Доступність посилання

ТОП новини

Голодуванням депутатів полонених не звільнити, поки хазяїн у Кремлі не дасть «відмашку» – Безсмертний


Обмін полоненими, грудень 2014 року

Сьогодні в Мінську проходить чергове засідання Контактної групи щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Одним із ключових питань його учасники анонсували обмін полоненими. Народний депутат Надія Савченко звинувачує Київ у бездіяльності й обіцяє боротися за волю бранців «своїми», «перевіреними» методами. Вона оголосила голодування і анонсувала акцію матерів на Банковій. Нині на окупованих територіях Донбасу утримують 108 українців.

Питання звільнення українських заручників перевести в практичну площину – головне завдання для української делегації на переговорах в Мінську, наголосила представник України в робочій підгрупі з гуманітарних питань Тристоронньої контактної групи, перший заступник голови Верховної Ради України Ірина Геращенко. Перш за все, важливо дізнатися про точну кількість українських бранців та де вони знаходяться, додає політик. Для цього, за її словами, Україна наполягає на долученні до звільнення заручників Міжнародного комітету Червоного Хреста. За її словами, міжнародна організація готова до цієї роботи, однак Росія всіляко чинить опір. Раніше депутат заявляла, що проросійські бойовики на Донбасі перевели українських заручників у СІЗО і погрожують їм 30-річним ув’язненням.

Ірина Геращенко
Ірина Геращенко

Нині, за останніми даними СБУ, у полоні проросійських бойовиків перебуває 108 українських бранців, ще 10 – за ґратами у Росії.

Донецькі сепаратисти, у свою чергу, подають список із понад 600 людей. Натомість офіційний Київ спростовує цю інформацію і називає такі цифри «замилюванням очей» українцям.

Голодування розпочала

Народний депутат Надія Савченко, яка перебувала в ув’язненні в Росії,розкритикувала українську владу і світ за «бездіяльність» у питанні звільнення заручників. Каже, що вирішила боротися за волю бранців «своїми», «перевіреними» методами.

«Курю, п’ю воду – голодовку розпочала», – заявила Надія Савченко в інтерв’ю Радіо Свобода у середу.

«Я витримаю, поки я сама собі не скажу, що результат є. Поки не буде витягнутий хоч хтось, поки не запуститься процес обміну», – говорить Надія Савченко і додає, що головна її мета – домогтися обміну «всіх на всіх».

Також Надія Савченко закликала матерів заручників та колишніх полонених вийти 8 серпня на вулицю Банкову в Києві з вимогою звіту від Петра Порошенка. Крім того, вона підтвердила свій намір їхати на окуповану територію Донбасу для переговорів з ватажками незаконних збройних угруповань, аби тільки «був результат». Проросійські бойовики вже заявляли про готовність до зустрічі з Савченко.

«Їжа – це розумні думки»

На Донбасі триває війна, тому ситуацію може вирішити тільки сильна боєздатна армія і мудрі політики. Ані голодування, ані «переговори з Донбасом» результату не дадуть, переконаний політичний діяч, дипломат Роман Безсмертний. Натомість він радить народним депутатам відповідальніше ставитися до своїх слів і добре їсти, бо «їжа – це розумні думки».

Роман Безсмертний
Роман Безсмертний

Це той випадок, коли голодуванням одного депутата, десяти депутатів і всього парламенту ситуацію не розв’язати. Я б їм порадив краще добре їсти, щоб бути здоровими, бо здоров’я нам потрібне буде
Роман Безсмертний

«Це той випадок, коли голодуванням одного депутата, десяти депутатів і всього парламенту ситуацію не розв’язати. Я б їм порадив краще добре їсти, щоб бути здоровими, бо здоров’я нам потрібне буде. З терористами розмови держави не ведуть. Я думаю, що побувавши, там, у застінках Кремля, треба розуміти, що розмови навіть народного депутата Надії Савченко ні до чого не призведуть, поки у Кремлі хазяїн не дасть відмашку. Треба розуміти, що такими заявами Надія працює проти себе і проти держави, яка дорожить своїми заявами як всередині країни, так і ззовні», – сказав Радіо Свобода Безсмертний.

З політичної точки зору Москва у трактуванні мінських домовленостей і щодо обміну полонених «всіх на всіх» застосовує тактику шантажу, пояснює Безсмертний. За його словами, таким чином сепаратисти протискають вибори на Донбасі та закон про амністію.

«Росія створює ажіотаж, щоб дорожче продати українців»

Москва перевела обмінний процес в політичну площину і зараз його блокує, щоб досягти політичних поступок з боку Києва в ключових питаннях, зазначив в коментарі Радіо Свобода керівник групи щодо обміну полоненими «Патріот» Олег Котенко. За його словами, Кремль зараз навмисно створює ажіотаж довкола цього питання, аби «дорожче торгувати нашими людьми».

Олег Котенко
Олег Котенко

Натомість заяви Надії Савченко, зокрема щодо голодування, волонтер називає популізмом і «піар-кампанією» після низки «невдалих висловів». Олег Котенко припускає: Савченко або справді нічого не розуміє, або її «завербувала» російська влада.

Якщо ж вона, справді, зав’язана з Москвою, то, звісно, для підняття іміджу їй віддадуть дві людини, щоб показати, що Савченко пішла розмовляти і в неї вийшло
Олег Котенко

«Той, хто займається обмінним процесом чи звільненням, пройшов довгий шлях. Савченко цих шляхів не знає. Можна розмовляти з ким завгодно: Захарченком, Плотницьким, тільки від них нічого не залежить. Вона може голодувати, це – піар-кампанія самої Савченко. Бо сказала багато, чого не варто було говорити. І невідомо, це вона сама вигадує чи якийсь куратор? І нікого вона не забере, якщо на те не буде воля Москви. Якщо ж вона, справді, зав’язана з Москвою, то, звісно, для підняття іміджу їй віддадуть дві людини, щоб показати, що Савченко пішла розмовляти і в неї вийшло», – говорить Котенко. Що ж стосується неофіційних обмінів, то вони тривають.

«Неофіційні обміни ніколи не зупинялися. Не багато, але забираємо», – додає волонтер.

За підрахунками Котенка, в полоні бойовиків зараз перебувають понад 300 українців – як військових, так і цивільних.

Голодування не заважає застосовувати політичні можливості

В Україні немає чесних політиків і сильної армії, тому українцям немає на кого сподіватися, окрім себе. Український народ – це і армія, і влада, наголошує Савченко.

Ми не досягли основного: не зберегли життя людей, вони й досі сидять під загрозою, кожної хвилини, бути вбитими
Надія Савченко

«Не треба було давати Кремлю приводу думати, що він має право диктувати Україні Конституцію – це перше й головне. У нас уміють проґавити всі добрі шанси. Це так само, як легше було Крим не віддати, ніж зараз його повернути, – наголосила у розмові з Радіо Свобода Савченко. – Ми не досягли основного: не зберегли життя людей, вони й досі сидять під загрозою, кожної хвилини, бути вбитими. Політично Кремль буде смикати за ниточки своїх ляльок. Так само вони (проросійські сепаратисти – ред.) можуть почати погрожувати розстрілами заручників, якщо їм не дати амністії або ще щось».

Якщо люди будуть звільненні, вони будуть вдячні. В якому форматі це відбуватиметься – немає значення
Іван Без'язиков

Для полонених, яких тримають бойовики, немає значення хто вестиме перемовини і в якому форматі, говорить полковник і військовий розвідник Іван Без’язиков, який майже два роки перебував у полоні проросійських сепаратистів і лише у липні цього року повернуся додому. «Якщо люди будуть звільненні, вони будуть вдячні. В якому форматі це відбуватиметься – немає значення», – наголосив він в розмові з Радіо Свобода.

Надія Савченко. Прес-конференція: основні меседжі (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00

«Кожен день, проведений там, полоненим аж ніяк не додає здоров’я. Коли постає вибір: останній це день в твоєму житті чи буде наступний, то прораховувати ходи? Коли я читаю, що Надія Савченко не може прорахувати десять кроків вперед... Це мають робити політики, але ми бачимо, що результат дуже посередній», – говорить Без’язиков.

Україна має безкомпромісно відстоювати свої інтереси

Мінський формат абсолютно не виправдовує себе, бо Москва продовжує наполягати на статусі-кво. Кремлю не потрібен прогрес, а відтак він і надалі буде «спекулювати», «лицемірити» і «кивати на Київ у нібито невиконанні угод», вважає російський журналіст Олександр Риклін. Для України сьогодні, як ніколи, важливо безкомпромісно відстоювати свої інтереси, наголошує експерт.

Втім звинувачення Надії Савченко у співпраці з Кремлем експерт називає «повною нісенітницею», а хвилю агресії на її адресу не зовсім виправданою.

Для Києва сьогодні не існує жодної іншої позиції, окрім безкомпромісної. Теоретично, перемовини, звісно, можливі і потрібні, питання лише в тому, з якою позицією на переговори виходити
Олександр Риклін

«Думаю, Надія абсолютно щира людина. І як і будь-яка щира людина – хвилюється. Ну так, мені здається, що вона помиляється. Вважаю, взагалі для Києва сьогодні не існує жодної іншої позиції, окрім безкомпромісної. Теоретично, перемовини, звісно, можливі і потрібні, питання лише в тому, з якою позицією на переговори виходити», – зазначає Риклін.

Москва підживлюватиме війну на Донбасі, поки у неї вистачатиме ресурсів. Тому це «гра в довгу», зазначає експерт. Кінцева і головна мета Путіна – зруйнувати державність України. «Це має тримати в голові кожен українець щодня», – додає журналіст.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG