Доступність посилання

ТОП новини

Після двох років слідства поліція вилучила відеозапис трагедії 2 травня в Одесі


Пожежники біля Будинку профспілок в Одесі. 2 травня 2014 року
Пожежники біля Будинку профспілок в Одесі. 2 травня 2014 року

Камери відеоспостереження були встановлені в палаючому Будинку профспілок

Ані слідство по трагедії 2 травня в Одесі, ані судовий розгляд по одному з її епізодів, досі не завершені. В січні цього року розгляд справи повернули з Києва до Одеси. До другої річниці трагедії можливі провокації, вважає голова Одеської області Міхеїл Саакашвілі. У місті розквартирували близько тисячі правоохоронців, які прибули з інших регіонів України.


У січні кримінальне провадження по масових заворушеннях і вбивствах 2 травня 2014 року передали з Головного слідчого управління Міністерства внутрішніх справ до Національної поліції в Одесі. Як говорить позаштатний радник голови обласної Національної поліції Владислав Сердюк, після цього розпочалося справжнє слідство.

Два роки тому у протистоянні проукраїнських активістів і проросійських сепаратистів загинуло 48 людей і постраждало близько 250. Конфлікт розпочався в центрі міста, поблизу вулиці Дерибасівської, де загинули перші українські активісти від вогнепальних поранень. Пізніше протистояння продовжилося біля Будинку профспілок, у якому через пожежу загинуло 42 людини.

Проросійський демонстрант стріляє у прихильників єдності України, Одеса, 2 травня 2014 року
Проросійський демонстрант стріляє у прихильників єдності України, Одеса, 2 травня 2014 року

«Нарешті через два роки вилучили відеозапис з камер, які були встановлені на Будинку профспілок. У правому крилі є банк і у цього банка є відеокамери. І ці відеокамери фіксували все, що відбувалося до 2 травня на Куликовому полі і саме 2 травня. І в керівництві цього банку, коли до них прийшли наші слідчі, кажуть, що вони чекали, що до нас прийдуть вже на наступний день після цих подій, але ніхто не прийшов», – розповів Сердюк.

Правоохоронці біля Будинку профспілок в Одесі. 2 травня 2014 року
Правоохоронці біля Будинку профспілок в Одесі. 2 травня 2014 року

Раніше по епізоду із розслідуванням пожежі у Будинку профспілок нічого не було зроблено, зазначає екс-міліціонер, який також є членом «Групи 2 травня» – громадської ініціативи з розслідуванню трагедії.

Також слідчо-оперативна група відправила на експертизу вилучену ще два роки тому зброю, провели низку допитів і встановили факт підозрілих телефонних переговорів.

Провели аналіз телефонних перемовин. Там є номери неукраїнських операторів, із якими підтримували зв’язок під час пожежі на Куликовому полі
Владислав Сердюк

«Нарешті провели аналіз телефонних перемовин, які велись на Грецькій площі і на Куликовому полі. Там є номери неукраїнських операторів, із якими підтримували зв’язок під час пожежі на Куликовому полі. Це могли бути журналісти, могли бути і не журналісти. Це треба вивчати, але це дуже важливо», – розповів Сердюк.

Слідчо-оперативна група не може розслідувати ці події, які вже були передані в суд, але фактично вони допомагають стороні обвинувачення. Зокрема, вони викликають на допит свідків по подіях на Грецькій площі, і потім через прокуратуру передають матеріали і свідків у суд.

«Я знаю, що кілька свідків, яких викликали в суд, і які дали дуже важливі покази, – це ті люди, яких встановила одеська слідчо-оперативна група», – розповів радник голови одеської обласної поліції.

У справі 2 травня «знищили» докази причетності екс-заступника Авакова

Одеська журналістка Віра Запорожець, яка раніше входила до складу «Групи 2 травня», вважає, що справа була фактично «знищена».

У показах була інформація про роль заступника Авакова Сергія Чеботаря у звільненні заарештованих сепаратистів з ізолятора
Віра Запорожець

«Там були покази на одеську міліцію, зокрема на Дмитра Цвєткова зі слідчого управління обласного управління МВС і голову одеського ОБОЗу Олега Кузьменка. Саме Кузьменко виводив сепаратистів вже без зброї після зіткнень на Грецькій площі. Також у показах була інформація про роль заступника Авакова Сергія Чеботаря у звільненні заарештованих сепаратистів з ізолятора. Малиновський суд довго вимагав речові докази у слідства, вони їх довго не надавали», – розповіла журналіст. На її думку, саме через «злив» провадження до моніторингу за судовим розглядом допустили активістів із «Правого сектору».

Одеській журналіст і член «Групи 2 травня» Сергій Дібров говорить, що частини доказів дійсно немає, але він припускає, що вони є в інших справах. Він не схвалює передачу провадження одеськім слідчим, але визнає, що це прискорило слідство.

«Це очевидне зниження статусу справи й ігнорування рекомендацій Ради Європи. На мою думку, найкращим рішенням було би створення в управлінні спецрозслідувань Генеральної прокуратури слідчо-оперативної групи, куди включити як одеських слідчих, так і тих слідчих СБУ, поліції і прокуратури, які працювали над справою раніше», – вважає Дібров. На його думку це збереже і високий статус, і забезпечить незалежність розслідування, і спадкоємність і міжвідомчу координацію.

Суд розглядає справу 2 травня 1-2 рази на тиждень

Судові засіданні по одному з епізодів 2 травня проходять 1-2 рази на тиждень. Як розповіла Радіо Свобода прес-секретар Малиновського районного суду Одеси Марина Ляховченко, із 20 обвинувачених лише 5 перебуває під вартою. Це Сергій Долженков, Максим Сакауов, Сергій Корчинський, Владислав Романюк і громадянин Росії Євген Мефьодов. У решти, наскільки відомо прес-секретарю суду, немає запобіжних заходів – попередній термін вже закінчився, а прокуратура не просила їх продовжити.

«Справа перебуває на стадії дослідження доказів відносно обвинувачених. Досліджуються письмові, речові докази, а також переглядаються відеодокази. Допитується свідок обвинувачення. Суд зацікавлений в тому, щоб цю справу розглядати швидше», – заявила Ляховченко. Скільки ще триватиме суд, сказати поки важко, говорить вона.

Саакашвілі закликає полк Національної гвардії дотримуватись в Одесі закону

Президент ухвалив рішення надати наказ командувачу Нацгвардії Юрію Аллерову відправити в Одесу Національну гвардію. Такий же наказ отримала Національна поліція
Міхеїл Саакашвілі

На другу річницю 2 травня керівник Одеської обласної державної адміністрації Міхеїл Саакашвілі припускає провокації і зіткнення. На його звернення, за наказом президента, в Одесу вели додаткові загони Національної гвардії.

«Я спілкувався про ситуацію в Одесі із президентом і прем’єр-міністром. Після мого звернення президент ухвалив рішення всупереч заявам міністерства внутрішніх справ надати наказ командувачу Нацгвардії Юрію Аллерову відправити в Одесу Національну гвардію. Такий же наказ отримала Національна поліція. Вже ввели перші 300 бійців, сукупно мобілізують до тисячі людей», – розповів Саакашвілі.

Правоохоронці в Одесі, 2 травня 2015 року
Правоохоронці в Одесі, 2 травня 2015 року

Зокрема, до Одеси відправили полк Національної гвардії «Азов». Саакашвілі закликав і їх, та інших гвардійців дотримуватися усіх законів.

«Нам не потрібні ексцеси з жодного боку. Сепаратисти мають відчути, що держава не відступає, але представники держави мають бути гідними і не допустити перекосів у своїх лавах», – заявив голова облдержадміністрації.

Саакашвілі опинився у політичній коаліції проти одеського мера разом із екс-регіоналами – активіст

Саакашвілі потрапив у політичну коаліцію. Мова йде про народних депутатів-екс-регіоналів Ківалова і Скорика. Вони намагаються протягнути так звану «одеську народну республіку»
Павло Поламарчук

Активіст одеського осередку партії «Демократичний альянс» Павло Поламарчук вважає, що 2 травня в Одесі дійсно можуть відбутися провокації. Але, на його думку, Саакашвілі навмисно чи випадково потрапив у політичну коаліцію із їх ідеологами. Мова йде про народних депутатів-екс-регіоналів Сергія Ківалова і Миколу Скорика. Під виглядом так званого «порто-франко», вони намагаються протягнути так звану «одеську народну республіку», – наголошує Поламарчук.

Поламарчук вважає, що судовий позов міськради Одеси про заборону масових заходів патріотичних організацій на Куликовому полі пов’язаний саме з наміром не допустити провокацій і бійок із тими, хто прийде пом’янути загиблих два роки тому.

«Діючий голова Одеси Геннадій Труханов, як це недивно, маючи або не маючи російське громадянство, системний противник «порто-франко». Є коаліція за «порто-франко», тобто «одеську народну республіку», яку свідомо або несвідомо підтримує Міхеїл Саакашвілі», – заявив Поламарчук.

Біля Будинку профспілок, Одеса, 2 травня 2015 року
Біля Будинку профспілок, Одеса, 2 травня 2015 року
2 травня депутати Микола Скорик і Наталія Королевська разом майже з усією фракцією «Опоблоку» і делегатами Європарламенту робитимуть політичний реквієм-мітинг. Це пряме нагнітання ситуації
Павло Поламарчук

«Другого травня – це, вибачаюсь, трагедія. Є люди, в яких загинули родичі, вони мають право прийти і пом’янути. Якщо це буде не мітинг політичний імені ФСБ і Путіна. При цьому на 2 травня народні депутати Микола Скорик і Наталія Королевська разом майже з усією фракцією «Опоблоку» і делегатами Європарламенту робитимуть політичний реквієм-мітинг, буде встановлена сцена мабуть на Куликовому полі. Це пряме нагнітання ситуації», – зазначив активіст «Демократичного альянсу».

Він висловив упевненість, що одесити ставляться все гірше й гірше до проукраїнської влади, зокрема через соціально-економічні проблеми. Роковини 2 травня можуть спрацювати проти миру в Одесі.

  • Зображення 16x9

    Михайло Штекель

    Журналіст. Працюю в медіа-сфері з перервами із 2003 року. В 2013 році спробував переїхати з рідної Одеси до Києва, писав про Революцію гідності, анексію Криму і знімав війну на Донбасі. У 2017-му повернувся до Одеси – міста непростого, але вкрай цікавого. Навчався на філософському факультеті, тому маю слабкість до довгих текстів. На Радіо Свобода працюю з 2014 року. Пишу, фотографую, знімаю, спілкуюсь із людьми.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG