Доступність посилання

ТОП новини

Фініш виборчої кампанії в Дніпрі: порушення, «чорний» піар, агітаційні ноу-хау


Передвиборчий Дніпро – ряди агітнаметів

Дніпро – На фініші виборчої кампанії в Дніпрі, де цієї неділі обиратимуть депутата до Верховної Ради від 27-го округу, нові скандали. Передвиборчий конфлікт, зокрема, спалахнув у полку «Дніпро-1»: боєць-самовисуванець агітує за кандидата-опозиціонера, товариші ж по підрозділу таку позицію категорично не підтримують. Окрім того, під завісу виборів незалежні спостерігачі фіксують цілий шквал «чорного» піару, порушення в агітації та закритість фінансової звітності кандидатів.

У Дніпрі конфліктна ситуація навколо полку спецпризначення поліції «Дніпро-1», тепер пов’язана з виборами: один із бійців формування Роман Зіненко, який балотується до парламенту на окрузі № 27 як самовисуванець, за кілька днів до голосування змінив позицію. Він публічно заявив про підтримку іншого кандидата, самовисуванця Загіда Краснова, за якого також агітує «Опозиційний блок». На своїй сторінці в соцмережах боєць написав, що тепер він за «опозиціонера», бо не бачить шансів перемогти самому.

«Після неодноразових спроб проводити агітацію в різних куточках 27 округу, я зрозумів, що перемогти в цих виборах в мене немає жодного шансу. В перегонах беруть участь люди з величезними фінансовими, адміністративними і політичними можливостями. Дехто з моїх друзів з табору одного з кандидатів пояснив мені, що навіть якщо за мене віддадуть свій голос усі, хто хоч раз бачив мій плакат і звернув на нього увагу, це складе лише 0,5% від усіх інших виборців. Тобто шанс мізерний… Нехай мої 0,5 відсотка додадуться до того, хто побачив в мені людину, гідну поваги…», – заявив боєць.

Боєць, що агітує за «опозиціонера», пройшов гарячі точки Донбасу

Ця заява викликала емоційну реакцію в його побратимів по полку, більшість з яких розкритикували позицію самовисуванця. У самому ж формуванні поширили офіційну заяву, де зазначили, що не підтримують свого бійця, але «з повагою ставляться до його бойового досвіду», адже той був одним із перших добровольців полку, пройшов Маріуполь, Піски та Іловайськ. Однак використання бойового шеврона «Дніпра-1» в політичній агітації в підрозділі назвали неприпустимим, зауваживши, що це «кидає тінь на весь бойовий полк».

«Керівництво полку обурене позицією Романа Зіненка щодо підтримки опозиційного кандидата Загіда Краснова. Проте командування з повагою ставиться до бойового досвіду бійця, першого добровольця, який вступив до лав «Дніпро-1», пройшов Маріуполь, Піски та вижив у Іловайську і до передвиборчої кампанії ніс службу сумлінно й відповідально. Наголошуємо, що через його вибір ставлення керівництва до нього як до бійця не зміниться», – оприлюднила позицію полку в коментарі Радіо Свобода керівник прес-служби полку Катерина Леонова.

Агітація бійця «Дніпра-1» Романа Зіненка
Агітація бійця «Дніпра-1» Романа Зіненка

У Громадянській мережі «Опора» конфлікт, пов’язаний з бійцем, називають внутрішньою проблемою полку. Агітацію з використанням бойового шеврона порушенням виборчого законодавства не вважають, зауважують, що це, скоріше, питання моралі.

Агітпричепи й агіткуби…

Підсумовуючи виборчу кампанію на окрузі, який «прославився» не одним скандалом, в «Опорі» зауважують: найпоширенішим було порушення правил агітації. Округ заполонила рекламна продукція кандидатів без вихідних даних або з сумнівними даними, а розклеювання політичної реклами в заборонених місцях – на парканах, стовпах, деревах, під’їздах – набуло характеру «стихійного лиха».

Довготерміновий спостерігач «Опори» в Дніпрі Денис Давидов
Довготерміновий спостерігач «Опори» в Дніпрі Денис Давидов

Довготерміновий спостерігач «Опори» в Дніпрі Денис Давидов зібрав передвиборчі «ноу-хау» кандидатів, які, за його висновками, є порушеннями: це рекламні конструкції, що зовні нагадують автопричепи, але без коліс, встановлені на проїжджій частині набережної, і «агіткуби», які можна бачити в різних районах міста, однак на кожному зазначено, що виготовлений в одному примірнику. І курйозні випадки: у рекламній продукції одного з кандидатів, каже спостерігач, виявили помилку в прізвищі. Виборчі штаби ці факти поки не коментували.

«Агітпричеп» кандидата, його розміщення в «Опорі» називають незаконним
«Агітпричеп» кандидата, його розміщення в «Опорі» називають незаконним

«Чорний піар» на фініші виборів

Окрім того, на фініші виборчої кампанії, зазначає Денис Давидов, претенденти на мандат масово пустили в хід «чорний піар»: образливі наліпки в стилістиці опонентів, фальшовані газети, листівки з обіцянками матеріальної допомоги тощо.

«Дуже багато випадків, коли виборцям роздають листівки і пропонують отримати певну грошову винагороду. В деяких листівках пропонують в обмін на голос, в інших – просто пропонують продуктові набори, матеріальну допомогу. Примітно, що в таких листівках прямо вказується прізвище кандидата, вказуються адреси будівель, пов’язаних з ним. Очевидно, що сам кандидат не став би робити такі листівки. Це – поширення неправдивих даних, аби очорнити кандидата, збурити суспільство, заробити собі додаткових балів», – зауважив Денис Давидов.

«Чорний» піар: сфальшована газета
«Чорний» піар: сфальшована газета

Фінансова таємниця?

Водночас спостерігачі «Опори» відзначають закритість фінансової звітності кандидатів. За офіційною інформацією, на вибори претенденти на мандат загалом витратили близько 9 мільйонів гривень, однак це дані лише половини учасників перегонів, решта, попри вимоги законодавства, не відзвітували, каже координатор спостереження «Опори» в області Вадим Головченко.

Координатор спостереження «Опори» в Дніпропетровській області Вадим Головченко
Координатор спостереження «Опори» в Дніпропетровській області Вадим Головченко

«Фінансові звіти кандидатів – один з контрольних моментів. Усі кандидати не пізніше, як за 8 днів до голосування мали подати свої фінансові звіти, але на жаль, не всі кандидати навіть відкрили свої передвиборчі фонди, хоча цього вимагає законодавство. Ми хочемо звернути увагу на те, що, за Кодексом про адміністративні правопорушення, порушення строків надання фінансових звітів кваліфікується як адміністративне правопорушення, за яке передбачений штраф у розмірі від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Я звернувся до правоохоронних органів, аби вони встановили правопорушення», – зауважив представник «Опори».

«Агіткуб» з вихідними даними, де вказаний 1 примірник
«Агіткуб» з вихідними даними, де вказаний 1 примірник

Поліція збирає матеріали

Загалом у перебігу виборчої кампанії в Дніпрі правоохоронці отримали понад 20 заяв про порушення – від суб’єктів виборів та громадян, усі факти перевіряють, запевнив начальник відділу превентивної діяльності міської поліції Максим Джихур. Він каже: найбільше скарг – на немарковану агітаційну продукцію.

Начальник відділу превентивної діяльності міської поліції Дніпра Максим Джихур
Начальник відділу превентивної діяльності міської поліції Дніпра Максим Джихур

«Найпоширенішим порушенням є розповсюдження агітації в заборонених місцях, поширення агітаційної продукції без вихідних даних. Зовні ніби виглядає так, що продукція містить вихідні дані, але починаємо перевіряти і виявляться, що або немає таких людей, або немає такої друкарні», – повідомив представник поліції.

Передвиборча агітація, розміщена у заборонених місцях
Передвиборча агітація, розміщена у заборонених місцях

На фініші виборів у Дніпрі спостерігачі й правоохоронці нагадали громадянам, що будь-які спроби вплинути на їхній вибір, зокрема з допомогою грошей чи безкоштовних послуг, тягнуть на кримінальне правопорушення і закликають одразу ж телефонувати на «102». Радять також не брати ніяких подарунків за саму явку на дільницю – акцію «зі стимулювання явки виборців» раніше оголосили місцеві підприємці.

Довибори депутата Верховної Ради на 27-у окрузі в Дніпрі та ще на 6-ти округах в інших областях відбудуться 17 липня. В окрузі № 27 на мандат депутата претендує 59 осіб, це рекорд для міста. Також уперше третину кандидатів становлять жінки.

  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG