Доступність посилання

ТОП новини

Криза влади в Дніпропетровську? Місто залишилось без секретаря міськради і заступників мера


«Нові вибори – це перспектива не завтрашнього дня, але якщо все зайде в глухий кут, то це буде цивілізований вихід» – експерт

Дніпропетровськ – У п’ятницю стало відомо, що Бабушкінський районний суд Дніпропетровська позбавив керівника партії «Громадська сила» Загіда Краснова посади секретаря міськради. Він був підтримуваний депутатами своєї фракції в міськраді та фракції «Опозиційного блоку» і пропрацював керівником міськради півтора місяця. Ситуація ускладнилась тим, що рішенням того ж самого суду також було припинено повноваження трьох виконувачів обов’язки заступників мера Дніпропетровська, яких називають «людьми Бориса Філатова», – Олени Молошної, Олександра Санжари і Дмитра Погребова. Тексти судових рішень поки не оприлюднені, однак у міській раді ситуація напружена: майже упродовж цілого дня там перебували молодики спортивної статури, чергувала поліція й «швидка». Між тим незалежні експерти прогнозують поглиблення конфлікту всередині міськради аж до необхідності проведення нових виборів.

Молодики спортивного вигляду, із напівприхованими капюшонами обличчями, увійшли до будівлі мерії ще вночі, стверджує екс-секретар міської ради Загід Краснов. За його словами, невідомі зламали електронний замок у дверях його службового кабінету й потрапили всередину.

Сам Краснов зазначає: до цих молодиків він не має ніякого стосунку, у той час він перебував у Києві й про ці події дізнався тільки вранці.

«Буду секретарем чи ні – це другорядне питання»

Екс-посадовець заявляє: рішення про позбавлення його посади сумнівне – Бабушкінський районний суд міста лише виніс ухвалу, яка призупиняє рішення, затвердженні депутатською більшістю міської ради на скандальній передноворічній сесії 29 грудня, коли його було обрано секретарем з «подачі» «Опозиційного блоку». Загід Краснов вважає, що за цією ухвалою стояли його опоненти, люди Бориса Філатова, й ухвалу суду можна невдовзі оскаржити.

«На превеликий жаль, наш мер і його заступник, обидва юристи, – неграмотні, тому що сказали, що є рішення суду, яке скасовує сесію в АНД районі 29 грудня. Хотів би їм пояснити: є не рішення, а ухвала суду. Вона виноситься, коли судді важко розібратися, в чому справа, і, на вимогу позивача, суд тимчасово призупиняє дію даного рішення. «Ухвала» може бути скасована в цьому ж суді або апеляційному суді в будь-який момент. «Ухвала» і «рішення» – абсолютно різні речі, їх не можна плутати. Для мене абсолютно без різниці: буду я секретарем чи ні. Мене попросили стати секретарем міськради, щоб в місті був баланс, не було захоплення міськради однієї зі сторін. Буду секретарем чи ні – це другорядне питання, і це вирішувати депутатському корпусу міськради Дніпропетровська, а не мерові», – заявив у п’ятницю Загід Краснов.

Громадяни спортивного вигляду, що «прийшли отримати грамоти»

Присутність в будівлі міськради «молодиків спортивної статури» підтвердили й у прес-службі міської ради. Там розповіли: у п’ятницю вдень майже три години невідомі чоловіки блокували кабінети заступників міського голови й самого мера. Молодики ховали обличчя, а не на мікрофон говорили, що «шукають в будівлі міськради їдальню», «прийшли отримати грамоти» тощо.

«Невідомі прийшли до міськради нібито з вимогою поспілкуватися з Борисом Філатовим. Натовп також вимагав від виконувача обов’язків міського голови Дмитра Погребова і Олени Молошної покинути свої кабінети. Люди, що зчинили ґвалт у владних коридорах, не змогли чітко пояснити причини, що саме привело їх у міськраду. На питання про це молодики у спортивному здебільшого ховали обличчя під капюшонами. Поліцейські декілька разів зверталися до натовпу з проханням покинути приміщення», – йдеться в офіційному повідомленні з міськради.

Ані екс-секретар міськради, ані мерія не пояснили, як «молодики в спортивному» могли потрапити всередину адміністративної будівлі, яка цілодобово охороняється. Сторони конфлікту лише обмінялись звинуваченнями у причетності до організації «тітушок» і спроб «силового захоплення міськради».

Надвечір, коли будівля міської ради була розблокована і невідомі молодики почали давати свідчення правоохоронцям, у мерії оприлюднили заяву міського голови Бориса Філатова.

«Громадяни спортивної зовнішності, які представилися активістами, вдерлися в будівлю мерії, повністю заблокували поверх адміністрації. Відбулося це в той момент, коли ми проводили нараду з електронного документообігу», – заявив Філатов. Він зазначив, що «молодики стали заручниками політичних амбіцій окремих депутатів».

«У сухому залишку це буде боротьба за владу в місті й економічний ресурс»

Дніпропетровський політолог Андрій Золотарьов вважає: події у п’ятницю продемонстрували, що конфлікт між міським головою Борисом Філатовим і частиною депутатів міської ради, які його не підтримують, набув загрозливих масштабів й перетворився на «війну всіх проти всіх». Найімовірніше, каже експерт, що тепер розпочнеться тривала судова тяганина щодо зміщених із посад секретаря та заступників міського голови. Однак Андрій Золотарьов не виключає й розв’язання конфлікту оголошенням нових виборів міськради чи мера.

«Зрозуміло, що на авансцені – конфлікт Філатова з Красновим, але є ще кілька груп, кожна з яких відстоює свої інтереси, і це буде ускладнювати ситуацію. Швидше за все, політична криза в Дніпропетровській міськраді буде поглиблюватись. А підґрунтя цього – це те, що надто довго Борис Альбертович (Філатов – ред.) розкидав каміння, а намагання зібрати це каміння виглядає незграбним. Відтак перспектива доволі сумна для міста, для городян, протистояння буде поглиблюватись. Буде юридична штовханина: кожен буде мірятись судовими рішеннями, мірятись, який суд потужніший, мірятись міцними хлопцями тощо. У сухому залишку це буде боротьба за владу в місті й економічний ресурс. Нові вибори – це перспектива не завтрашнього дня, але якщо все зайде в глухий кут, то це буде цивілізований вихід. Поки про вибори сторони чути не хочуть, але те, що було нереальним сьогодні, може стати політичною реальністю завтра», – сказав у коментарі Радіо Свобода Андрій Золотарьов.

Конфлікт тягнеться з жовтня

На місцевих виборах в жовтні 2015 року до міськради Дніпропетровська пройшли п’ять фракцій, вони об’єднались у практично однакові за чисельністю групи: з одного боку – «Опозиційний блок» та «Громадська сила», з іншого – «Укроп», «Самопоміч» та «Солідарність».

Це створило конфліктну ситуацію в мерії: міський голова Борис Філатов не має своєї більшості в депутатському корпусі, міська рада вже півтора місяця не збирається на сесії, бюджет міста на 2016 рік залишається не ухваленим. Конфлікт поглиблюється незгодою між мером та депутатами з багатьох значущих питань – добудови метро, перейменування міста тощо.

  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG