Доступність посилання

ТОП новини

Справа «Абромавичус проти Кононенко» не є темою для розслідування НАБУ – експерт


Ігор Кононенко, народний депутат від фракції «Блок Петра Порошенка», під час другого етапу XII позачергового з'їзду політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» в Києві, серпень 2015 року
Ігор Кононенко, народний депутат від фракції «Блок Петра Порошенка», під час другого етапу XII позачергового з'їзду політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» в Києві, серпень 2015 року

«Наші очікування від НАБУ в цій конкретній справі є завищеними, і це може погано позначитись на його репутації»

Айварас Абромавичус – наразі ще чинний міністр економічного розвитку та торгівлі – у середу вже вдруге відвідав Національне антикорупційне бюро. Слідчі викликали його як свідка. Як повідомив міністр журналістам напередодні, на допит він приніс додаткові документи, що підтверджують втручання у роботу Міністерства економічного розвитку та торгівлі (МЕРТ). Тим часом політологи вже застерігають, що ця справа не так корупційна, як політична, і в результаті гучних «розбірок» постраждає не якась зі сторін, а саме Антикорупційне бюро.

«Під політичним пресингом працювати неможливо. Політичний тиск на призначення – це несумісно з процесом реформ… Якщо Національне антикорупційне бюро вирішило, що тут потенційно є якісь кримінальні речі і хочуть додатково щось довести, то я відкритий до дискусії. Вони запросили додаткові матеріали. Якраз сьогодні я їх і приніс», – сказав перед допитом міністр Айварас Абромавичус.

Айварас Абромавичус (жовтень 2015 року)
Айварас Абромавичус (жовтень 2015 року)

До приміщення Бюро він повинен прийти щонайменше ще раз (загалом тричі), кажуть у відомстві і запевняють, що одразу після цього викличуть на допит і народного депутата від «Блоку Петра Порошенка» Ігоря Кононенка.

Артем Ситник
Артем Ситник

«Ми не хочемо ставити Айвараса в такі рамки, коли він змушений буде швидко давати свідчення і, відповідно, не буде мати можливості надати ті докази, які хотів би надати на підтвердження своїх слів», – сказав очільник НАБУ Артем Ситник.

Попри це, помічник народного депутата Ігоря Кононенка Ніна Єфремова повідомила, що Кононенко ще не отримував виклику на допит в НАБУ. «Він готовий співпрацювати, але жодного виклику не отримував», – зазначила помічниця Кононенка, який також звертався в Бюро з проханням про очну ставку з міністром економіки.

Серед доказів, які, найімовірніше, вже фігурують у справі, – листування між Айварасом Абромавичусом і виконавчим директором «Нафтогазу» Андрієм Пасішником. Скриншот із «смсками» міністр передав депутатові президентської партії і колишньому журналістові-розслідувачу Сергієві Лещенку, який, у свою чергу, зробив її публічною на своєму Фейсбуці.

Третього лютого Айварас Абромавичус подав у відставку з посади міністра економічного розвитку і торгівлі України саме через спробу нав’язати йому в заступники нинішнього виконавчого директора компанії «Нафтогаз України» Андрія Пасішника. У відповідь Ігор Кононенко назвав ці звинувачення спробою перекласти відповідальність за невдачі в роботі міністерства, а Пасішник заявив, що сам пропонував Абромавичусу свою кандидатуру на посаду його заступника.

Очільник НАБУ Артем Ситник не виключає, що після допиту міністра економічного розвитку і торгівлі щодо його заяв про тиск на міністерство у справі з’являться й нові, добре відомі суспільству персони. Обіцяє він і частково оприлюднити викривальні свідчення міністра, які детективи фіксують на відео.

Цю проблему мали б урегулювати всередині коаліції – політолог

У цьому конфлікті Національне антикорупційне бюро є своєрідним арбітром, каже політичний аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач. Але от у тому, чи закінчиться все ефективним судовим рішенням, експерт сумнівається.

Змістовна частина цих звинувачень не стільки про корупцію, як про політичні лобіювання, політичні впливи
Володимир Горбач
Володимир Горбач
Володимир Горбач

«Змістовна частина цих звинувачень не стільки про корупцію, як про політичні лобіювання, політичні впливи. Я не думаю, що це є темою для розслідування НАБУ. Цю проблему мали б урегулювати всередині коаліції, не виводячи її на публіку. Бо йшлося про що? Про призначення заступника міністра. Наші очікування від НАБУ в цій конкретній справі є завищеними, і це може погано позначитись на його репутації», – застерігає Горбач.

Ризик того, що у справі Абромавичуса проти Кононенка НАБУ може перетворитися в інструмент політичного протистояння, вбачає і політолог, голова Єдиного координаційного центру «Донбас» Олег Саакян.

«Я сподіваюсь, що НАБУ буде ініціювати розслідування, кримінальні провадження і буде доводити їх до логічного кінця, але коли йдуть депутати і приносять якісь запити проти своїх супротивників, то це нагадує політичну розправу і використання цього інструменту, такого жаданого українським суспільством більш ніж 20 років і унікального за своєю суттю, для того, щоб, знаєте, на городі порпатись, квіти пересаджувати», – вдається до порівняння він.

Разом із тим, на переконання Олега Саакяна, результативність Антикорупційного бюро залежить насамперед від особистості його керівника та підтримки діяльності відомства суспільством.

Що вже розслідує НАБУ?

Наразі Антикорупційне бюро розслідує півсотні проваджень на загальну суму понад 1 мільярд гривень. Окрім справи Айвараса Абромавичуса, Національне антикорупційне бюро вже почало досудове розслідування за фактом спроби нецільової розтрати понад 480 мільйонів гривень у Міністерстві екології та природних ресурсів України, а також зняття арешту з рахунків екс-міністра екології Злочевського.

Також відомство подало позовні заяви на суму понад 346 мільйонів гривень у зв’язку з розслідуванням фактів привласнення майна компанії «Запоріжжяобленерго». Повідомило бюро і про розслідування кримінального провадження проти посадових осіб Національного банку.

Ще близько 15 найрезонансніших розслідувань, які інші слідчі органи – прокуратура, міліція – залишили без належної уваги, голові НАБУ Артемові Ситнику передали і журналісти програми «Схеми» – спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший».

Загалом же боротися з корупцією в Україні повинні три структури: Національне антикорупційне бюро, Спеціальна антикорупційна прокуратура і Національне агентство із запобігання корупції.

  • Зображення 16x9

    Ірина Стельмах

    На Радіо Свобода працюю з вересня 2012 року. У 2011 році отримала диплом бакалавра журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Того ж року вступила на магістратуру у Могилянську школу журналістики. Активно вдосконалюю знання англійської, польської та болгарської мов. Займалась плаванням, дублюванням фільмів та серіалів українською .

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG