на партнерів з Північноатлантичного альянсу зобов’язання бути готовими прийти на допомогу в разі, якщо Росія спробує дестабілізувати ситуацію або ж відкрито напасти на них.


Керівник латвійської делегації в Парламентській асамблеї ОБСЄ, режисер фільму «Радянська історія» Едвінс Шноре вважає, що здійснювана Росією у Латвії агресивна політика «захисту співвітчизників», схожість ситуації зі сходом України наводить ВВС на думку, що Третя світова війна може початися саме з Балтійських країн.

Латвія є слабким пунктом у НАТО, Путін активно мобілізує тут політику «захисту співвітчизників за кордоном», яка, зокрема, завершилася агресією Росії в Україні та Грузії
Едвінс Шноре

«Латвія є слабким пунктом у НАТО, в тому зв’язку, що Путін активно мобілізує тут політику «захисту співвітчизників за кордоном», яка, зокрема, завершилася агресією Росії в Україні та Грузії. А ми бачимо, що найбільша кількість його «співвітчизників» проживає саме у Латвії», – зазначив Едвінс Шноре Радіо Свобода.

Латвійський політолог Іварс Іябс додає, що Латвія обрана для шоу у зв’язку з геополітичним розташуванням та з огляду історичного непорозуміння з Росією.

Латвія і Естонія є єдиними країнами-членами НАТО, крім Норвегії, які мають прямий кордон із Росією
Іварс Іябс

«Латвія і Естонія є єдиними країнами-членами НАТО, крім Норвегії, які мають прямий кордон із Росією. До того ж історично у нас бували досить проблематичні стосунки зі східним сусідом. У цьому зв’язку логічний такий сценарій і такі висновки», – зазначив політолог.

За словами Едвінса Шноре, беручи до уваги психологію Путіна, сценарій, показаний у фільмі ВВС, можливий. Оскільки через складне економічне становище в Росії, послаблення країни після окупації Криму та агресії на сході Україні та Сирії, Путін для того, щоб утримати своє становище, може вдатися до нападу на сусідню країну.

«Якщо через складну економічну ситуацію він опиниться в куті, знаючи його психологічний портрет, можна прогнозувати, що це завершиться нападом на Латвію чи ще на когось. Отже, фактично це дуже реальний сценарій».

«Моделювання ситуації нападу Росії потрібне»

Едгарс Рінкевичс
Едгарс Рінкевичс

Наразі міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс, коментуючи фільм британської телекомпанії, наголосив, що країни Балтії вже понад 10 років є повноправними членами НАТО і продовжують працювати разом із союзниками, тому сценарій вторгнення на їхню територію не допускається навіть теоретично.

Ідея не є поганою. Зняти фільм, змоделювати ситуацію, щоб показати можливу ескалацію конфлікту для того, щоб знати, як у такому випадку протистояти Росії
Едвінс Шноре

Едвінс Шноре каже, що, не зважаючи на критичні зауваження латвійського посадовця з приводу цього фільму, моделювання ситуації нападу Росії на одну з країн НАТО, є одним із аспектів підготовки до такого розвитку подій. На його думку, це, в першу чергу, для країн Заходу.

«Я думаю, що така ідея не є поганою. Зняти фільм, змоделювати ситуацію, щоб показати можливу ескалацію конфлікту для того, щоб знати, як у такому випадку протистояти Росії», – зазначив режисер.

«Чи готові британці стати на захист Латвії?»

Латвійський фахівець зі зв’язків з громадськістю Марціс Бендікс вважає, що сценарії можливого нападу Росії розглядаються на високому рівні, а фільм ВВС вже є наслідком цього.

Сценарії вже є на столі на розгляді. Про них думають, якесь планування відбувається, і це добре
Марціс Бендікс

«Ці сценарії різні – позитивні, негативні, можливі й неможливі вже є на столі на розгляді. Про них думають, якесь планування відбувається. Це просочується в навколопрофесійні кола, а далі вже журналістські та творчі. І це нормально, і це добре», – вважає експерт.

На його думку, демонструючи жителям Великої Британії сценарій агресії Росії у Латвії, ЗМІ спонукають їх до відповіді на запитання, а чи готові вони, ціною своєї безпеки стати на захист Латвії та Естонії.

Посольство Росії в Латвії розцінило цей фільм як небезпечну провокацію.

Депутат латвійського Сейму від Латгалії, член проросійської партії «Центр злагоди» Іван Рибаков зазначив, що сусідів не вибирають, з ними треба жити мирно, уникати навіть висловлювань, які можуть їх зачепити, тим паче не можна грати в жодні ігри, в тому числі віртуальні.

«У разі нападу, Росія через 60 годин може бути біля Риги і Таллінна»

Висновки з аналітичної доповіді вашингтонського дослідницького центру RAND Corp свідчать, що Естонія, Латвія і Литва є наступними найбільш ймовірними після сходу України цілями для спроби впливу з боку Росії.

Як і Україна, ці три країни провели довгі роки в статусі республік СРСР. Тут, як і в Україні, проживає значна кількість етнічних росіян, інтеграція яких в політичне та соціальне життя після відновлення незалежності цих країн відбувалася не дуже гладко. Це дає Росії «самовиправдання» для втручання у справи Естонії та Латвії.

Кадр з фільму-шоу «Третя світова війна: в командному пункті» (World War Three: Inside The War Room)
Кадр з фільму-шоу «Третя світова війна: в командному пункті» (World War Three: Inside The War Room)

У документі йдеться про те, що російським силам потрібно максимум 60 годин для того, щоб бути біля околиць Таллінна або Риги. Після цього в Північноатлантичного альянсу залишиться обмежений вибір варіантів дій – «всі погані». Запобігти такому сценарію можна – заздалегідь розгорнувши в регіоні сили, в кілька разів більші, ніж передбачає адміністрація США.

Про що йдеться у фільмі

Шоу-фільм «Третя світова війна: в командному пункті» (World War Three: Inside The WarRoom) представляє суто гіпотетичну, вигадану ситуацію. Зйомки фільму велися протягом декількох годин в одному приміщенні, де засідав «комітет з оборони». До цього автори фільму провели кілька місяців, вивчаючи ситуацію в регіоні, реальні події минулого, і моделюючи гіпотетичну ситуацію, на яку повинні були реагувати учасники програми.

Спочатку герої фільму відчували себе цілком упевнено, але чим більше вони занурювалися у створену для них реальність, тим все важче ставало їм. Останні хвилини фільму, коли вони повинні відповісти «так» чи «ні» на питання, чи повинна Британія завдати у відповідь ядерний удар по цілях в Росії, – повні драматизму сцени.

«Військова гра» ведеться у фільмі за всіма правилами драматичного жанру: актори грають російськомовних жителів Латвії, які, скандуючи «Росія! Росія!», замінюють латвійський прапор на російський над будівлею мерії Даугавпілса, беруть контроль не тільки над цим містом, але й над іншими населеними пунктами сходу країни, а також ділянку кордону з Росією.

Кадр з фільму-шоу «Третя світова війна: в командному пункті» (World War Three: Inside The War Room)
Кадр з фільму-шоу «Третя світова війна: в командному пункті» (World War Three: Inside The War Room)

Також під час фільму лунають заклики до латгало-російського союзу і проведення «референдуму» щодо визнання «Латгальської народної республіки». З таким перебігом подій і мають справу учасники військової гри. За столом головує екс-посол Британії в США Крістофер Мейєр, його завдання – формулювати питання, які періодично виносяться на голосування.

Головне питання, яке постає перед героями фільму з самого початку дискусій – це реалізація п’ятої статті Договору НАТО, відповідно до якої напад на одного члена альянсу розглядається як напад на всю організацію.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG