Доступність посилання

ТОП новини
21 Листопад 2018, Київ 05:50

Вибори в Дніпрі: передвиборча «гречка» чи довгострокова допомога?


Дніпро – Непрямий підкуп виборців – так спостерігачі кваліфікують факти, зафіксовані на двадцять сьомому окрузі у Дніпрі, де цієї неділі, 17 липня, проводитимуться довибори до Верховної Ради України. Про це йдеться у звіті регіонального представництва громадянської мережі «Опора». У штабах кандидатів звинувачення категорично відкидають. Між тим експерти радять виборцям взагалі не користуватись безкоштовними чи пільговими послугами напередодні виборів і не залишати агітаторам ніяких особистих даних.

У перебігу цієї виборчої кампанії в Дніпрі, зазначають в громадянській мережі «Опора», зафіксували набагато менше випадків з ознаками підкупу виборців, аніж торік, під час місцевих виборів. Цього разу до списку потрапили два факти, кажуть в «Опорі».

Так, спостерігачі виявили, що для агітації за кандидата Анатолія Крупського (партія «Відродження») використовують мобільний медичний центр «Відродження медицини», де надають безкоштовні послуги з медичного обстеження. Представники «Опори» подали заяву правоохоронцям.

«Факти мають ознаки непрямого підкупу виборців» – «Опора»

Окрім того, як заявили в «Опорі», на окрузі курсують маршрутки з написом «Соціальний автобус. Громадська сила», які здійснюють перевезення пасажирів за 1 гривню, при тому, що стандартна вартість – 5 гривень. В «Опорі» кажуть, що «Громадська сила» – це громадська організація (пізніше також політична партія), засновником і лідером якої є кандидат-самовисуванець Загід Краснов, і виборці про це знають.

Соціальні маршрутки за 1 гривню
Соціальні маршрутки за 1 гривню

Довготерміновий спостерігач «Опори» в Дніпрі Денис Давидов зазначає: хоча факти зафіксовані, на практиці довести, що вони є спробами «заохотити» виборців до голосування за кандидата, надзвичайно складно. Кандидати, вважає він, користуються «сірими зонами» законодавства.

Кандидати використовують «сірі зони» законодавства, аби заохотити виборців голосувати за себе
Денис Давидов

«Такі факти, на нашу думку, мають ознаки непрямого підкупу виборців, оскільки проїзд у пільгових маршрутках складає 1 гривню, тоді, як зазвичай, це коштує 5, а в мобільному медичному центрі послуги взагалі безкоштовні. Однак прив’язати такі послуги до кандидатів дуже складно. Попри те, що біля мобільного центру стоять агітаційні намети кандидата, роздається його друкована продукція, але на самому медцентрі прізвища кандидата нема. Те саме й щодо пільгових маршруток. «Громадська сила» – це може бути і доброчинний фонд, і громадська організація, і партія, але її керівник балотується як самовисуванець і прив’язати його до «Громадської сили» неможливо. Скоріше за все, кандидати використовують «сірі зони» законодавства, аби заохотити виборців голосувати за себе», – сказав у коментарі Радіо Свобода Денис Давидов.

У штабах кандидатів звинувачення категорично відкидають

У виборчих штабах кандидатів з такими оцінками спостерігачів категорично не згодні. У штабі кандидата-самовисуванця Загіда Краснова зауважують: проект з пільгових перевезень пасажирів їхній лідер заснував ще півтора року тому, коли пропонував владі реформу міського транспорту. Аби не звинуватили в порушеннях, перед виборами проект призупинили. Написи «Громадська сила» на мікроавтобусах зараз – це реклама громадської організації і не є порушенням, пояснила Радіо Свобода довірена особа кандидата Катерина Збарська.

«Громадська організація «Громадська сила» ще півтора року тому почала реалізацію проекту «Соціальний автобус». На даний момент ми цей проект не здійснюємо, на час виборчої кампанії ми його призупинили. Що стосується самого транспорту, то у нас укладені угоди на розміщення там реклами саме громадської організації, тому ми здійснюємо тільки рекламу», – зазначила Катерина Збарська.

Пересувний медичний центр
Пересувний медичний центр

В обласній організації партії «Відродження» також не пов’язують роботу свого пересувного медичного центру з виборами. У коментарі Радіо Свобода речник облосередку партії Віктор Ожогін зауважив, що цей проект діє вже майже рік і медичні послуги надавались в різних районах області та міста.

«Ми здивовані таким підходом «Опори». Проект медичних мобільних центрів запустили рік тому, упродовж року ці дві машини їздять по області. Головне завдання – забезпечення доступу до висококваліфікованої діагностики й лікування мешканців віддалених районів. Чому перекинули до міста? Зараз у сільських трударів багато роботи, вирішили, щоб ці машини не пустували, хай попрацюють вони й у містах – Нікополі, Марганці, Дніпропетровську. Їх діє два: один у Самарському районі, другий в Соборному. До 1 вересня вони перемістяться до інших районів. Чому виникли питання? Недобросовісні агітатори помістили банер Крупського поряд з машиною, поставили там намет і почали роздавати агітацію. Зараз цього немає, поприбирали, а машини є. На них написано «Відродження», жодних згадок про кандидата нема. Що ж до Крупського, то він як голова міської організації партії іноді туди заїздить, спілкується з людьми, це його обов’язки», – сказав Радіо Свобода Віктор Ожогін.

Новий спосіб підкупу виборців?

Тим часом користувачі соціальних мереж діляться інформацією про зафіксовані ними передвиборчі порушення, які можуть виявитись спробами «піддобрити» виборців. Волонтерка Наталія Макуха на своїй сторінці у Фейсбуці виклала фото так званих «соціальних талонів», які дівчатка-студентки опускають у поштові скриньки вибірково, за списком.

З’ясувати походження цих талонів або причетність до них когось із претендентів на мандат наразі не вдалось.

Між тим експерти радять українцям напередодні виборів не користуватись безкоштовними чи пільговими послугами від кандидатів та партій та не залишати їхнім агітаторам ніяких особистих даних. Ніхто не знає, як вони можуть бути використані, каже довготерміновий спостерігач «Опори» в Дніпрі Денис Давидов. А кожен виборець сам для себе вирішує моральне питання – погоджуватись чи не погоджуватись на передвиборчі пропозиції кандидатів, каже спостерігач.

Продаж голосу карається Кримінальним кодексом України
Денис Давидов

«Якщо виборцям пропонують гроші або якісь послуги, чи ремонти в їхніх помешканнях в обмін на їхній голос, то погоджуватись не варто. Особливо це стосується грошової допомоги, укладання різного роду «договорів про допомогу», оскільки продаж голосу карається Кримінальним кодексом України. Я б також не радив залишати свої приватні дані в будь-яких агітаційних наметах, давати агітаторам, адже невідомо, як пізніше ці дані будуть використані. Ми знаємо, що напередодні великих свят виборцям розсилаються привітання від кандидатів, чиновників, попередніх кандидатів з нагадуваннями про себе, ми знаємо приклади обдзвонювання. Хоча б для того, щоб уникнути нав’язливого інформування, не слід лишати свої контакти. Щодо того, користуватись чи не користуватись послугами «від кандидатів», то це моральний вибір кожної людини. Це, звісно, не накладає на виборця жодних обов’язків, але найбільша проблема такого виду агітації, що вона порушує принцип рівності кандидатів у їхній боротьбі», – зауважує Денис Давидов.

Експерти прогнозують невисоку явку

Округ № 27 у Дніпрі став «вільним» через обрання народного депутата від цього округу Бориса Філатова міським головою восени 2015 року. Наразі на мандат парламентаря тут претендує 59 осіб – своєрідний рекорд для міста. Дніпровський політолог Андрій Золотарьов прогнозує: через те, що голосування відбудеться в розпал відпусток, явка буде невисокою, а переможе той кандидат, який зможе краще мобілізувати свій електорат.

«Влітку в неділю небагато людей у місті, люди на дачах, у відпустках, на відпочинку, менш за все переймаються політикою. Саме це й буде головним чинником. Також це округ, де мешкає найбільш заможна публіка, міський креативний клас, підприємці, молодь, і це позначається на політичних позиціях», – зазначає експерт.

Проміжні вибори до Верховної Ради мають відбутись 17 липня на 7 одномандатних округах України (№ 23, 27, 85, 114, 151, 183 та 206).

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG