Доступність посилання

ТОП новини
13 Грудень 2018, Київ 23:12

Спецслужби Росії і виборча кампанія у США (світова преса)


Російські спецслужби, можливо, втручаються у президентську виборчу кампанію в США, а американські ліві, ніби в рот води набрали, дивуються британські журналісти з газети Guardian. Вони звертають увагу на те, що американські ліві ніяк не можуть сформувати послідовної політики щодо Росії. Журнал Forbes розповідає історію неймовірного пограбування цілої країни. Один «успішний бізнесмен» зумів украсти половину валютних резервів Молдови, а заплатить за це населення країни. І, нарешті, кореспондент Financial Times в Ізраїлі дає поради німцям, як жити в епоху тероризму.

Автор статті, яку вміщує британська газета Guardian, звертаючись до теми відносин Америки й Росії на тлі скандалу навколо ймовірного втручання російських спецслужб в американські президентські вибори, говорить про те, що не лише в таборі республіканців відбуваються події, які важко пояснити. Американські ліві також не мають послідовної політики щодо Кремля, вважає Дейвід Кліон, американський журналіст, який працював у Росії.

«Майже століття по тому, як більшовики прийшли до влади, ставлення американських лівих до Росії досі визначає їхня абстрактна ностальгія за невдалим соціалістичним експериментом, який має слабий стосунок до сьогоднішнього дня», – зауважує автор. Попри те, що Росія дає притулок таким людям, як Едвард Сноуден, нинішня Росія ніяк не є країною, зорієнтованою в бік лівих, додає він.

Навпаки, вважає автор статті, нинішню Росію можна розглядати як попередження про небезпеку необмеженого неолібералізму. «Бо приватизаційні схеми, які підтримували у США, якраз і призвели до появи Володимира Путіна та його репресивної держави», – пише автор.

Нинішня Росія поєднує релігійний консерватизм, ксенофобію, гомофобію та сексизм з нерівністю, корупцією, знищенням довкілля та порушенням прав робітників на екстремальному рівні, за світовими стандартами. Але ліві продовжують підтримувати Путіна, навіть незважаючи на те, що він сам підтримує таких правих політиків як Марін Ле Пен, Віктор Орбан чи Дональд Трамп. На думку автора, нове покоління лівих, до яких належить і він сам, має переглянути своє ставлення до російського керівництва.

Bruce Simon: «Думаю, відповідь потрібна: Росія, можливо, втручається в американську політику. Де обурення лівих?»

Видання Forbes розповідає про безпорадність молдовської Феміди у протистоянні зі «впливовим бізнесменом», якого підозрюють у тому, що він пограбував Молдову приблизно на один мільярд доларів. Це при тому, що весь валовий внутрішній продукт країни становить 8 мільярдів.

Відшукати й повернути гроші, за викраденням яких, ймовірно, стоїть найвпливовіший молдовський олігарх Володимир Плахотнюк, взявся Михайло Гофман, колишній заступник голови служби, що протистоїть відмиванню грошей та фінансуванню тероризму. Але, на думку видання, в цьому протистоянні людина Феміди програє. Гофман намагався нещодавно переконати американських слідчих долучитися до розслідування фінансових махінацій, які ведуть до російської мафії, і згадує «солнцевское братство», але, виглядає, що його зусилля є марними.

«Плахотнюк перемагає. Чи ви його любите, чи ненавидите, молдовський бізнес-лідер невинний, доки його винуватість не буде доведена», – нагадує автор і пояснює, що, попри масштаб злочину і наявність деяких доказів, довести його буде дуже складно. Бо йдеться про бізнесмена з дуже важливими зв’язками у Росії, Європі та Америці. І Гофман, який займався його справою, був звільнений з посади. А коли він приїхав на тиждень до Америки в липні, то йому довелося затриматися. Надто багато людей навколо цієї справи або загинули за нез’ясованих обставин, або покінчили життя самогубством. Американські слідчі органи, з якими зустрічався Гофман, не підтверджують і не спростовують факту ведення слідства у цій справі. Такі правила.

Forbes нагадує, що у цій справі нещодавно в Україні було заарештовано партнера Плахотнюка – бізнесмена В’ячеслава Платона, який виявився ще й власником українського паспорта на ім’я В’ячеслава Кобалева.

За словами Гофмана, який повідомив першим про цей злочин, його країна сплачує за нього велику не лише економічну, але й політичну ціну – вона знову потрапила під вплив Росії. За його даними, Молдова стала світовим центром з відмивання грошей за прем’єра Влада Філата, який нині потрапив у тюрму на 9 років за сприяння у викраденні резервів Центрального банку. У результаті державний бюджет Молдови спорожнів, а три впливові банки Sociala, Unibank та BEM збанкрутували. Пікантні подробиці – міністерство фінансів нині позичає гроші у банків, які належать Плахотнюку.

Джерела в Молдові, на які посилається Forbes, переконані, що якщо Філат та інші високопосадовці, учасники цієї схеми, почнуть говорити, то Плахотнюк провалиться. Проте напередодні президентських виборів це було б надто ризиковано, бо разом з ними провалиться і проєвропейська Демократична партія, до якої вони належать. А це не надто приваблива перспектива для Вашингтона та Брюсселя.

А тим часом уряд Молдови намагається перетворити вкрадені гроші у державний борг, а, за словами Гофмана, ніяких формальних звинувачень Плахотнюку так і не було пред’явлено.

Trends Today: «ВВП Молдови – приблизно 8 мільярдів доларів. Понад 1 мільярд було викрадено з Центрального банку»

У Європі намагаються знайти вихід із ситуації з біженцями й відповісти на запитання, чи можна приймати біженців і не збільшувати загрози тероризму. Як пише кореспондент газети Die Zeit, чий коментар вміщує британський діловий щоденник Financial Times, німці занепокоєні тим, що вони робитимуть з майже мільйоном сирійських біженців, утримання яких обходиться країні в чималі гроші. На тлі серії терористичних атак у країні багато німців ставлять незручні запитання канцлеру Анґелі Меркель.

Чому вона відповідає їм з оптимізмом? Та тому, що провалити цю політику для неї неможливо, вона має спрацювати, і вона спрацює, вважає оглядач.

І досвід успішної політики Німеччина може почерпнути в Ізраїлі, вважає автор статті. Там різні публічні місця і багатолюдні події перебувають під охороною: концерти, спортивні змагання, вокзали і музеї охороняються. До них не можна під’їхати машиною. Якщо хтось поширює радикальні думки в соціальних мережах, до нього завітають спецслужби і попередять, що вони за ним стежать.

І хоча в Німеччині, з її історією, люди не дуже вітають посилення спецслужб, з цим доведеться змиритися, вважає автор. Ліві мають перестати воювати у вчорашніх війнах і визнати, що насунулися інші загрози.

Світовий єврейський конгрес: «Ми маємо, що їм розповісти»​

  • 16x9 Image

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG