Доступність посилання

ТОП новини
17 Грудень 2018, Київ 04:27

«Ніякого стосунку до АТО рота «Торнадо» не мала» – Бойко


«Торнадівцям» не інкримінують згвалтування – адвокат
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:19:45 0:00

«Торнадівцям» не інкримінують згвалтування – адвокат

Гості передачі «Ваша Свобода»: Володимир Бойко, журналіст-розслідувач; Семен Семенченко, народний депутат України

Олександр Лащенко: Сьогоднішнє засідання у справі колишніх бійців розформованої роти «Торнадо» в Оболонському райсуді Києва перенесли на 16 серпня. Попереднє засідання суду у цій справі, 2 серпня, супроводжувалося сутичками. Сьогодні теж, щоправда, не обійшлося без певних обмінів «люб’язностями» між тими, хто зібрався перед будівлею суду, і правоохоронцями.

За даними прокуратури, групу колишніх бійців «Торнадо» підозрюють у злочинах за понад десятьма статтями Кримінального кодексу. Серед цих обвинувачень – створення злочинної організації, катування, доведення особи до замаху на самогубство.

Отже, «справа Торнадо» – наскільки суворою або м’якою має бути українська Феміда?

З нами на телефонному зв’язку – адвокат колишніх бійців роти «Торнадо» Володимир Якимов. Пане Якимов, який Ваш погляд на перебіг цієї справи?

Статті 152 – зґвалтування – в обвинувальному акті немає
Володимир Якимов

Володимир Якимов (переклад): Сьогодні не відбулося судового засідання, тому що один із адвокатів не з’явився, оскільки був зайнятий в іншій, також у резонансній, справі. Тому його неявка – на це була поважна причина. Тому засідання було перенесене на 16 число.

На сьогоднішній день мали допитати одного з потерпілих. Але ось перенесли – на наступному засіданні буде допитаний.

– Сьогодні мало бути відкрите засідання чи ні?

Володимир Якимов: Ні, вже суд ухвалив рішення, що буде розглядатися справа в закритому режимі. Тому і сьогодні також було би закрите судове засідання. Тим більше, що потерпілі, яких будуть допитувати, то це саме якраз щодо одного із видів злочинів, який якраз дозволяє слухати справу у закритому режимі. І ніхто щодо цього не має заперечень, якраз щодо допиту цієї потерпілої.

– Як повідомляв кореспондент Радіо Свобода сьогодні, Ви, пане Якимов, стверджували, що Ваших підзахисних не обвинувачують за статтями про зґвалтування. І Ваша цитата: «Хтось когось за щось поторкався і от звинувачують». Ви справді таке казали? І вважаєте, що «поторкався» – це справді: ну, що тут такого розглядати у суді?

Володимир Якимов: Так, це стаття 153, за якою обвинувачують. А зґвалтування, про що йдеться в інтернеті, наприклад, у різних ЗМІ, то таких обвинувачень навіть ніхто не висуває. Тобто статті 152 – зґвалтування – в обвинувальному акті і взагалі у всьому обсязі обвинувачень немає.

– Тобто Ви вважаєте, що немає за що «торнадівців» судити, так?

Однозначно знають і судді, і прокурори – по цій статті буде виправдальний вирок
Володимир Якимов

Володимир Якимов: Цей злочин, про який зараз йдеться, не здійснювався. Це буде виправдувальний вирок. Це однозначно. І це знають усі. Це знають і судді, і прокурори – по цій статті буде виправдальний вирок. Але їх це не хвилює. Найголовніше, що закрите судове засідання. Обвинувачення щодо цієї статті дає можливість суду слухати справу у закритому режимі і все. Всі це прекрасно розуміють.

– Пане Якимов, Ви також заявляли, що троє з восьми підсудних «торнадівців» мали раніше судимість. Так?

Володимир Якимов: Так.

– Пан Онищенко все ж таки дві судимості мав? Чи скільки він їх мав? Різні дані наводять.

Володимир Якимов: У нього раніше, ще дуже давно було дві судимості, які на сьогодні погашені. І все. У Пламадяли була одна судимість. І Глєбов – у нього теж була одна судимість. Всі судимості погашені.

– Це були судимості за тяжкі злочини чи ні тоді?

Володимир Якимов: Я вже говорив сьогодні. Я не звертав увагу на те, чи то були важкі злочини, чи ні. Вони на сьогоднішній день погашені і не беруться до уваги.

Суд над «торнадівцями» перенесли – обійшлося майже без сутичок (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:10 0:00


– Пане Бойко, Ви теж впевнені, що буде виправдання всіх восьми обвинувачених у справі «торнадівців», як стверджує адвокат?

Однієї «справи «Торнадо» не існує. Перший вирок вже є, вступив у законну силу, за зґвалтування і катування
Володимир Бойко

Володимир Бойко: По-перше, давайте ми визначимося з тим, що ніякої однієї «справи «Торнадо» не існує. Насправді перший вирок вже є. Він вже вступив у законну силу. Саме за зґвалтування і катування.

– На Луганщині?

Володимир Бойко: Так. На сьогоднішній день на чотири групи епізодів розділені злочини, які інкримінуються «торнадівцям». По-перше, це той епізод, по якому вже є засуджений перший. Це зґвалтування і це катування.

​Володимир Бойко
​Володимир Бойко

– Але це окремо?

Володимир Бойко: Так, це окремо розглядається.

Друга група епізодів розглядається окремо – це розбещення малолітніх, дітей. Сім’я Саванчуків, сумновідома, котрі приводили своїх дітей для того, щоб вони спостерігали і брали участь у статевому спілкуванні командира роти Руслана Онищенка з батьком цих дітей і з матір’ю цих дітей.

Третя група – це ще розслідується відносно двох співробітників міліції, котрі були затримані вже у квітні цього року. При чому, знову ж таки, перестрілка, опір співробітникам поліції був, коли затримували.

І нарешті четверта група епізодів, котра зараз перебуває у стадії судового слідства.

– Ви зараз наводите дані прокуратури?

Володимир Бойко: Я кажу свої дані, ті, коли я займався...

– Якщо не секрет, звідки Ви їх отримали?

Володимир Бойко: Я цією справою займаюся вже понад рік. Вийшла моя перша публікація. Звісно, я спілкувався і дивився матеріали справи, коли вони стали пред’являти їх потерпілим, тобто коли були зняті обмеження, детально. Я дуже детально спілкувався з потерпілими по справі, з адвокатами потерпілих, котрі тоді надавали допомогу, зі співробітниками міліції, котрі служили разом з Онищенком. І в мене були відповідні публікації з цього приводу ще рік тому.

– Зараз ми, до речі, наведемо фрагмент, який ГПУ оприлюднила під час попередніх закритих судових засідань у справі «Торнадо».

Відео ГПУ
Будь ласка, зачекайте
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00


– Пане Семенченко, Ви активно брали участь у цих, можна сказати так, протестах перед будівлею Оболонського суду. І сьогодні теж, і другого числа, коли були серйозні сутички. Ви не шкодуєте? Це спосіб висловлення своєї позиції у певній справі – отак тиснути на правоохоронців?

Ми не вимагали від суду ухвалення будь-якого рішення. Ми виступаємо за відкритий процес щодо тих статей, які не стосуються статевих злочинів
Семен Семенченко

Семен Семенченко (переклад): Упродовж року йде шалений тиск на суди, прокурорів, різного роду ціла група так званих «експертів», «журналістів» системно обманює суспільство стосовно тих злочинів, які інкримінуються підсудним. Це – тиск на суди.

Ми не вимагали від суду ухвалення будь-якого рішення. Ми виступаємо за відкритий процес щодо тих статей, які не стосуються статевих злочинів. Із 12 осіб, яких обвинувачують за статтею 153, це – не зґвалтування, і всі, хто вам розповідає, що це зґвалтування, то бреше… Сьогодні було оприлюднено попередній вирок – по зґвалтуванню ніхто з цих 12 підсудних не обвинувачується.

– А це відео від ГПУ – це не про зґвалтування йдеться, оце потерпілі свідчать у суді, на Ваш погляд?

Семен Семенченко: У мене є обвинувальний вирок. Сьогодні кореспонденту Радіо Свобода біля Оболонського суду було продемонстровано. Там нікому не закидається зґвалтування. Перше.

Семен Семенченко
Семен Семенченко

Ми не виступаємо за право АТОшників на індульгенцію за скоєні злочини
Семен Семенченко

Друге. Ми виступали не за те, щоб суд ухвалював якесь рішення, а за те, щоб щодо цієї справи був відкритий суд. Ми захищаємо ні «Торнадо», ми не виступаємо за право АТОшників на індульгенцію за скоєні злочини, ніхто із нас, тобто ні я, ні Павло Костенко, не подавали клопотання про взяття на поруки. Ми виступаємо за те, що, якщо ви за майже півтора року, скільки триває слідство, і за 8 місяців суду людей не можуть осудити за законом, якщо є маса фальсифікацій навколо цієї справи, систематичний тиск на суд з боку прокуратури і обманюють суспільство, суспільство має право знати, у чому конкретно і як вони судяться.

Тепер по справі. Я чув там свідчення потерпілих. Я взагалі не збирався раніше розглядати цю справу. Я виступав тільки за справедливий, відкритий суд. Скажіть, будь ласка, шановні глядачі, ви можете уявити, як двох дорослих, здорових чоловіків можна змусити зґвалтувати іншого чоловіка? Це фізично неможливо. Це по-перше.

У жодного з цих людей не було експертизи, крім одного синця у однієї людини, встановлено будь-яких ушкоджень. Всі експертизи показують, що всі біологічні матеріали, які були відібрані у підвалі, не належать цим людям.

Жодній людині не висунуто обвинувачення у вбивстві, розбещені малолітніх, немовлят. Це розповідають люди, які системно, в інтересах Російської Федерації, або ж своїх наймачів – полощуть імідж України
Семен Семенченко

Вам розповідають про те, що їх обвинувачують у вбивствах? Жодній людині не висунуто обвинувачення у вбивстві. Вам розповідають про те, що їх обвинувачують у розбещені малолітніх, немовлят, ще в чомусь? Це вам розповідають люди, які системно – або ж, я думаю, в інтересах Російської Федерації, або ж своїх наймачів – полощуть імідж України. Тому що жодна людина не отримала статті за обвинуваченням не те, що у зґвалтуваннях, а за звинуваченнях у скоєні злочину проти малолітніх. А Ви знаєте, що там навіть крадіжок немає. Якщо є обвинувальний вирок, в якому ні крадіжок, ні вбивств, ні зґвалтувань…

– У чому ж їх обвинувачують, на Ваш погляд?

Семен Семенченко: Перше. Зі «статевих» обвинувачень є один епізод, в якому обвинувачують Онищенка.

– Я тут вже наводив цитату адвоката: просто «поторкалися» і все? Перепрошую за таку цитату.

Семен Семенченко: Ви хочете, щоб я розповів? Я розповім. Я не хочу вдаватися у деталі, але той жах, який системно обманює людей, останніх кілька днів, вимагає мене відреагувати. Мова йде про повнолітню співробітницю «Торнадо», жінку, яка нібито впродовж півтора місяця мастурбувала Онищенко, нібито на очах 10 осіб. На питання адвоката: скажіть, будь ласка, чому, як ви вважаєте, вас не зґвалтували, вона заявляє про те, що ерекції ні в одного зі здорових 20-30-літніх чоловіків не було.

Я не хочу лізти у справи суду. Але якщо у нас немає довіри до прокуратури, яку очолює відомий нам Анатолій Матіос, «тепловізор», який розповідав, що… Я зобов’язаний як людина, яка обрана народним депутатом, вимагати справедливого суду.

– Надамо слово не «так званому», а справжньому експерту Володимиру Бойку.

Володимир Бойко: Я дуже ціную тюремний досвід присутнього тут Костянтина Гришина. Напевне, він знає…

Семен Семенченко: Одну секундочку! Я перепрошую, мене сюди запрошували не для того, щоб мене…

– Давайте про «Торнадо».

Семен Семенченко: Я хотів би сказати, що ця людина рік тому написала про мене статтю. І жодне із цих обвинувачень у суді не підтвердилося. Я попросив би обмежити мене від…

– Добре. Ми не переходимо на особистості. Пане Бойко?

Ніякого стосунку до АТО рота «Торнадо» не мала. Це – рота патрульної служби міліції
Володимир Бойко

Володимир Бойко: Я ще раз кажу, що я ціную тюремний досвід пана Гришина, але хочу зазначити, що перше – ніякого стосунку до якихось АТО рота «Торнадо» не мала. Це – рота патрульної служби міліції. Вона була створена 22 грудня 2014 року в складні Головного управління МВС у Луганській області.

– Ці так звані «чистки» в Станиці Луганській Луганської області 1 січня 2015 року…

«Торнадівці» проводили «чистки» в Станиці Луганській
Володимир Бойко

Володимир Бойко: Це вони проводили («торнадівці», «чистки» в Станиці Луганській – ред.). Це з 1 січня почалися грабежі.

Семен Семенченко: Я перепрошую, нікому не пред’являється грабіж по справі.

Володимир Бойко: Перші злочини. Там дуже багато епізодів у справі. Я хочу підкреслити, що по зґвалтуванню вирок є.

Перші злочини почалися, ще рота не була сформована, з 1 січня 2015 року. На вулицю Ватутіна зайшли у Станиці Луганській і винесли з чотирьох будинків все майно, зв’язали власників, почалися угони машин після цього, викрадення людей і багато чого почалося. Просто йшло дике пограбування.

Упродовж двох місяців, січня і лютого, прокуратура Луганської області порушила 24 кримінальні провадження за фактом злочинів цих міліціонерів.

– Це вони розглядаються в Оболонському суді?

Володимир Бойко: Частково. Там ще йде слідство.

Річ у тому, що, оскільки ці люди не мали жодного стосунку ні до бойових дій, ні до АТО, вони не вчиняли ніяких військових злочинів. Тому їх підслідність – це прокуратура області. Але в березні, коли стало зрозуміло, що прокуратура не здатна розслідувати просто, рішенням ГПУ була змінена підслідність, справи передані у головну військову прокуратуру як в орган достатньо працездатний, котрий знає, як…

– Те, про що пан Семенченко казав. Дійсно, зґвалтування, окрім того випадку на Луганщині. Окремо зараз в Оболонському суді немає звинувачень?

Володимир Бойко: В Оболонському суді зараз розглядається обвинувачення за статтею 153 – це задоволення статевої пристрасті.

– Це не стаття про зґвалтування?

«Задоволення статевої пристрасті неприроднім способом». Саме це їм інкримінується
Володимир Бойко

Володимир Бойко: Зґвалтування – це коли (я перепрошую) вводиться член чоловіка у піхву жінки. Все інше – це називається «задоволення статевої пристрасті неприроднім способом». І саме це їм інкримінується. Зокрема вже оприлюднені покази людей, які ґвалтували чоловіків.

– Не ця справа, про яку пан Семенченко казав, тобто жінка з «Торнадо»?

Володимир Бойко: Ні-ні-ні. ГПУ оприлюднила покази, як міліціонери з цієї роти за наказом Онищенка під страхом вбивства, під дулами автоматів були змушені ґвалтувати чоловіків у підвалі школи.

– У YouTube наводять твердження нібито Онищенка, голосом схожим, оцього… Як цього хлопця називають? Моджахед. Це відповідає дійсності?

Семен Семенченко: Я перепрошую, я хотів би побачити докази у суді. Ви знаєте, що їх судять вісім місяців? Я хочу, щоб у нас був суд, а не вирішували прокуратури або люди, які від імені її виступають, розповідали нам казки.

І знаєте у чому казки? «Патрульно-постова служба» – так називався і полк «Азов» до того, як поступив у Національну гвардію. Рота «Шахтарськ» брала участь у першому штурмі Іловайська. І там був у тому числі командиром Онищенко. Потім вона була переформована у «Торнадо». І там всі є учасниками бойових дій. Вона не були міліціонерами.

– Пане Семенченко, важлива деталь. Визнає адвокат Якимов, що той же ж Онищенко мав раніше судимості. Як такі люди опинялися у добробатах?

Семен Семенченко: А як у нас президент був судимий? Яким чином?

Володимир Бойко: Гришин був же ж засуджений. Його ж…

– Ну, ми не переходимо на особистості.

Семен Семенченко: Я перепрошую, давайте я Вам покажу рішення суду. Учора було ще одне рішення суду, про яке оцей товариш писав, що мене нібито позбавили звання. Учора рішення цього суду було визнане незаконним.

– Ми ще поговоримо про Ваш випадок. Панове, до справи «Торнадо».

Семен Семенченко: Не треба про мій випадок. Мій випадок – якщо буде суд, то давайте.

Ще раз, все це насправді не відповідає дійсності. В АТО вони були. По-друге, я перепрошую, шановні глядачі, ви можете уявити, як двох чоловіків змушують зґвалтувати іншого чоловіка? Я цього уявити собі не можу.

– Ви про це вже казали.

Семен Семенченко: Тепер третє. Наприклад, у чому звинувачують Миколу Цукура? Це – свідок по справі Єфремова. У тому, що він зайшов у будинок, в якому проживали двоє осіб, які офіційно були терористами, вони були по суті були бійцями батальйону «Призрак»…

– Де?

Семен Семенченко: Я не знаю, де. Давайте, ось ваш кореспондент подивиться в обвинувальному вироку.

– На Луганщині?

Семен Семенченко: Так.

Перевірили документи, вилучили авто, яке поставили у будівлі РВВС, вилучили комп’ютер, який повернули назад, і перевірив документи. Йому пред’являють: незаконне проникнення у помешкання, незаконне вилучення документів, комп’ютера, вимагання і по суті незаконне заволодіння транспортним засобом.

– Ви вважаєте, що це несправедливі звинувачення?

Семен Семенченко: Я вважаю, що це обвинувачення можна розглядати на відкритому засіданні суду. Чого боїться прокуратура, яка вже більше як півроку не може?..

– Пане Бойко, дійсно, чому не відкрите засідання, на Ваш погляд?

Володимир Бойко: Є три моменти, котрі передбачені законом, котрі забороняють розглядати справу у відкритому суді. Перше – це абсолютно неприпустима поведінка самих обвинувачених. Вони роздягаються догола у судовому засіданні.

– До речі, що скажете? Нібито фекаліями кидають. Це відповідає дійсності?

Семен Семенченко: У нас є два прекрасні підсудні... Якщо ми почнемо обвинувачувати людей за їхньою поведінкою – давайте відпустимо Єфремова і давайте відпустимо іншого депутата Онищенка, бо вони – милі і прекрасні люди!

Дві людини поводять себе погано. Півтора року були в АТО, ніхто не реабілітував, їх використали – і засунули в СІЗО. Може у них щось з психікою?
Семен Семенченко

Дві людини поводять себе погано. Знаєте, чому? Півтора року вони були в АТО, їх ніхто не реабілітував, їх використали – і засунули в СІЗО. І півтора року вони у СІЗО. Питання: може, ми проведемо обстеження – у них щось з психікою? Дві людини! Хто має право в правовій державі їх визнавати винними за їх поведінку?

Володимир Бойко: І саме тому тривалий час не могли навіть розпочати слухати справу у суді, не могли доставити того ж Онищенка на попереднє судове засідання, бо він роздягався догола, катався по підлозі. І те ж саме вони чудять, судячи по відео в залі судових засідань.

– До речі, панове, з контрабандою боролося «Торнадо» під час бойових дій тоді?

Володимир Бойко: Контрабанди бути не може за визначенням. Контрабанда… Почитайте, що це таке.

– Було таке? Зупиняли фури нібито.

Справу треба відкривати – посиплеться
Семен Семенченко

Семен Семенченко: Так. Я особисто туди приїжджав після Шустера, коли це було оприлюднено, розслідував і передавав заяву голові СБУ. Справу треба відкривати – тоді вона посиплеться.

Володимир Бойко: Напередодні затримання Онищенка – він був затриманий 17 червня 2015 року, коли вже йшло півроку слідство. Зазняли якийсь потяг…

– Перепрошую, час вичерпався. Побачимо, як далі буде розглядатися ця справа. Ми до неї, Радіо Свобода, обов’язково повернемося.

  • 16x9 Image

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG