Доступність посилання

ТОП новини

Судова реформа є ознакою боротьби з корупцією в Україні – американський суддя


(©Shutterstock)

Дуже важливо, щоби народ мав довіру. Але це залежить від самих суддів – федеральний суддя США Богдан Футей

Ухвалення Верховною Радою змін до Конституції в частині правосуддя президент Порошенко вважає одним з найголовніших рішень за час свого президентства. Посол США Джеффрі Пайєтт назвав цей день історичним і пообіцяв від імені США підтримувати формування в Україні незалежної, відповідальної та ефективної судової системи.

Судова реформа була однією з найбільше очікуваних та є ознакою боротьби з корупцією в Україні. Так сказав в ефірі «Голосу Америки» доктор права, федеральний суддя США Богдан Футей. За його словами, ключові зміни у законодавстві й Конституції, передбачувані судовою реформою, як очікується, підвищать незалежність судочинства, сприятимуть його деполітизації.

«Це також існування верховенства права, кадрові зміни, якими займатиметься Вища рада правосуддя. Очікується, що кожен матиме право на справедливий суд. Також наближення до Європейського союзу, право громадян на оскарження у Конституційному суді, якщо їхні права не будуть дотримані. Буде триланкова система, а не чотирирівнева, як тепер. І Верховний суд буде дійсно верховним, найвищим у загальній юрисдикції судів», – перелічив Богдан Футей.

Говорячи про переатестацію, федеральний суддя США наголосив на неможливості заміни всіх суддів.

Неможливо замінити всіх суддів. Бо є багато судових процесів, які мають рухатися вперед
Богдан Футей

«Згідно з рекомендаціями Венеціанської комісії і рішенням Конституційної комісії, членом якої я є, неможливо замінити всіх суддів. Бо є багато судових процесів, які мають рухатися вперед. Не можна позбутися всіх суддів. Є певні причини, що теперішня Вища рада юстиції позбувається суддів, або вони самі ідуть у відставку згідно з люстрацією, яка відбувається. Але не можна всіх суддів позбутися, бо тоді би була дуже погана ситуація щодо судових процесів, які є», – сказав він.

Вища рада правосуддя, яка прийде на зміну нинішньої Вищої ради юстиції, буде аполітизована. Кандидатів до її складу буде обирати з’їзд суддів, президент призначатиме двох, Верховна Рада, будуть призначати прокурори, адвокати і науковці – всього буде 21 член Вищої ради правосуддя на чолі з головою Верховного суду. Вони будуть призначати і звільнювати суддів, також буде обмеження імунітету суддів, який вони мають нині, пояснив Богдан Футей.

У Сполучених Штатах Америки ми не маємо жодного імунітету, тільки стосовно судових рішень у справах
Богдан Футей

«У Сполучених Штатах Америки ми не маємо жодного імунітету, тільки стосовно судових рішень у справах. Але поза тим нас можуть притягнути до кримінальної відповідальності за хабарі, порушення правил дорожнього руху тощо», – зазначив федеральний суддя США.

Богдан Футей розповів також про контроль над американськими суддями.

«Ми маємо кожного року дві фінансові декларації. Одна з них – для судової адміністрації, декларація про майно судді та членів його сім’ї. Кожний громадянин Америки може отримати цю інформацію», – повідомив Богдан Футей і додав, що українська реформа запроваджує подібну систему, де фінансові порушення або зловживання можуть бути підставою для звільнення судді.

Важливим фінансовим стимулом має стати також суттєве підвищення заробітних плат суддям – від 30-ти до 70-ти мінімальних зарплат, вважає він.

Зарплата федеральних суддів є на рівні конгресменів і сенаторів, приблизно понад 200 тисяч доларів на рік
Богдан Футей

«Між іншим, у Конституції Америки зазначено, що зарплата федеральних суддів не може бути зменшена. І зарплата федеральних суддів є на рівні конгресменів і сенаторів, приблизно понад 200 тисяч доларів на рік. І тому є довіра до суддів, що вони фінансово забезпечені і немає таких можливостей для хабарництва. Щоправда, трапляються випадки і в Америці, але немає такої тотальної корупції, як в Україні», – сказав Богдан Футей і відзначив важливу роль адвокатів, які найбільше обороняють суддів, але водночас є й найбільшими критиками, сприяють зростанню довіри до суддів.

«Дуже важливо, щоби народ мав довіру до суддів. Але це залежить від самих суддів, бо ніхто не буде шанувати суддів, аж поки вони не будуть шанувати самі себе», – констатував доктор права, федеральний суддя США Богдан Футей.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG