Доступність посилання

ТОП новини

Від патрульних сьогодні є сигнали, що мажори знову почали «бикувати» – Шкіряк


Справою патрульного Олійника хочуть дискредитувати усю Національну поліцію – Шкіряк
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:19:50 0:00

Не так багато видно політичних прихильників поліцейської реформи – Ігор Луценко

Гості передачі «Ваша Свобода»: Ігор Луценко, народний депутат від «Батьківщини»; Зорян Шкіряк, радник міністра МВС.

Олександр Лащенко: У центрі уваги перебувають кілька подій, пов’язані з діями патрульних поліцейських. Зокрема минулої ночі у Харкові автомобіль Toyota розбився під час переслідування патрульними. Водій загинув, а пасажир опинився у шпиталі. Як повідомили у поліції, правоохоронці помітили, що машина значно перевищила швидкість. Намагаючись втекти, водій не впорався з керуванням. У поліції підкреслюють, що і водій, і пасажир переслідуваного авто були у стані алкогольного сп'яніння.

Ваша Свобода
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:20:00 0:00


Отже, це не перший інцидент останнього часу, коли в центрі уваги опиняються патрульні поліцейські. Зокрема, у ніч на сьоме лютого в Києві вони змушені були відкрити вогонь під час погоні за порушниками на BMW. Водій був під наркотиками. Копи неодноразово попереджали про відкриття вогню, якщо машина не зупиниться, і лише після того, як водій знехтував цим попередженням, змушені були стріляти.

Суд заарештував патрульного Сергія Олійника на два місяці. Як стверджував заступник генпрокурора України Анатолій Матіос, прокуратура довела, що поліцейський виявив намір скоїти вбивство.

Народний депутат України Ігор Луценко повідомив, що патрульний Олійник саджав свого часу як слідчий «автомайданівців». Це було у часи Януковича у розпал Майдану.

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков відреагував на арешт копа у «Фейсбук»: «Пускай по улицам гоняют обдолбаные мажоры? Пускай убивают 300 людей в год и 3000 калечат??! Прокуратуре, пользующейся колоссальным доверием общества – плевать, и Печерскому суду – средоточию справедливости всего мира – плевать».

21 лютого на Софійській площі у Києві пройшла акція на підтримку Національної поліції, організована у зв'язку з арештом копа Сергія Олійника.

Кияни прийшли на акцію на підтримку поліції (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00


Отже, справа патрульного Олійника – об’єктивне розслідування чи дискредитація нової поліції?

Перед тим, як ми почнемо нашу розмову, я надам слово продюсеру програми «Ваша Свобода» Андрію Кузнецову. Він нагадає, що відбувалося з цими інцидентами, пов’язаними з патрульними.

Справа патрульного Олійника
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:27 0:00


– Пане Шкіряк, що це: дискредитація чи, справді, у патрульних не було виходу?

Зорян Шкіряк
Зорян Шкіряк
Це дискредитація всієї Національної поліції. Комусь дуже хочеться, щоб все повернулося в минуле, поліцейських не можна купити, їм байдуже, які у когось «корочки», на якому ти автомобілі, чий ти кум, сват, брат
Зорян Шкіряк

Зорян Шкіряк: Ми абсолютно стоїмо на своїй позиції в тому, що, на наш погляд, це дискредитація всієї Національної поліції. Комусь, напевне, дуже хочеться сьогодні, щоб все повернулося в минуле, тому що патрульних поліцейських не можна купити, їм байдуже, які у когось «корочки», їм байдуже, на якому ти автомобілі, чий ти кум, сват, брат. Це сьогодні не влаштовує масу людей як вчорашніх, так і сьогоднішніх. Тому, коли ми говоримо про ці речі, зокрема про те, що висуває прокуратура, то, знаєте, треба спокійно, без істерії підходити до тих питань, які сьогодні стоять.

Рішення «печерного» суду, який потрібно зруйнувати, як Бастилію, або продати на аукціоні, як Лук’янівське СІЗО. Спроба створити думку, реформа не працює, поліцейські виявилися неготовими
Зорян Шкіряк

Безумовно, на наш погляд, ні про яке умисне вбивство мова йти не може. Це просто якась профанація. І, власне, друге відео, яке ви показали, цьому абсолютне підтвердження. Ми стоїмо на тому, що, безумовно, перед законом всі повинні бути рівні. Але коли ми говоримо про рівність перед законом, ми повинні усвідомлювати те, що ось такі рішення суду, коли абсолютно не було жодних підстав Сергія Олійника заарештовувати, ніхто не збирався втікати, Арсен Аваков і Хатія Деканоїдзе давали гарантії, понад 20 народних депутатів були готові брати на поруки, а зараз їх значно більше, безперечно, таке рішення «печерного» суду, який давним-давно потрібно зруйнувати, як Бастилію, беззаконня, свавілля і політичної заангажованості, або продати на аукціоні, так як і Лук’янівське СІЗО, безперечно, є, на наш погляд, м’яко кажучи, не об’єктивним. По всьому видно, що це чергова спроба намагатися створити в суспільству таку думку, що реформа не працює, що поліцейські виявилися неготовими.

– А хто стоїть за цією спробою дискредитації?

Зорян Шкіряк: Мені не хотілося б сьогодні прізвища називати. Я скажу відверто, що я не готовий назвати прізвища. Тому що те, коли ми говоримо хто, то це уявлення спільне тих людей, які дуже незадоволенні реальною, єдиною в Україні реформою, яка сьогодні має позитивні наслідки.

І той мітинг, про який Ви згадали, коли люди вийшли не за конкретного патрульного, не за конкретного поліцейського, а за саму ідею, це був історичний момент. Напевне, оця довіра людей і є найголовніше підтвердження того, що сьогодні ми на правильному шляху.

Загинув не з вини поліцейського, а з вини п’яного і обдовбаного виродка, який за кермом BMW влаштував «сафарі» в центрі Києва
Зорян Шкіряк

Зрештою, ми ніколи не відмовлялися від того, що є помилки, що є над чим працювати, що, на жаль, ми, безумовно, спільно співчуваємо родині загиблого. Але хочемо наголосити, що загинув він не з вини поліцейського, а з вини того, вибачте, п’яного і обдовбаного виродка, який за кермом BMW влаштував «сафарі» в центрі Києва. А все, що потрібно було зробити, то це на вимогу поліції зупинитися, не чинити спротив. Всі були б живі і здорові, всі були б цілі. Максимум, заплатили б штраф, забрали б права.

– А цей водій BMW під домашнім арештом, так?

Водію BMW не висунуто підозру. Проводяться дії щодо відтворення злочину
Зорян Шкіряк

Зорян Шкіряк: На цей час йому (водію BMW – ред.) не висунуто підозру. Власне, підозру йому, на жаль, не висунуто у тому числі у зв’язку з діями прокуратури. Я з цього приводу сьогодні зробив заяву. Але у вас в ефірі… Я вже це опублікував вже на своїй сторінці у «Фейсбук». Сьогодні у нас якраз зараз проводяться дії щодо відтворення злочину…

– У МВС?

В Національній поліції найближчим часом будуть висунуті підозри по скоєнню важких злочинів
Зорян Шкіряк

Зорян Шкіряк: О 15:00. В Національній поліції разом спільно з адвокатами. І найближчим часом будуть висунуті підозри, у тому числі цих статей буде більше, ніж одна, у тому числі ми будемо висувати підозри по скоєнню важких злочинів. От ми дуже хотіли б подивитися у тому числі на принциповість прокуратури, яка також проявить чітку позицію.

– Пане Луценко, Ви, наводячи дані про те, що пан Олійник був слідчим у часи, коли «автомайданівців» «Беркут» брав, а потім їх «судили», Ви взагалі під час жвавого обговорення у «Фейсбук» зауважили: «Немає ніякої нової поліції, є тільки перефарбована стара». Ви так вважаєте?

Ігор Луценко
Ігор Луценко

Ігор Луценко: Я дійсно так вважаю. Я дійсно погоджуюся з колегою в тому плані, що це реальна перша спроба реформ. От більше я таких спроб, хіба що ввести 3G, мобільний інтернет в Україні, котрі помітні людям не бачу. І це дійсно треба бути дуже сміливою людиною, щоб наважитися на таку реформу. І ми бачимо, що, дійсно, цей шлях буде дуже нелегкий.

Поліція у стані трансформації. На ній висить табличка «antіconstruction»
Ігор Луценко

На жаль, на сьогодні, якщо ми говоримо про поліцію взагалі, тобто поліція як така, я не кажу про патрульну поліцію, патрульна поліція – це інша історія, поліція як така ще поки що у стані трансформації. Тобто на ній висить табличка, яка каже «antіconstruction».

Що стосується патрульної поліції, то це було задумано, як локомотив цієї реформи, локомотив перш за все у свідомості. І, звісно, коли ми створювали такий піар-образ – завжди можуть початися політичні проблеми. Так само будуть певні, дуже радикальні думки за і проти. І так далі.

– Є намагання дискредитувати нових патрульних, на Ваш погляд, як народного депутата?

Безумство з боку противників цієї реформи не використати цю ситуацію
Ігор Луценко

Ігор Луценко: Я думаю, що це просто було безумство з боку противників цієї реформи не використати цю ситуацію.

– Є противники?

Є противники. Не так багато видно і політичних прихильників, хотів би почути від Порошенка чіткі думки, від інших «акціонерів»…
Ігор Луценко

Ігор Луценко: Безумовно. Є противники. Але, чесно кажучи, не так багато видно і політичних прихильників, тих людей, котрі можуть на сьогоднішній день взяти на себе відповідальність за цю поліцейську реформу. Якщо ми зараз побачимо, хто в основному говорить про це? Хатія Деканоїдзе. Хатія Деканоїдзе не є політиком. Я хотів би почути від Порошенка чіткі думки, я хотів би їх почути від інших, так би мовити, «акціонерів»… Ну, крім Зоряна.

Зорян Шкіряк: У даній ситуації щодо політичної оцінки погоджуюся.

Ігор Луценко: Є от Зорян, котрий виходить і розмовляє. Але...

– Пане Луценко, але пан Зорян – не народний депутат. А Ви є народним депутатом. Чи не є зараз ця ситуація з поліцейськими, звинуваченням з боку прокуратури на адресу Олійника, оця ситуація, скажемо так, «жертви», протистояння у Раді, де міцність коаліції під запитанням, з урядом – відомо які питання, чи не є, можливо, як стверджують деякі критики, намагання з боку одних членів коаліції дискредитувати інших з «Народного фронту» через Національну поліцію?

Ви не дооцінюєте цинізм того, що відбувається у парламенті. Всіх цікавить, що буде з фінансовими потоками, тобто з Яценюком. Ситуація з поліцейськими спостерігається, як в десять разів менш важлива
Ігор Луценко

Ігор Луценко: Ви не дооцінюєте цинізм того, що відбувається у парламенті. Справа в тому, що парламент це за великим рахунком не обходить, чесно кажучи. Зараз всіх цікавить, що буде з фінансовими потоками, тобто з Арсенієм Петровичем Яценюком. За це в основному в парламенті зараз йде боротьба. Ця вся ситуація з поліцейськими спостерігається, як в десять разів менш важлива. На мій погляд, все навпаки, чесно кажучи.

Революція була проти саме злочинної правоохоронної системи. Не проти Азарова з метою заміни на Яценюка
Ігор Луценко

Я вважаю, що революція була проти саме цієї злочинної правоохоронної системи. Не проти Азарова з метою заміни його на Яценюка. А саме із-за того, щоб поміняти систему.

– Саме системи, жертвою якої стали Ви особисто?

Ігор Луценко: Яка вбиває. Дійсно, і я став її жертвою свого часу. І так далі. Саме проти цієї системи.

– Вона не міняється чи міняється зараз, через два роки після перемоги Майдану?

Ігор Луценко: Безумовно, є спроби її поміняти. Але ми мусимо констатувати, що ці спроби поки що далекі від того, що йти до завершення.

Олійник працював в Оболонському РВВС, після побиття студентів 5 грудня 2013 була ним написана заява на звільнення
Зорян Шкіряк

Зорян Шкіряк: Мені незвично з Ігорем, з яким ми товаришуємо і є друзями в житті, бути ніби опонентами. Це питання відносне. Перш за все я хотів би сказати, що говорити про те, що Олійник когось саджав, то це не зовсім коректно, оскільки ми ж далі всю інформацію.

Я хотів би сказати, що справді, він на той момент працював в Оболонському РВВС, але вже після побиття студентів 30 листопада, 5 грудня 2013 року була ним написана заява на звільнення. Те, що система противилася і змушувала робити певні дії, то, на жаль… Це є підтверджено, як, власне, і підтвердження того хлопчини-«автомайданівця» про його абсолютно нормальне, людське і толерантне ставлення.

– Який став жертвою цього переслідування тоді?

Зорян Шкіряк: Так. Я задавав, звичайно, питання прокуратурі: чому прокурор, який висував ці звинувачення, до цього часу, чи є у прокуратури якісь питання…

Ігор Луценко: Я тоді продовжу. Це дуже велика тема. Так.

До Олійника претензій немає
Зорян Шкіряк

Зорян Шкіряк: … до Олійника, якщо у нього є якісь претензії? Чомусь цих претензій немає. Власне, Олійник звільнився…

– Із слідчого?

Зорян Шкіряк: Звичайно. І у злочинах проти Майдану. Тому це питання глибинної системи.

Створення Національної поліції – авангард проведення всіх реформ. Не дайте зараз можливості цю реформу зупинити!
Зорян Шкіряк

Але я хотів би все-таки наголосити на тому, що, безперечно, сьогодні дуже хотілося б, щоб була політична оцінка створення Національної поліції тим кардинальним реформам, які ми проводимо. Повірте, за один рік чи за півтора роки змінити гнилу систему, яка, як спрут, оповивала державу впродовж 23 років, ще й раніше, то це неможливо. І це буде неправильно, якщо ми скажемо, що ми зараз за один момент все поміняємо.

Але те, що сьогодні це є авангардом проведення в принципі всіх реформ в Україні, і що це настільки позитивно сприйнято українським суспільством, то це залишається фактом. Тому, навпаки, я буду і Ігоря просити підтримувати, і всіх: не дайте зараз можливості цю реформу зупинити!

Ігор Луценко: Я вважаю, що, на жаль, лише ця нинішня поліцейська реформа, до речі, яка не в частині патрульної поліції, а в частині переатестації створює єдину можливість добитися хоча б часткового покарання винних, такого умовного…

Зорян Шкіряк: І очищення.

Громадськість, присутня на атестаційних комісіях, має доступ до баз даних, хто саме, коли і кого намагався саджати під час Майдану. Прокуратура з сотень людей нікого не дістала, лише на атестації є можливість когось з них збити з поліції
Ігор Луценко

Ігор Луценко: … шляхом очищення від них правоохоронної системи саме в контексті майданівських подій.

Що зараз робиться? Переатестація. Є громадськість, котра присутня на атестаційних комісіях. Ця громадськість має доступ до баз даних, хто саме, коли і кого намагався саджати під час Майдану. Даруйте, прокуратура з цих сотень людей нікого практично не дістала, цих міліціонерів, «беркутів» і так далі. І зараз лише на атестації у нас є можливість когось з них збити з міліції, тобто з поліції. У прокуратури до цього, звісно, руки просто не дійшли.

Порошенко винен. Керує прокуратурою у ручному режимі
Ігор Луценко

Я вважаю, що Петро Олексійович Порошенко у цьому винен. Він керує прокуратурою отак от, просто у ручному режимі.

– Його, на жаль, зараз немає за нашим столом.

Дав команду – нехай п’ять сотень слідчих прокуратури займається майданівськими справами, за півроку все завершили б
Ігор Луценко

Ігор Луценко: Якщо б він дав команду – нехай п’ять сотень слідчих прокуратури займається майданівськими справами, то ми за півроку все завершили б.

Слідчого у моїй справі перекинули на Корбана. Корбан для нього пріоритет, а не вбитий Вербицький!
Ігор Луценко

Мій слідчий, найрозумніший слідчий у моїй справі викрадення з Вербицьким, зараз займається знаєте ким? Корбаном! Його перекинули на Корбана. Тому що Корбан для нього пріоритет, а не вбитий Вербицький!

– У нас постійно лунає: прокуратура, прокуратура. Послухаймо, що ж саме дослівно заявив заступник генпрокурора України Анатолій Матіос у справі патрульного Олійника.

Анатолій Матіос: Ця справа є, ви бачите, абсолютно прозорою для всього суспільства з наданням максимальної можливості ознайомитися з об’єктивними обставинами цих подій.

Закон єдиний для всіх. І ми будемо його дотримуватися максимально прозоро, чітко і об’єктивно без закидування будь-яких упереджених або інших негативних відношень до наших колег з Національної поліції.

– Бачите, пан Матіос запевняє, що все законно.

Зорян Шкіряк: Я зовсім недавно був з Анатолієм Васильовичем у прямому ефірі. Якраз ми обговорювали цю тему. Безперечно, я підтвердив, щоб ні у якому разі суспільство це не сприймало, як конфлікт між ГПУ і МВС та Національною поліцією. Ці речі є неприпустимі. Ми можемо мати непорозуміння. Це абсолютно нормальний процес. І ми, безумовно, повинні про це говорити. Оскільки у нас є своя точка зору, у них – своя точка зору. А головною складовою, яка повинна поставити крапку над «і», то це має бути закон.

До речі, я тут хочу до честі МВС сказати, що, по-перше, ми розслідували значну кількість злочинів, які пов’язані з Майданом, розкрили злочин щодо викрадення Ігоря і вбивства Юрія Вербицького. Я хочу сказати, мабуть, і Ігор підтвердить, що у прокуратурі достатньо фахових і нормальних слідчих та прокурорів. Це не буде правильно, так само, як і говорити про суди. Але ми сьогодні зіштовхуємося з речами, які в інформаційному просторі, на жаль, не додають оптимізму.

– Наприклад?

Зорян Шкіряк: Власне, те, що сьогодні відбувається зі справою Олійника. Я вже неодноразово заявив, що цей арешт, який, ще раз кажу, був абсолютно недоречний, не мало бути жодної, ще й без застави, без жодних, скажімо, якихось інших запобіжних заходів, домашнього арешту було б достатньо, став дуже значним демотиватором з огляду на поліцейських. Тобто це був фактор деморалізації.

Лунають від патрульних сигнали, мажори знову почали «бикувати»
Зорян Шкіряк

Ви сьогодні згадували про ті злочини, які вже скоюються. Я Вам ще раз підтверджую, що, на жаль, спілкуючись з патрульними поліцейськими сьогодні, лунають від них (патрульних – ред.) сигнали, що мажори знову почали, вибачте, «бикувати».

– Щодо мажорів, то я хочу у Вас уточнити як у радника міністра внутрішніх справ. Один з найвідоміших мажорів в історії України – Сергій Калиновський. Пам’ятаємо ту ситуацію, коли він летів 200 км по бульвару Шевченка. Дівчина загинула. Він втік, по-моєму, до Ізраїлю. Але під час Майдану раптово його патрульні затримали. Яка його доля? Пасинка Фірташа.

Зорян Шкіряк: Наші патрульні. Я не знаю, на жаль, як його доля. Я не цікавлюся його долею. Він був заарештований.

Мажор на автомобілі збив на смерть жінку і вийшов під заставу у 137 тисяч! Як мотивувати патрульних робити свою роботу гідно?!
Зорян Шкіряк

До речі, далеко не потрібно ходити. Зовсім недавнішній випадок, коли мажор на автомобілі збив на смерть жінку і вийшов під заставу у 137 тисяч! Скажіть мені, будь ласка, як після цього мотивувати патрульних робити свою роботу гідно?! А вони, повірте, сьогодні мужньо і достойно, не дивлячись ні на що, продовжують виконувати свій посадовий обов’язок – служити і захищати.

Ігор Луценко: Я думаю, що нам потрібно все ж таки розширити поліцейську реформу, більше і активніше залучати громадськість, громадські комісії. Там має бути більшість від громадськості, але меншість від міліції.

– Громадський контроль і це буде на користь…?

Ігор Луценко: Так. Власне, це ті законопроекти, котрі я, зокрема, пропонував з друзями. Ну, відкинули це, на жаль. Я вважаю, що потрібно до цього повернутися.

  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

Дивитись коментарі (3)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG