Доступність посилання

ТОП новини

Чим обурені солдати?


Українські військові скаржаться на погані умови та затримки бойових виплат

Державні та військові очільники звітують про покращення утримання військовослужбовців, натомість самі бійці української армії дедалі частіше висловлюють обурення через неприйнятні умови життя, погане забезпечення й харчування, розповідають про затримки із виплатою грошей за перебування в зоні АТО і на лінії зіткнення. Керівництво обіцяє розібратися, а експерти вказують на необхідність оптимізувати систему військового забезпечення. За їхніми словами, ситуація із грошовим забезпеченням істотно відрізняється від того, про що звітує керівництво держави та Збройних Сил.

На початку місяця на незадовільні умови проживання скаржилися бійці 14-ї і 93-ї механізованих бригад. Відтак міністр оборони Степан Полторак доручив перевірити цю інформацію і пообіцяв оприлюднити результати перевірки. А днями 46 бійців 53-ї механізованої бригади пішки рушили з полігону «Широкий лан» до Миколаєва, аби поскаржитися військовому прокурору на нестерпні умови проживання та вкрай погане забезпечення. За словами бійців, у них немає достатньої кількості ліжок та ковдр, немає можливості помитися, бракує навіть гарячої їжі та питної води.

Демарш на «Широкому лані»

Речник Генштабу полковник Владислав Селезньов у коментарі Радіо Свобода запевнив, що на полігоні вже працюють над покращенням умов перебування бійців, а також встановлюють, чому ці умови не були створені одразу.

«Справа в тому, що 53-я бригада зараз перебуває в процесі переміщення. Це процес достатньо динамічний, під час якого виникли отакі проблеми із логістикою та забезпеченням особового складу», – каже він.

Також Владислав Селезньов зазначив, що демарш бійців, які самовільно залишили частину також має отримати правову оцінку, адже є підстави говорити про порушення статуту.

Натомість військовий оглядач Юрій Бутусов зазначає, що ця проблема характерна не лише для «Широкого лану» – одного з базових полігонів з бойової підготовки української армії, але й для інших навчальних центрів. Просто на Миколаївщині вона стала найбільш помітною.

Усі ці управління із великою кількістю генералів та офіцерів, які відповідають за роботу з особовим складом і організацію бойової підготовки – вони просто не відпрацьовують ті гроші, які їм держава сплачує
Юрій Бутусов

«У керівництві Збройних Сил, у Генштабі, відсутня адекватна система контролю. Усі ці управління із великою кількістю генералів та офіцерів, які відповідають за роботу з особовим складом і організацію бойової підготовки, просто не відпрацьовують ті гроші, які їм держава сплачує. Це вже не перша така ситуація, але, на жаль, ми не бачимо системних змін і висновків із цих ситуацій», – вважає експерт.

За його словами, ситуація, коли частину з бойовим досвідом розміщують в абсолютно непристосованих умовах, є радше підривом боєздатності, а не бойовою підготовкою.

Спецназ в очікуванні бойових виплат

Про затримання виплат за перебування в зоні АТО та безпосередньо на лінії вогню Радіо Свобода розповів боєць Третього полку спецпризначення Олександр, позивний «Морячок». Він сам із окупованої частини Донбасу – вивіз звідти свою родину, яка тепер не забезпечена постійним житлом. Тож для нього ця проблема болючіша, ніж для багатьох інших бійців.

«З квітня минулого року нам не виплачують бойові – за дві ротації загальною тривалістю півроку. Звісно, не всі шість місяців ми були «на передку», але заборгованість достатньо велика. Розмовляли із начальником нашої фінчастини – він каже, що не від нього це залежить. Наші офіцери всі папери оформили і віддали в Антитерористичний центр. Але там кажуть, що тут коми бракує, а тут крапки немає… Знаходять різні причини, щоб повернути папери», – розповідає солдат-спецназівець.

За словами Олександра, якщо солдат-контрактник має близько 4 тисяч гривень на місяць, то заборгованість за перебування в зоні АТО та безпосередньо на лінії вогню в його підрозділі становить близько 30 тисяч гривень. Тобто, це сума близька до річного грошового утримання солдата- контрактника.

В офіцерів ще більша заборгованість. Але вони нічого не казатимуть, бо в них кар’єрне зростання, звання-посади
Олександр, позивний «Морячок»

«В офіцерів ще більша заборгованість. Але вони нічого не казатимуть, бо в них кар’єрне зростання, звання-посади. І якщо він щось скаже, то це означатиме крах його кар’єри в спецназі», – пояснює Олександр.

Нарахування бойових у компетенції командира – речник Генштабу

У Генштабі кажуть, що виплати за перебування в зоні АТО та за бойові зіткнення залежать насамперед від командира частини.

За результатами виконання завдання командир частини готує документи на преміальні виплати, перелік яких визначений міністром оборони, і направляє їх у штаб сектору
Владислав Селезньов

«Питання нарахування цих коштів не виходить на рівень Генштабу чи Міноборони. За результатами виконання завдання командир частини готує документи на преміальні виплати, перелік яких визначений міністром оборони, і направляє їх у штаб сектору. Там їх опрацьовують і, якщо вони знайшли підтвердження, спрямовують у штаб АТО, де видають відповідний наказ. Витяг з цього наказу є підґрунтям для командира частини для нарахування виплат», – пояснює Владислав Селезньов.

Натомість Юрій Бутусов вважає неправильною систему, коли солдат значні кошти отримує як винагороду, яку, в свою чергу, регламентує його начальник. Це, за його словами, якийсь рудимент феодальних армій і в підсумку породжує корупцію. Достойна платня має бути гарантована бійцю, який до того ж ризикує своїм життям.

До речі, Олександр «Морячок» нарікає, що значна частина грошей виплачується саме у вигляді премій, яких можуть позбавити.

На цю ж тему:

  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

Дивитись коментарі (7)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG