Доступність посилання

ТОП новини

Збройний скандал: кому служив ліванець з українським паспортом


Алі Фаяд у супроводі чеської поліції в Празі, вересень 2015 року

Чехія, Ліван, Україна і США – щонайменше ці чотири держави сьогодні намагаються з’ясувати, чиї інтереси представляє загадковий Алі Фаяд

Прага – Ліванець з українським паспортом Алі Фаяд опинився в центрі уваги дипломатів кількох країн. Сполучені Штати Америки звинувачують Алі Фаяда в сприянні тероризму, а в Чехії говорять і про торгівлю наркотиками. Чеська преса пише, що його намагалося визволити з тюрми посольство України в Чеській Республіці, натомість українські дипломати пояснюють, що намагались допомогти родині свого співгромадянина.

Чехія, Ліван, Україна і США – щонайменше ці чотири держави сьогодні намагаються з’ясувати, чиї інтереси представляє загадковий Алі Фаяд – із подвійним громадянством Лівану і України.

У квітні 2014 року Алі Фаяда заарештували в Празі, вчинено так було, як повідомляють чеські ЗМІ, на прохання американської сторони, яка місяцем раніше – в березні 2014 року – подала на українського ліванця в міжнародний розшук за підозрою у скоєнні низки злочинів.

США розшукують Фаяда, відомого як Алі Амін, та ще двох громадян Кот д’Івуару, за звинуваченнями у намаганні продажу зброї і кокаїну таємним американським агентам, які видавали себе за членів колумбійської терористичної організації FARC. Усіх трьох затримали в одному з празьких готелів.

Тоді долею Алі Фаяда займалось і посольство України в Чеській Республіці на прохання його української родини. Про це Радіо Свобода повідомив посол України в Чехії Борис Зайчук. «До нас звернулась його дружина з заявою про те, щоб ми надали йому консульську допомогу в розгляді цього питання. Ми вивчили ці матеріали, в тому числі й ті, які показали нам адвокати, яких вона найняла. Дружина звернулась з проханням, щоб ми уточнили в Міністерстві юстиції долю її чоловіка», – наголосив український дипломат.

Хто ж такий загадковий громадянин Лівану та України з повним іменем Алі Таан Фаяд? В Україну він приїхав на початку 1980-х років, там навчався, там і одружився, в родині двоє дітей. За часів попереднього президента Віктора Януковича належав до команди його радників, пише чеська преса. Також, як радник, Аль Фаяд працював в українському державному підприємстві «Укрспецекспорт», однак, як радник, Алі Фаяд не мав права підписувати ніякі військові контракти.

Зв’язок пана Фаяда з торгівлею зброєю є очевидним, це підтверджують і матеріали, які є в нашому розпорядженні
Карел Грубеш

Чеський журналіст Карел Грубеш, який досліджував цю справу, вважає, що саме своєю роботою в Україні Алі Фаяд зацікавив американську сторону. «Зв’язок пана Фаяда з торгівлею зброєю є очевидним, це підтверджують і матеріали, які є в нашому розпорядженні. Його роботою, як радника фірми «Укрспецекспорт», було діставати заздалегідь інформацію про торгівлю зброєю», – сказав у коментарі Радіо Свобода Карел Грубеш.​

Національні інтереси – понад усе

Тоді, коли Алі Фаяд чекав на вирішення своєї долі в чеській тюрмі, в Лівані викрали п’ятьох чеських громадян, серед яких був і адвокат ліванця Ян Шварц. Незадовго перед викраденням він отримав від родини Фаяда 200 тисяч американських доларів, як стверджує Шварц, за юридичні послуги.

Після складних і довгих переговорів Чехія вирішила не слухати нікого, а врахувати власні інтереси і пішла на обмін: обміняла одного ліванця на п’ятьох своїх громадян. Таким чином минулого тижня Алі Фаяд повернувся до Лівану. Він через своїх адвокатів спростовує причетність до порушення закону.

Посольство США в Чехії обурилося відмовою чеської влади видавати підозрюваного.

На дії чеської сторони Україна не мала впливу, наголошує посольство України в Чеській Республіці. «Посольство не має ніякого впливу на правоохоронні органи Чехії», його дії, зокрема, «консульський захист громадянина України Алі Фаяда чітко відповідає вимогам чинного законодавства України», мовиться в заяві, яку дипломати передали Радіо Свобода.

Зараз Аль Фаяд перебуває в руках ліванських служб безпеки. Як повідомляють чеські ЗМІ, його доля ще не вирішена. Якщо буде доведена співпраця Алі Фаяда з чеськими службами безпеки, то, ймовірно, що історія ще може мати продовження, передусім для головного героя, цього разу за ґратами в Лівані.

  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті ім. І.Франка (1970 р., диплом з відзнакою), протягом 1986-1989 рр. навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України. У 1992 р. – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 р. працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993-1995 рр. – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

Дивитись коментарі (4)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG