Доступність посилання

ТОП новини

У Чечні до арешту ніколи не був, «мене судять за те, що я українець» – Клих


Під час судового засідання

У Чечні завершується процес у справі українців Миколи Карпюка та Станіслава Клиха

Верховний суд Чечні перейшов до фінальної частини процесу у справі українців Миколи Карпюка та Станіслава Клиха. У вівторок в Грозному відбулися дебати сторін, а підсудні виступили з останнім словом, передає кореспондент Радіо Свобода.

Українців звинувачують в участі у бойових діях проти федеральних військ взимку 1994-1995 років. За версією звинувачення, Карпюк та Клих діяли в складі групи «Вікінг», що складається з членів забороненої в Росії націоналістичної організації УНА-УНСО, і їхня участь у бойових зіткненнях під час штурму Грозного 31 грудня призвела до загибелі 30 і поранення 15 російських військовослужбовців. Дебати сторін неодноразово відкладалися, спочатку через те, що суддя намагався ввести в справу адвокатів за призначенням, від чого підсудні відмовилися, а після – через відсутність одного з прокурорів.

Випереджаючи засідання у вівторок, адвокат Карпюка Докка Іцлаєв клопотав про відвід одного з присяжних, яка, за словами адвоката, вмовляла колег «не йти проти влади і не виправдовувати українців». Жінка заявила, що такого не було, суддя клопотання відхилив і оголосив про початок дебатів.

Прокурор Саламбек Юнусов практично не став виступати. Він заявив, що вважає провину підсудних доведеною, і попросив колегію присяжних «винести правильне рішення». Його колега Сергій Блинников зачитав свідчення Карпюка і Клиха, які вони давали під час слідства. Згодом обидва підсудних відмовилися від своїх слів, заявивши, що були змушені обмовити себе під тортурами електрикою. На доказ Станіслав Клих демонстрував сліди опіків на ногах.

Микола Карпюк (праворуч) і Станіслав Клих, громадяни України, яких судять у Росії в Грозному (архівне фото)
Микола Карпюк (праворуч) і Станіслав Клих, громадяни України, яких судять у Росії в Грозному (архівне фото)

Звинувачення продовжує наполягати на тому, що українці брали участь у боях на площі Мінутка в Грозному в новорічну ніч 1995 року. «Близько 15 членів УНА-УНСО зайняли позицію на площі Мінутка. І за кілька хвилин знищили близько 30 російських військовослужбовців», – заявив прокурор. Раніше свідки захисту, в тому числі журналісти, які були присутні в той час у Грозному, розповідали, що бойові дії на площі Мінутка почалися лише в другій половині січня.

За словами Блинникова, Клих вступив в УНА-УНСО на прохання співробітника СБУ, щоб отримати роботу. «Я так розумію, що УНА-УНСО – це велика організація, стала тоді становити небезпеку для СБУ», – припустив прокурор.

Сумніви адвокатів в показаннях основного свідка звинувачення Олександра Малофеєва прокурор спробував пояснити конспірологічною версією. За запитом Грозненського суду, з Керчі прислали кримінальну справу Малофеєва, згідно з якою в 2000 році він був засуджений у Криму за грабіж і відбував покарання. Однак, згідно з версією звинувачення процесу Карпюка – Клиха, в цей же час він брав участь у бойових діях в Чечні в складі формування Салмана Радуєва. «Він не відбував покарання, це легенда, яка була придумана заздалегідь СБУ. Так роблять всі спецслужби в світі», – заявив Блинников. Обидва прокурори попросили присяжних винести обвинувальне рішення.

Адвокати в дебатах зосередилися на з’ясуванні обставин загибелі російських військових у Грозному 31 грудня 1994 року. За словами захисників, жоден із них не загинув в районі площі Мінутка, крім того, практично всі мають не кульові поранення, а документальних доказів загибелі десяти з них прокурори зовсім не надали.

Мій підзахисний взагалі ніколи не був в Чечні
Марина Дубровіна

«Мій підзахисний взагалі ніколи не був в Чечні. Єдиний доказ, який представляє звинувачення, – це свідчення Малофеєва, людини, з, м’яко кажучи, сумнівною репутацією. У новорічну ніч 1995 року він перебував вдома, з родиною. А до цього здавав сесію в університеті», – зазначила адвокат Клиха Марина Дубровіна.

Ідея звинуватити Карпюка і Клиха в загибелі російських військових з’явилася не тут, не в Чечні
Ілля Новиков

Адвокат Ілля Новиков, який також взяв участь у дебатах, звернувся до колегії присяжних: «Захист в цій справі не відчував ні найменшого тиску з боку керівництва республіки, на нас не тиснули. Ідея звинуватити Карпюка і Клиха в загибелі російських військових з’явилася не тут, не в Чечні. Це придумали сторонні люди, які в 2014 році вважали за необхідне, спираючись тільки на показання Малофеєва, засудити українців за те, чого вони не робили. Вашими руками ці люди хочуть довести це до кінця. Я прошу визнати Карпюка і Клиха невинними».

Таке відчуття, за словами прокурорів, що двох українців вистачило, щоб розгромити всю російську армію
Докка Іцлаєв

«Прокурори не бачили, що тоді відбувалося, а ми з вами бачили. Як можна стверджувати, що Карпюк та Клих під бомбами і мінами перебігали по місту? Таке відчуття, за словами прокурорів, що двох українців вистачило, щоб розгромити всю російську армію», – підтримав колегу Докка Іцлаєв.

Мене судять за те, що я українець, через те, що відбувається зараз між Росією і Україною
Станіслав Клих

Після дебатів Карпюк та Клих виступили з останнім словом. Клих заявив, що до цього процесу він в Чечні ніколи не був. Те ж саме заявив Карпюк, докладно пояснивши, як відчув на собі тортури і був змушений підписати «зізнавальні» свідчення. «Мене судять не за події 20-річної давності, а за те, що я українець, через те, що відбувається зараз між Росією і Україною», – заявив Карпюк.

Судове засідання продовжиться в середу. Будуть складені питання для колегії присяжних, які повинні будуть вирішити, винні українці в інкримінованих їм злочинах чи ні.

Оригінал матеріалу на сайті Російської редакції Радіо Свобода

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG