Доступність посилання

ТОП новини

Послабити спротив України – головна причина транзитних заборон від Росії


Ілюстративне фото

72 українських залізничних вагони були затримані на російсько-білоруському кордоні вранці 13 липня. Про це повідомило Міністерство економічного розвитку і торгівлі. На початку місяця, 4 липня, набув чинності указ президента Росії Володимира Путіна, який запроваджує додаткові обмеження щодо транзиту через територію Росії товарів, походженням з України. Це робить неможливим транспортування товарів до Казахстану, Киргизстану та країн Центральної Азії, то ж в уряді України кажуть про заходи у відповідь.


Обмеження транзиту через Росію раніше стосувались лише напрямку на Казахстан, тепер унеможливлюють і перевезення до Киргизстану. Крім того, повна заборона транзиту товарів, на які поширюється дія запровадженого Росією «ембарго».

Попередній уряд України презентував «шовковий шлях» – перевезення в обхід Росії до Китаю, через Казахстан. Проте депутат із комітету Верховної Ради з питань транспорту Ігор Побер зауважує, що цей шлях не працює повноцінно. Депутат наголошує на необхідності введення аналогічних санкцій щодо Росії

«Вважаю, що ми маємо бути ініціаторами, а Росія має навздогін свої санкції вводити. Звичайно, це дуже б’є по нашій економіці, особливо в торгівлі зі східними країнами. Як би там не було, діалог ведеться і з тією ж Російською Федерацією. Треба домовлятись і йти на компроміси. Але компроміс із Російською Федерацією, самі розумієте… Вже не буду цитувати Бісмарка, чого вартий договір і підпис з Росією», – зауважує депутат


Автоперевізники вирушили по «шовковому шляху»

Щодо автомобільних перевізників, ситуація на російському кордоні не критична, запевняє гендиректор Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України. Передбачаючи подібні наслідки, автоперевізники були попереджені про можливі проблеми. Якщо попередні заборони з боку Росії супроводжувались інструкціями, то цього разу роз’яснень не було, каже гендиректор Петро Главацький.

Вантажівки відправляють саме «шовковим шляхом», хоча це і зробить значно дорожчими перевезення. Найбільш дорогим є паром, який доводиться замовляти в Іллічівському порті. Та от дзеркальні санкції від України лише погіршать ситуацію, вважає Петро Главацький

Якщо Україна буде говорити про заборону транзиту через свою територію, то відразу виникає питання: «Транзит куди?». В нас всі вантажі йдуть в бік Європи
Петро Главацький

«Дзеркала тут не вийде. Якщо Україна буде говорити про заборону транзиту через свою територію, то відразу виникає питання: «Транзит куди?». В нас всі вантажі йдуть в бік Європи. Якщо Україна взяла європейський курс, то кому ми зробимо гірше? Якщо провести дзеркальні заходи і обмежити транзит із Росії в бік Західної Європи, лише наша залізниця недоотримає 3 мільярди гривень. Ця цифра була озвучена представниками «Укрзалізниці» на нараді Міністерства економічного розвитку», – розповів Петро Главацький.

У Євросоюзі проти транзитних війн

Неконструктивним вважають у Євросоюзі введення Україною дзеркальних санкцій щодо Росії.

Закликаю Росію змінити свою думку
Йоганнес Ган

«Ми не погоджуємося з такими заходами, бо вони не приносять користі нікому. ... Я розумію спокусу ввести подібні заходи, але це точно не щось конструктивне», – заявив єврокомісар з питань розширення і політики добросусідства Йоганнес Ган напередодні в Києві.

Ган також закликав Росію відмовитися від обмежень, запроваджених щодо транзиту українських товарів. «Я не згоден з такими заходами. Закликаю Росію змінити свою думку», – сказав він.

Росія давно прагне позиціонувати Україну як «неспроможну» – експерт

Тактика Росії спрямована на збереження рівня напруження у відносинах з Україною і на створення інформаційного тла для діалогу із Заходом, наголошує експерт з міжнародних питань Володимир Нагірний. Він додає, що це елемент гібридної війни.

Росії потрібні дії, які завдають шкоди економіці України, а значить і можливостям України чинити спротив російській агресії
Володимир Нагірний

«Росії потрібні дії, які завдають шкоди економіці України, а значить і можливостям України чинити спротив російській агресії. Вона використовує всі можливі засоби для послаблення України і для того, щоб позиціонувати її як «неспроможну країну». Це теза, якої Росія дотримується ще з періоду, коли стосунки були формальними і офіційно дружніми. Про державну неспроможність України з російського боку йшла мова ще тоді на закритих переговорах, на рівні конференцій, коли ми ще уявити не могли, що можливе військове зіткнення. Будь-які приводи зараз вторинні, причина у загальному курсі на знищення української держави», – наголошує експерт

14 липня Україна планує оголосити заяву на засіданні Ради Світової організації торгівлі щодо порушення Росією норм і принципів організації, повідомляє Міністерство економічного розвитку.

Такі обмеження Російської Федерації є «непрозорими, невиправданими, такими, що мають дискримінаційний характер, та політично вмотивованими і не відповідають міжнародним зобов’язанням Російської Федерації, в тому числі в рамках Світової організації торгівлі», – йдеться в заяві.

Зі свого боку Казахстан веде переговори із Росією про зняття обмежень на транзит українських товарів. А поки що радять використовувати замість залізниці альтернативні шляхи попри те, що вони дорожчі.

Уряд України напередодні продовжив дію заборони ввезення на митну територію України товарів, що походять з Росії, перелік яких не змінився, до 31 грудня 2017 року.

  • Зображення 16x9

    Ольга Комарова

    Журналіст Українського бюро Радіо Свобода з 2015 року. До команди приєналася як переможниця Регіональної стипендії Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа. Після завершення стипендії залишилася працювати в редакції кореспондентом. Автор і ведуча серії радійних програм «Свобода в деталях», яка виходила на частотах Радіо НВ. Ведуча і журналіст програми «Ньюзрум», автор серії програм «Коротка пам'ять», які виходять на Ютуб-каналі Радіо Свобода Україна. В журналістиці працює з 2009 року. Починала свій шлях з роботи на комунальному телебаченні міста Южного Одеської області. 

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG