Доступність посилання

ТОП новини

Театр імені Зубика (розслідування)


Замість обіцяного театру мешканці Житомира отримали житловий комплекс впритул до парку

Тут мав бути театр. Це історія про те, як мешканці Житомира доручили приватній фірмі добудувати свій гастрольний театр у зоні громадського відпочинку, а фірма знесла довірену їй недобудову і зводить там черговий житловий комплекс. За фірмою, що так зухвало вчинила з давньою мрією громади, стирчать вуха народного депутата групи «Відродження», колишнього «регіонала» Володимира Зубика, який і до цього неодноразово ставав фігурантом розслідувань про сумнівні з точки зору законності забудови.

Парк культури і відпочинку імені Гагаріна у Житомирі – це пам’ятка садово-паркового мистецтва. Головне місце розваг місцевих мешканців в історичній частині міста. Тут і 300-літні дерева, і мальовничі схили до річки Тетерів. Саме тому по-сусідству із парком давно мала з’явитися оаза культурного відпочинку – гастрольний театр.

Та на місці храму Мельпомени зараз зростає черговий житловий комплекс компанії з орбіти народного депутата України, перебіжчика із Партії регіонів Володимира Зубика. І, схоже, компанія навмисне роками нищила недобудову театру, аби тільки отримати землю.

Дія перша: житомирські гастролі

Володимир Нікулін – архітектор і почесний мешканець Житомира. Саме він був ініціатором створення гастрольного театру і почав тоді втілювати його у життя.

Володимир Нікулін – архітектор і почесний мешканець Житомира
Володимир Нікулін – архітектор і почесний мешканець Житомира

Це був 1983 рік, коли тодійшній виконком міста вирішив розвивати цю територію і звести впритул до парку в сусідній зеленій зоні гастрольний театр. Під такі потреби виділили майже півтора гектари землі.

Архівне фото зруйнованого нині театру в Житомирі
Архівне фото зруйнованого нині театру в Житомирі

Для цього навіть відселили людей – 8 житлових будинків – та перенесли 2 дитячі садки. Все це – коштом тодішнього бюджету УРСР.

«Була сценічна частина театру чотириповерхова, зроблена частина покрівлі, електропроводка, частина підлоги була зроблена, підведення каналізації, водопровід, опалення», – пригадує Володимир Нікулін.

Архівне фото
Архівне фото

З розпадом Радянського Союзу будівництво припинилося і про театр для містян згадали тільки у новому тисячолітті – у 2004 році. Завершити давній задум доручили приватній компанії.

Тоді столична компанія «Інвестиційна технологія» придбала у Фонду держмайна України в Житомирській області незавершену 4-поверхову будівлю театру за 375 тисяч гривень і зобов’язалася добудувати його протягом 5 років. До того ж, у договорі зазначено: відповідальність за руйнування або псування об’єкту лежить на покупцеві.

Таким чином, приватна компанія купила театральну недобудову, а землю під нею взяла у міської ради в оренду – нібито для обслуговування будівництва театру.

Примітно, що компанія «Інвестиційна технологія» була заснована 1 жовтня 2004 року, а контракт з нею підписали 3 листопада. Тобто від створення фірми до покупки нею ласого об’єкту в центрі Житомира пройшло трохи більше місяця.

Від моменту покупки минуло 5 років, але проект не рушив з місця попри прописаний дедлайн. Як стверджує нинішній директор фірми у письмовому коментарі «Схемам», у першу п’ятирічку компанія шукала інвесторів на проект, адже сама не мала грошей на його здійснення.

Тож Фонд держмайна Житомирщини продовжив умови контракту «Інвестиційній технології» ще на 5 років.

«За цей час, за 5 років, підприємство «Інвестиційна технологія» взагалі там нічого не зробила, тільки звіти, що тривають проектні роботи, роботи з виділення землі», – каже юрист і голова громадської організації «Сила закону» Сурен Геворгян.

Юрист і голова громадської організації «Сила закону» Сурен Геворгян
Юрист і голова громадської організації «Сила закону» Сурен Геворгян

Не минуло й другої п’ятирічки, як компанія знову просить внести зміни до договору, і 2011 році туди додають фразу «можливе перепрофілювання на будівництво житла». А уже в листопаді 2013 року компанія і справді реєструє декларацію про початок виконання будівельних робіт на цій орендованій землі – на будівництво житлового комплексу!

А міська рада, як кажуть юристи, всупереч генеральному плану Житомира погоджує детальний план території на Старому бульварі для таких цілей – зведення житла, – чим фактично й узаконює дії фірми «Інвестиційна технологія».

Ба більше, згодом, у 2014 році, зносять і недобудований театр, посилаючись на експертний висновок, що будівля вже в аварійному стані.

Перший будинок, який звели на місці знесеного недобудованого театру в Житомирі
Перший будинок, який звели на місці знесеного недобудованого театру в Житомирі

Юристи, що тепер намагаються відбити зону громадського відпочинку у комерсантів через суд, наполягають, що своїми діями компанія «Інвестиційна технологія» порушила умови контракту купівлі-продажу недобудови.

«У нормальній державі Фонд державного майна мав прийти, зробити акт про виконані роботи і попросити відшкодувати завдані бездіяльністю збитки. Але в нашій державі ніхто на це не звернув уваги», – зауважує Сурен Геворгян.

У компанії «Інвестиційна технологія» стверджують: вони мали повне право знести недобудову театру. Мовляв, вона була в аварійному стані не тільки протягом тих 9 років, коли вони не займалися її будівництвом, а й навіть коли вони її купували. До того ж, з відповіді випливає, що компанія від самого початку не збиралася завершувати будівництво театру.

«Об’єкт вже на момент придбання перебував у дуже поганому стані, оскільки його спорудження відбувалося ще за часів СРСР, в 80-х роках минулого століття. <...> За таких обставин єдиним раціональним виходом був пошук інвестора та демонтаж об’єкта, з будівництвом на його місці об’єктів житлового та громадського призначення», – йдеться у відповіді ТОВ «Інвестиційна технологія».

А саме купівля будівлі театру, яку мала завершити «Інвестиційна технологія» , нагадаємо, і дала приватній фірмі право на майже півтора гектари зеленої зони впритул до житомирського парку.

Утім, контракт «Інвестиційної технології» із фондом держмайна Житомирщини укладався так, що жодної відповідальності за порушення договору не передбачили – усі спірні ситуації вирішили влагоджувати шляхом переговорів.

Дія друга: забудовник під прикриттям

За генеральним планом міста, ділянка за парканом – це земля громадської забудови. Тобто ділянка, де місцеві мешканці можуть відпочивати, проводити вільний час із родинами. Та замість громадської забудови місцеві мешканці отримали черговий житловий комплекс.

Один із будинків цього комплексу уже зведений і чекає своїх мешканців – та тут за проектом житлового комплексу планують звести ще п’ять таких же.

Хто ж зрежисував усю історію з отриманням землі під житловий комплекс – під вивіскою гастрольного театру? Хто отримає прибуток з цієї справи, що виявилася бізнесом?

Зводить весь комплекс компанія «Інтергал-буд».

Її тісно пов’язують із депутатом з групи «Відродження», колишнім «регіоналом», Володимиром Зубиком. Зв’язок із депутатом із між компаніями можна прослідкувати за адресами їх реєстрації та робочими зв’язками.

Кінцевим бенефіціаром компанії «Інтергал-буд» є Валерій Кулаков, ще на початку нинішнього скликання парламенту він був помічником Зубика – як і 10 років до того. Компанії зареєстовані на Анрі Барбюса, 28б у Києві – там же знаходиться громадська приймальня депутата Зубика. У цьому ж приміщенні юридично знаходиться і «Інвестиційна технологія», яку очолює Микола Дмух, юрист зі Львова, який починав свою кар’єру в дочірньому підприємстві «Інтергал-буду».

Тобто і компанія «Інвестиційна технологія», яка майже 10 років знищувала 4-поверхову недобудову театру, і забудовник цієї землі «Інтергал-буд» є спорідненими та ще й, схоже, працюють під крилом народного депутата України Володимира Зубика.

То ж «Схеми» вирушили до головного офісу «Інтергал-буду» в Києві, який за сумісництвом є і громадською приймальнею Зубика, аби запитати, що народний обранець думає про те, що житомирці залишились без театру – через його чергову житлову забудову.

Утім, Володимир Зубик відмовився від коментаря на камеру і відповів тільки письмово.

Утім, журналісти-розслідувачі, які глибоко досліджували бізнес Володимира Зубика, пояснюють: такі непрямі зв’язки якраз і свідчать про неформальну пов’язаність депутата і компанії.

«Якщо ці три ознаки є – фірма прописана в родовому гнізді, в бізнесовому інкубаторі, якщо там депутатська приймальня, якщо засновник – людина, пов’язана з депутатом помічницькими стосунками, для мене як для журналіста-розслідувача це вже три критерії того, щоб поєднувати всі ці історії в одну. Про юридичну пов’язаність мають судити слідчі, правоохоронці, адвокати», – каже редактор сайту «Наші гроші» Юрій Ніколов.

Тобто, юристи підсумовують, що одна з компаній – нині з орбіти Володимира Зубика – товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна технологія» – роками цілеспрямовано знищувала недобудований гастрольний театр у Житомирі всупереч своїм обов’язкам за контрактом. А інша ж – «Інтергал-буд» – прийшла на проект, коли «брудна справа» з виведення землі уже була зроблена, і почала зводити житловий комплекс.

«Шахрайськими методами вони вже збудували одне приміщення і вже заселили туди людей», – констатує юрист Сурен Геворгян.

От тільки театр місцевим мешканцям уже не повернути.

Перший будинок, який звели на місці знесеного недобудованого театру в Житомирі
Перший будинок, який звели на місці знесеного недобудованого театру в Житомирі

Будівництво житлового комплексу замість обіцяного театру – не перший випадок, коли компанії з орбіти Володимира Зубика зводять житлові комплекси на землі, що він початку призначалась для зовсім інших цілей. Наприклад «Схеми» раніше розповідали, як у Києві «​Інтергал-буд»​ звів дві висотки на землі, відведеній для церкви, а до резиденції Патріарха Філарета на Десятинному провулку добудував зайві поверхи.

Фінал

Нині мешканці Житомира намагаються зупинити хоча б майбутню забудову.

Кажуть, змирилися з тим, що тут уже стоїть будинок, та бояться розширення комплексу, що постане впритул до парку – мовляв, це може нашкодити старим деревам.

«У нас є парк Гагаріна, який будував Барон де Шедуар. У нас парк має таке ... історичне коріння. Коли дитиною приходила, то на всіх деревах була написи, що це за дерево - латинською і російською мовами», – пригадує місцева мешканка Руслана Лохіна.

Місцеві мешканці проти забудови на місці зруйнованого театру
Місцеві мешканці проти забудови на місці зруйнованого театру

«Інвестиційна технологія» під брендом «Інтергал-буду» дійсно планує звести на цій території ще п’ять будинків.

Цього разу вони стверджують, що віддадуть не менш ніж 300 квадратних метрів житла сім’ям воїнів АТО.

Нині компанія збирає всі необхідні дозволи від відповідних інстанції.

І, якщо одразу після Майдану міська рада Житомира навіть визнавала це будівництво незаконним, то зараз там змінили риторику.

«Розглядається варіант однієї секції, яка відділить зону парку від мийки й автостоянки, з додатковими умовами, які висунули інвестору, зокрема передача квартир учасникам АТО. Один варіант – ми можемо і далі судитися і у нас багато років буде стояти паркан в центрі міста, а другий – знайти якесь цивілізоване вирішення проблеми», – зазначив у коментарі «Схемам» Житомирський міський голова Сергій Сухомлин.

Тож після 10 років, схоже, навмисного руйнування театру та зведення першої висотки всупереч генеральному плану Житомира, міська рада таки ніби здалася і готова навіть частково пристати на умови комерсантів, які працюють під крилом впливового народного депутата. І які, вочевидь, самі посприяли тому, щоб театру на цій землі не лишилося.

Тож наразі житомирські активісти один за одним програють суди. Свої рішення судді аргументують тим, що, мовляв, влада міста наразі уже погодилась на житлову забудову – а отже, і скаржитись тепер немає на що. Та активісти не здаються – і подали касацію.

Місцеві мешканці сподіваються, що їм таки вдасться повернути землі справжнє цільове призначення – для громади міста. Тож опускати завісу цієї вистави ще зарано.

Далі буде.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG