Доступність посилання

ТОП новини

Родинна гра Кононенків (розслідування)


Київ, Пуща-Водиця, старі радянські корпуси табору «Юнга». Київська влада доручила їх реконструювати заводу «Ленінська кузня» – підприємству президента України Петра Порошенка та заступника голови його фракції Ігоря Кононенка.

Політики-бізнесмени зобов’язалися на місці старого табору відкрити безкоштовну дитячу юнацьку спортивну школу. А в результаті там відкрився... приватний тенісний фітнес-клуб. Із готелем, баром, басейном.

«Міжнародна тенісна академія» – звісно ж платна. І пересічному українцю недоступна. Прибуток, очевидно, лягає в кишеню її власника – соратника Президента, народного депутата Ігоря Кононенка. А спортивний директор клубу – його син, тенісист Віталій Кононенко. Все для дітей. Своїх.

«Міжнародна тенісна академія» – це другий великий спортивний об’єкт після фітнес-клубу «5 елемент», пов’язаний із найвищими посадовцями України – президентом України та його оточенням. На території – фітнес-клуб, фудкорт, готель, 19 тенісних кортів.

«Міжнародна тенісна академія»
«Міжнародна тенісна академія»

Але не всі знають, що на цьому місці планувався інший заклад – дитяча юнацька спортивна школа.

Після зміни влади і вже за діяльності Віталія Кличка, у грудні 2014 року, Київрада голосує за передачу цієї території – 2,6 гектара колишнього піонерського табору «Юнга» заводу «Ленінська кузня», якою володіє президент Петро Порошенко та його армійський друг і заступник голови його фракції у Верховній Раді Ігор Кононенко, для реконструкції будівель і споруд під дитячу юнацьку спортивну школу.

Рішення Київради про передачу земельної ділянки для дитячої юнацької спортивної школи (скрін з офіційного сайту КМДА)
Рішення Київради про передачу земельної ділянки для дитячої юнацької спортивної школи (скрін з офіційного сайту КМДА)

Галина Янченко – єдина із членів земельної комісії Київради, яка голосувала проти передачі земельної ділянки «Ленінській кузні». Каже, що не повірила аргументам колег із пропрезидентської «Солідарності»: «Депутати від фракції «УДАР-Солідарність», які є наближеними до Порошенка, переконували, що ми, ухвалюючи таке рішення, зробимо хорошу справу, діти можуть займатися, хоча, як я й кажу, в мене були обґрунтовані підозри, що це буде винятково елітний заклад».

Екс-депутатка Київради Галина Янченко: «У мене були обґрунтовані підозри, що це буде винятково елітний заклад»
Екс-депутатка Київради Галина Янченко: «У мене були обґрунтовані підозри, що це буде винятково елітний заклад»

У результаті приблизно так і сталося. Після завершення реконструкції у 2015 році табір «Юнга» так і не став дитячою юнацькою спортивною школою.

Від Міністерства молоді і спорту на запит програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода та каналу «UA:Перший», надійшла відповідь, що «Міжнародна тенісна академія» не належить до дитячої юнацької спортивної школи».

Керівництво академії не надало можливості зафільмувати до виходу програми в ефір, як функціонує приватний заклад, на місці якого мала б бути загальнодоступна дитяча спортивна школа.

Тож знімальна група програми «Схеми» завітала туди під виглядом батьків, які хочуть записати дитину на тенісні заняття. Заклад працює, як спортивний клуб.

«Відвідування на один день нашого комплексу як фітнес-клубу. Якщо ви хочете поплавати, то є два басейни, дворівневий тренажерний зал, провести день для дорослого – 450 гривень, 300 для дитини», – розповіла у клубі менеджер.

Ціни на послуги у «Міжнародній тенісній академії»
Ціни на послуги у «Міжнародній тенісній академії»

У прейскуранті послуг, який надав менеджер, заклад і сам себе позиціонує не як спортшколу, а саме як приватний фітнес-клуб. Влітку 10 годин занять тенісом із тренером обійдеться у 3690 гривень, 20 тренувань із тренером – 6970 гривень.​ Двотижневе проживання дитини в академії із заняттями тенісом також обійдеться недешево.

«Якщо на два тижні влаштувати дитину, буде теніс як факультатив, – 8 610 гривень. З проживанням і харчуванням», – розповіли у «Міжнародній тенісній академії».

От і виходить: якби орендарі виконали умови договору і зробили б з табору дитячо-юнацьку спортивну школу, то вона мала б бути безкоштовною.

Заступник міністра молоді та спорту Іван Гоцул підтвердив «Схемам» у відповіді на запит, що законом України «Про фізичну культуру і спорт» не передбачено плату за тренувально-навчальний процес у дитячо-юнацьких спортивних школах.

Відповідь Міністерства молоді та спорту: тренування у ДЮСШ має дути безкоштовним
Відповідь Міністерства молоді та спорту: тренування у ДЮСШ має дути безкоштовним

У цьому і криється принципова різниця. Київрада надала ділянку «Ленінській кузні» в оренду саме для створення ДЮСШ. Це передбачає безкоштовне навчання дітей. Натомість структура з орбіти Порошенка-Кононенка відкрила приватний спортивний заклад із захмарними для більшості українських родин цінами.

Та й взагалі дитячо-юнацька спортивна школа передбачає такі поняття, як навчальний рік, канікули, контрольні нормативи, а навчальні програми мають затверджуватися міністерством, в кінці навчання має видаватись свідоцтво державного зразка. Усього цього в приватній «Міжнародній тенісній академії» Кононенків, звісно, немає.

І оскільки «Ленінська кузня» так і не реконструювала табір у ДЮСШ, це і є порушенням умов договору із містом – підсумовує юрист Богдан Боровик.

«Це є порушення умов договору. Договору оренди землі, який укладено з Київрадою. Питання в тому, що наслідків цих порушень прямо законодавством не передбачено. І саме цим і скористалися. І користувалися в багатьох випадках», – зазначає юрист.

Юрист Богдан Боровик: «У нашому випадку це звичайна комерційна установа. Так само, як будь-який клуб»
Юрист Богдан Боровик: «У нашому випадку це звичайна комерційна установа. Так само, як будь-який клуб»

Але секретар Київради із президентської фракції Порошенка «Солідарність» Володимир Прокопів, який на час передачі землі в оренду був головою земельної комісії, не вважає, що місто ошукали.

«Коли замість спортивної школи побудували тенісну академію, то це те саме, тільки вищого спрямування. Єдине, чого не робить зараз тенісна академія, порівняно з тим, що могла б робити, маючи там школу, не дає дітям середньої освіти», – вважає Володимир Прокопів.

Секретар Київради Володимир Прокопів: «Коли замість спортивної школи побудували тенісну академію, то це те саме, тільки вищого спрямування»
Секретар Київради Володимир Прокопів: «Коли замість спортивної школи побудували тенісну академію, то це те саме, тільки вищого спрямування»

Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародна тенісна академія» – юридична особа, яка вже здійснює діяльність на місці невідкритої ДЮСШ. Її кінцевим бенефіціаром є народний депутат Ігор Кононенко. Але все вказує на те, що цим бізнесом опікується його син – Віталій Ігорович Кононенко, який і сам захоплюється тенісом.

Син Ігоря Кононенка Віталій Кононенко під час гри у настільний теніс (фото з його сторінки «ВКонтакте»)
Син Ігоря Кононенка Віталій Кононенко під час гри у настільний теніс (фото з його сторінки «ВКонтакте»)

Кононенко-молодший у 2014 році був керівником «Міжнародної тенісної академії». Тепер, відповідно до даних сайту організації, є директором з розвитку.

«Схемам» так і не вдалося поспілкуватися з Віталієм Кононенком. «Піарники» академії відмовили в організації інтерв’ю з ним. Слухавку він не брав, а згодом вимкнув телефон.

Тому знімальна група програми вирушила до парламенту, аби поспілкуватися з його батьком – депутатом Ігорем Кононенком. До речі, у дворі його маєтку неподалік Верховної Ради – також тенісні корти.

Схоже, великий теніс у Кононенків – сімейна гра.

Ігор Кононенко закликав підтримати сімейний проект.

Ігор Кононенко: «Прошу підтримати цей проект. Бо це діти, це спорт і це молодість»
Ігор Кононенко: «Прошу підтримати цей проект. Бо це діти, це спорт і це молодість»

«Там юридичної підміни ніякої нема. Перша позиція. Друга позиція – дійсно, є положення, ще «совкове», Радянського Союзу, щодо статусу ДЮСШ. Таке ж положення є щодо статусу шкіл. Виконати його – ні одне, ні друге, ні третє – майже неможливо. Більше того, я прошу підтримати цей проект. Бо це діти, це спорт і це молодість», – сказав Ігор Кононенко у коментарі «Схемам».

Те, що на вулиці Міській, 9 мала бути дитяча юнацька спортивна школа, безкоштовна для дітей і юнаків, найближчим часом, схоже, просто забудуть.

Нині до розгляду на сесії Київради готується рішення про зміну орендаря землі під тенісною академією. Землю заберуть у «Ленінської кузні» і передадуть товариству «Міжнародна тенісна академія» з метою «обслуговування будівель та споруд спортивно-оздоровчого комплексу «Міжнародна тенісна академія». І тут про спортшколу уже ні слова.

 • Зображення 16x9

  Максим Савчук

  Журналіст-розслідувач телевізійної програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проєкт Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший»). Автор книги «1937» про політичну та бізнесову діяльність Віктора Медведчука після Революції Гідності.

  Народився у селищі Баришівка на Київщині. Здобув освіту інженера в Національному транспортному університеті та філолога в Національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова. Працював у бюро журналістських розслідувань «Свідомо», у газеті «Україна молода», у програмі журналістських розслідувань «Знак оклику» на телеканалі ТВі.

  У 2015 році розслідування «Questions Raised Over Poroshenko’s Role In Valuable Kyiv Land Deal» («Таємниці землі президента Порошенка») потрапило до шорт-листу міжнародного конкурсу асоціації мовників AIB.

  Переможець конкурсу журналістських розслідувань ім. В. Сергієнка (2019 рік) із матеріалом «Зелена родина ру» (про кінобізнес Володимира Зеленського у Росії).

  У 2020 році здобув друге місце на конкурсі журналістських історій DataUp із матеріалом «Американська мрія Віктора Медведчука» (співавтори - Любомира Ремажевська та Олександр Чорновалов).

  Розслідування «Американська мрія Віктора Медведчука» перемогло на Національному конкурсі журналістських розслідувань. Оголошення переможців та нагородження відбулося під час фестивалю розслідувальної журналістики «Межигір’я Фест» в колишній резиденції експрезидента-втікача Віктора Януковича у вересні 2021 року.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG