Доступність посилання

ТОП новини

В будинки без ОСББ з 1 липня місцева влада може призначати управителів


(©Shutterstock)

До 1 липня мешканці багатоквартирних будинків в Україні мали створити Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (скорочено ОСББ). Про це йдеться у відповідному законі, ухваленому понад рік тому. В Україні 180 тисяч багатоквартирних будинків, і лише у п’ятій частині з них створили об’єднання співвласників. Такі дані Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ. Відповідно до закону, тим будинкам, які досі не визначились із ОСББ, місцева влада за конкурсом має призначити управителя.

​Люди навіть не відчиняли двері, щоб отримати запрошення на установчі збори для створення ОСББ, зазначає жителька Запоріжжя, журналіст Тетяна Гонченко. Ті, хто готові були спілкуватись, проявляли незацікавленість, байдужість та необізнаність щодо такої ініціативи. Багато хто, згадує Тетяна, аргументували своє небажання співпрацювати тим, що десь почули, ніби «ОСББ – це недобре» й досі, на її думку, негатив виникає через необізнаність у комунальних питаннях.

ніціативній групі вдалося переконати 63% мешканців будинку і провести установчі збори. Головним аргументом стало те, що з 1 липня призначать керуючу компанію, якщо жителі не візьмуть на себе цей обов’язок.

ЖЕКи не хочуть, щоб люди створювали ОСББ – активістка

Втім запрацювати об’єднанню поки що не вдалося. Тетяна Гонченко каже, що ЖЕКи гальмують процес, не видають всі необхідні документи. Це справа часу, вважає жителька Запоріжжя.

Дуже важко отримати документацію на будинок у ЖЕКу
Тетяна Гонченко

«Дуже важко отримати документацію на будинок у ЖЕКу. Дуже важко отримати інформацію, які провайдери кабельного телебачення в нас працюють. Нам цю інформацію ніхто не дає, хоча ми маємо право це знати. ЖЕКи не хочуть, щоб люди створювали ОСББ, їм це не вигідно абсолютно, це головна причина. І чиновникам це невигідно. Не хочуть відпускати будинки у вільне плавання, хочуть далі збирати гроші. Тим більше, з кабельних провайдерів: так вони йдуть їм, а в іншому разі підуть в бюджет ОСББ, і їм цього, звісно, не хочеться», – наголошує Тетяна Гонченко.

Працює «стара система», поки не призначать управителя чи мешканці не визначаться з ОСББ

ЖЕКи по всій країні також перетворюються на юридичні особи і тепер зможуть виконувати функції з керування будинками, які без ОСББ. Звісно, якщо виграють конкурс, оголошений місцевою владою.

Зараз ЖЕКи повинні надавати послуги в звичайному режимі до тих пір, поки не буде проведений конкурс або поки мешканці будинку не визначаться з об’єднанням співвласників. Такі зміни були внесені в закон два тижні тому, повідомляють в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ.

А от щодо ОСББ, то їх можна і потрібно і надалі створювати, зауважує директор Департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики Мінрегіонрозвитку Дмитро Корчак. Просто відтепер владні органи мають змогу призначити управлінця за конкурсом тим, хто не визначився самостійно. Порядок проведення конкурсу і типовий договір міністерство розробило для того, щоб місцева влада вже з 1 липня могла застосовувати закон.

Чітка норма прописана в законі про те, що всі співвласники на сьогодні несуть відповідальність не тільки за свою квартиру, а за весь будинок
Дмитро Корчак

«Чітка норма прописана в законі про те, що всі співвласники на сьогодні несуть відповідальність не тільки за свою квартиру, а за весь будинок. І це не «ноу-хау». Безпосередньо це відбулося ще у 1992 році, коли ми отримали право робити безкоштовну приватизацію. З 2000-го року працює закон про ОСББ, а з 2015-го вступив в силу закон про управління багатоквартирним будинком, де чітко записано, що люди повинні визначитися з тим, хто буде управляти їхнім будинком, а самі люди мають зрозуміти, що все це тепер їхня повна відповідальність. Коли ви створюєте об’єднання, ви починаєте контролювати свої гроші, які ви сплачуєте як внесок. Ви бачите прозоро за що ви ці кошти сплачуєте, що ви з цього маєте, і це головна мета й ідея», – зазначає Дмитро Корчак.

Інфографіка Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України
Інфографіка Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України

Капітальний ремонт будівлі більше не обіцяють, всі витрати нестимуть жителі – експерт

Утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території обійдеться жителям у більшу суму, ніж вони сплачують зараз, переконаний Руслан Крамаренко, експерт в сфері ЖКГ, колишній заступник міністра регіонального розвитку.

Він вважає, що ОСББ необхідні і мають призвести до того, що люди будуть більше дбати про будівлі. Врешті, доглянута багатоповерхівка впливає і на підвищення ціни квартири в такому місці, так само, як, навпаки, занедбана значно занижує її вартість, вважає експерт.

Жителям доведеться дбати не лише про поточне утримання, а й про ремонт будівлі. Більше 80% будинків в Україні мають вік понад 50 років, зазначає Руслан Крамаренко, а нові нещодавні зміни у законі покладають всі ремонтні роботи на плечі мешканців.

Тепер вже допомоги очікувати ні від кого не варто, і самі мешканці мають розраховувати на свої сили
Руслан Крамаренко

«В законі про ОСББ є норма, в законі про програму реформування житлово-комунального господарства теж є норма щодо проведення першого капітального ремонту будинку у разі створення ОСББ. А в цьому новому законі цієї норми немає. Тому, в принципі, як державній владі, так і місцевій, вигідно, коли створиться ОСББ – ніяких ремонтів не треба. Тепер вже допомоги очікувати ні від кого не варто, і самі мешканці мають розраховувати на свої сили», – каже Руслан Крамаренко.

Грошей на все не вистачає – голова ОСББ

Грошей на повноцінне обслуговування будинку не вистачає, зазначає Павло Шурхало, голова київського ОСББ, в підпорядкуванні якого три будинки.

«Ми всі вже звикли до того, що в нас цілком європейські, як то кажуть, ціни на будівельні матеріали, запчастини і все інше, що потрібно для утримання та ремонту будинків. А ось квартирна плата у нас, в середньому, 3-4 грн за квадратний метр, тобто 10-15 євроцентів. На такі кошти повноцінно утримувати будинок та надавати послуги високої якості неможливо», – підкреслює Павло.

Однією з найбільших проблем залишаються неплатники. За законом, на них можна впливати в судовому порядку, але й ці витрати лягають на ОСББ, які необхідно так само закладати в тариф.

ОСББ – неприбуткова організація, тому кожна недоотримана гривня відчувається особливо і досить швидко
Павло Шурхало

«Той же ЖЕК у свої тарифи закладає прибуток і може за рахунок цього прибутку компенсувати недостачу платежів від мешканців. ОСББ – неприбуткова організація, тому кожна недоотримана гривня відчувається особливо і досить швидко. У той же час, якщо ОСББ своєчасно не розрахується за комунальну електроенергію або за газ (для будинків, в яких є власна котельня) – їх відключать у десятиденний термін, а потім візьмуть додаткові гроші за відключення та підключення. З цієї причини доводиться використовувати для вирішення повсякденних проблем кошти резервного фонду. Яких, в свою чергу, потім не вистачить, припустимо, на ремонт даху або впорядкування території», – наголошує голова ОСББ.

В Мінрегіонрозвитку нагадують, що в ОСББ є й можливість залучення коштів від держави на програми енергоефективності та теплозбереження. Зокрема, кредитна програма на такі цілі може до 70% відшкодовуватись з державного бюджету.

Ініціативні ж жителі зауважують, що якщо все зрозуміло із тим, як створити ОСББ, то практично нічого не ясно з тим, як діяти далі, після створення. В законі чіткої інструкції чи інформації не знайшли, допомагають курси, семінари та лекції на тематику з управління будинками, яких проводиться досить багато, каже Тетяна Гонченко із Запоріжжя.

За даними Мінрегіонрозвитку, в Україні створено 15,5 тисяч об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Це приблизно 22% від загальної кількості будинків в Україні. Найбільше ОСББ створюють у великих містах – Києві, Харкові, Одесі, Дніпрі.

  • Зображення 16x9

    Ольга Комарова

    Журналіст Українського бюро Радіо Свобода з 2015 року. До команди приєналася як переможниця Регіональної стипендії Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа. Після завершення стипендії залишилася працювати в редакції кореспондентом. Автор і ведуча серії радійних програм «Свобода в деталях», яка виходила на частотах Радіо НВ. Ведуча і журналіст програми «Ньюзрум», автор серії програм «Коротка пам'ять», які виходять на Ютуб-каналі Радіо Свобода Україна. В журналістиці працює з 2009 року. Починала свій шлях з роботи на комунальному телебаченні міста Южного Одеської області. 

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG