Доступність посилання

ТОП новини

Теракти у Брюсселі: українці співчувають і пропонують допомогу


Люди запалють свічки у пам'ять жертв терактів у Брюсселі, Бельгія. 22 березня 2016 року

Українські перші особи, депутати та експерти висловилися з приводу трагедії у Бельгії. Дехто – вбачає в ній «російський слід».

Київ – Президент України Петро Порошенко та низка українських політиків висловили співчуття з приводу вибухів у Брюсселі 22 березня, які забрали десятки життів. І закликали країни ЄС спільно протидіяти міжнародному тероризму. Водночас українські силовики не виключають у терактах у Бельгії «російського сліду». Експерти ж радять і Україні, і державам Євросоюзу врахувати цей негативний досвід та посилити заходи безпеки на об’єктах інфраструктури. Частина ж фахівців говорить про те, що трагедія 22 березня вплине на сприйняття європейськими політиками та громадянами тих загроз, які несуть воєнні дії підтримуваних Росією сепаратистів на сході України.


Міжнародний тероризм завдав удару в серце Європи, заявив президент України Петро Порошенко, висловлюючи співчуття з приводу вибухів 22 березня у Брюсселі, які забрали десятки життів.

«В Україні з глибоким сумом сприйняли звістку про вибухи в Брюсселі. Ганебному акту агресії не може бути виправдання», – написав Порошенко у Facebook.


З подібною заявою виступив і прем’єр Арсеній Яценюк. Він закликав до спільної боротьби України та ЄС із міжнародним тероризмом.

«Ми вражені зухвалістю злочинців. Серія терору націлена на залякування усіх наших народів. Наша колективна відповідь має бути рішучою. Співпереживаємо з болем наших партнерів і рішуче підтримуємо спільні дії проти міжнародного тероризму», – написав прем’єр у соцмережах.


Висловила співчуття народові Бельгії та родинам загиблих низка українських політиків: спікер Володимир Гройсман, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, частина лідерів парламентських фракцій та окремі депутати.


Частина з них у час вибухів перебувала у столиці Бельгії, а то й у аеропорту Брюсселя – у складі офіційних делегацій. Одна з них, представник «Батьківщини» Альона Шкрум розповіла, що її з колегами евакуювали з залізничного вокзалу в районі аеропорту, і ніхто з української делегації до Європарламенту не постраждав.


СБУ не виключає, що до вибухів у Бельгії причетні російські громадяни

Голова СБУ Василь Грицак тим часом не виключив причетності російських громадян до терактів у Брюсселі.

«Я не хочу бути голослівним і щось стверджувати, але не здивуюся, якщо за цими терактами простежиться «російський слід», – сказав він.


Після цієї заяви російський прем’єр Дмитро Медведєв перейшов до особистих образ на адресу Грицака.

СБУ ж на своїх офіційних сторінках розкритикувало заяви російських посадовців з приводу терактів, в яких ті, зокрема, звинувачують НАТО в тому, що воно готується протистояти російській загрозі, але не встигає реагувати на теракти на своїй території.


Одразу кілька російських політиків заявили, що подальших терактів можна уникнути лише в разі, якщо ЄС боротиметься з тероризмом спільно з Росією.


Директор Інституту близькосхідних досліджень Ігор Семиволос, зі свого боку, припустив, що вибухи в країнах ЄС вигідні Росії, бо вони зміцнять позиції місцевих ультраправих партій, які отримують російську підтримку.

Що ж до того, як вплине трагедія у Брюсселі та взаємини України та ЄС – думки розійшлися. Так, колишній народний депутат Тарас Чорновіл запевнив, що увага до українсько-російського конфлікту на Донбасі не зменшиться, а лише посилиться, як це сталося після минулорічних терактів у Парижі.

Тим часом політолог Кость Бондаренко припустив, що після подій у Брюсселі ЄС дедалі більше займатиметься власними проблемами і дедалі менше – українськими.


Треба посилити безпеку в аеропортах, на об’єктах інфраструктури і в інформаційному просторі – Мельник

Трагічні події в Брюсселі засвідчили, що Україні та державам ЄС треба ґрунтовно готуватися до протидії подібним загрозам, а у розслідуванні терактів 22 березня – перевіряти всі версії, заявив Радіо Свобода співдиректор програм з міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник.

Олексій Мельник
Олексій Мельник

«Я би порадив нашим європейським колегам в аналізі версій причетності різних організацій до вибухів у Бельгії не відкидати найнеймовірніших версій, навіть тієї, яку озвучив голова СБУ Василь Грицак (щодо «російського сліду» – ред.). Заяви, зроблені українськими політиками на підтримку Бельгії та Євросоюзу – є адекватними і доцільними. Це та ситуація, коли не можна лишатися нейтральним. Щодо заходів безпеки – то Україна має великий досвід протидії терористичним загрозам всередині країни, однак події в Брюсселі свідчать, що не можна втрачати пильність. Мені свого часу кинулася у вічі відсутність безпекового контролю на вході в аеропорт «Брюссель», які, до прикладу, відбуваються в аеропорту «Бориспіль» та в інших аеропортах України», – зауважує Мельник.

Окрім того експерт закликав Україну та держави ЄС не забувати про інформаційні заходи з протидії тероризму: зокрема, пасажири у метро та в аеропортах мають звертати увагу на підозрілих осіб, які можуть готувати теракт. Мають бути соціальні ролики, які навчають, як себе убезпечити в разі терористичної загрози, та як не постраждати через паніку після теракту, наголошує аналітик.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG