Доступність посилання

ТОП новини

Толерантність до корупції шкодить економіці та відчуттю щастя


Кампанія «Transparency International Україна» «Корупція має бути помічена»

(Рубрика «Точка зору»)

Катерина Цибенко

Толерантність, тобто терпимість до іншого способу життя, поведінки та поглядів, зазвичай вважають позитивною якістю людини. Та коли мова заходить про корупцію, ця чеснота набуває негативного забарвлення. На жаль, висока толерантність українського суспільства до корупції заважає повністю побороти це явище. Згідно з даними дослідження «Стан корупції в Україні» за 2015 рік, яке було проведене Київським міжнародним інститутом соціології, тільки 37,4% населення кажуть, що корупцію ніколи не можна виправдати. Майже третина (27,5%) вважають, що в більшості випадків корупція не може бути виправдана. 22,3% толерують корупцію. Вони пояснюють це так: якщо чиновникам можна порушувати закон та брати хабарі, то чому звичайні громадяни повинні стояти осторонь? Також вони впевнені, що без неформальних доплат в Україні неможливо отримати належні послуги.

Антикорупційна громадська організація «Transparency International Україна» вирішила з’ясувати, чи впливає рівень толерування корупції на життя громадян у цілому. Аналітики «Transparency International Україна» порівняли Індекс сприйняття корупції (СРІ) з рівнем терпимості до цього явища, Індексом економічної свободи, а також Індексом щастя у десяти європейських країнах. Індекс економічної свободи включає в себе 10 різних свобод: фінансову, бізнесу, податків, торгівлі, інвестицій, захисту власності та інші. Для розрахунку індексу використовуються три показники: відчуття задоволеності громадян власним життям, очікувана тривалість життя і так званий «екологічний слід».

Результати виявилися такими: Індекс сприйняття корупції напряму залежить від толерантності до цього явища. Тобто чим більше людей у країні толерують корупцію, тим її в країні більше. Спостерігається і деяка залежність рівня корумпованості країни від економічних свобод. Це підтверджує думку, що корупція є шкідливою для економіки країн, і корупційні країни приречені бути бідними. Окрім того, громадяни менш толерантних до корупції країн переважно визнають себе щасливішими.

За показник толерантності в інфографіці «Transparency International Україна» взяла дані з TÁRKI European Social Report – звіту, у якому були проаналізовані ставлення та думки європейців щодо різних аспектів життя.

Аналітики проранжували відповіді на запитання: «Чи виправдовуєте ви ситуацію, коли хтось приймає хабар за виконання своїх обов’язків?» від 1 до 10, де 10 – максимальний рівень виправдання. У цій інфографіці найменш толерантні до корупції країни розташовані вгорі – зі зростанням толерантності падає Індекс сприйняття корупції (СРІ). Також є чітка тенденція до поступового падіння Індексу економічної свободи та певна тенденція щодо падіння Індексу щастя.

Серед європейських країн однією з найбільш нетолерантних до корупції є Данія: її показник 1,2 з 10, СРІ – 91 (№1 у рейтингу), Індекс економічної свободи – 75,3 (входить до групи переважно вільних країн). Це найменш корумпована країна світу. Вона майже вільна від корупції, громадянам не спадає на думку пропонувати «на лапу» поліцейському задля уникнення сплати штрафу, а в лікарні можна не боятися, що без кругленької суми грошей допомогу не нададуть. Також громадяни Данії майже повною мірою користуються усіма економічними свободами. Для порівняння: Індекс СРІ України за 2015 рік – 27 балів (№130 в рейтингу), економічної свободи – 46,8 (входить до групи деспотичних країн – поряд з Болівією, Іраном, Кубою, Зімбабве та Чадом).

Отже, для виконання глобального завдання – «зменшення рівня корупції в Україні» – одним з напрямків є зниження рівня толерантності до неї.

Історії успіху

На щастя, Україна має перед собою багато позитивних прикладів. Так, Гонконг нині є найбільш економічно вільним у світі (індекс – 88,6 балів). Її СРІ – 75 балів (18-те місце в світі). А в 1970-х роках там панували рекет, хабарництво та відкати. Корупція процвітала як в уряді, так і серед пересічних громадян. Лікарі могли не надати послугу, якщо їм не заплатять. Рівень толерантності до корупції серед населення був високим. Проте влада Гонконгу створила незалежну антикорупційну комісію, яка вдарила по корупції з трьох фронтів. Спочатку провели розслідування наявних справ з реальними арештами високопосадовців, завдяки чому в суспільстві з’явилася довіра до нового органу. Далі комісія зайнялася запобіганням корупції: урядові процедури були ретельно проаналізовані, корупційні лазівки ліквідовано. Третім фронтом стала антикорупційна освіта населення: людей закликали повідомляти про корупцію, заохочували засуджувати корупціонерів, роз’яснювали антикорупційні закони. Паралельно проводилися комунікаційні кампанії. У результаті толерантність до корупції знизилася в кілька разів: у 1993 році лише 36,7% громадян заявили про свою нетерпимість до цього явища, а в 2000 році – уже 83%.

Глибоко корупція пронизує Індію. Населення обурюють хабарі, але люди і далі продовжують бути терпимим до них. Громадська організація Janaagraha вирішила створити сайт ipaidabribe.com, де жертви корупції можуть розповісти свої історії, скаржитися, де в них вимагали хабар та за яких обставин. Інформація з нього аналізується, щоб визначити найбільш корумповані органи влади, лазівки, які використовують чиновники для вимагання хабарів, та ситуації, у яких вони найчастіше це роблять. Також на цьому сайті люди діляться порадами, як уникнути вимагання хабарів. За допомогою сайту люди об’єдналися та стали впевненіше відмовлятися платити хабарі чиновникам за виконання їхніх обов’язків.

Корупція має бути помічена

Досвід країн, що перемогли корупцію, показує: вирішення проблеми має бути комплексним. Тут потрібні і зміни у законодавстві, і реальне покарання корупціонерів, і зміна менталітету. Важливу роль відіграє інформаційно-пропагандистський напрямок: люди повинні знати, що корупція шкодить усім, що вона є неприпустимою. Саме тому «Transparency International Україна» вже третій рік поспіль проводить інформаційні кампанії, метою яких є зміна ставлення людей до корупції. У результаті минулорічних кампаній «Корупція вбиває» та «Викривати корупцію не соромно» 45,5% людей заявили про свою готовність викривати корупцію. Цього року «Transparency International Україна» запускає кампанію «Корупція має бути помічена».

Багато українців заявляють, що не терплять корупції. При цьому більшість противників корупції на словах і самі не проти скористатися можливістю брати хабарі. Протягом нової інформаційної кампанії «Transparency International Україна» буде боротися із подвійною мораллю і наголошувати, що корупція є злом у будь-якій ситуації. Це зло повинне бути викритим, поміченим та притягненим до відповідальності. Кожна людина на своєму рівні може докласти зусиль, щоб припинити розповсюдження корупції. Варто тільки захотіти.

Кампанії «Transparency International Україна» є одними з найпотужніших та найефективніших антикорупційних кампаній у державі. Секрет їхнього успіху, на думку Ольги Тимченко, керівника департаменту комунікації «Transparency International Україна», полягає у багатосторонньому партнерстві: «Соціальна реклама – це унікальне явище, адже вона здатна об’єднати найкращих професіоналів своєї справи навколо ідеї, а не навколо прибутку. Разом з найталановитішими креативниками країни за допомоги соціально-відповідального бізнесу та за підтримки Міністерства інформаційної політики ми вже вкотре створюємо нові змісти, які поступово вплинуть на менталітет українця. А отже – виникне реальний суспільний запит на результативну антикорупційну боротьбу на всіх рівнях. Коли людина зрозуміє, що хабарі, закопані в банках, та хабарі, віднесені викладачу, – це однакове зло, тоді наше суспільство матиме шанс змінитися».

Соціальна кампанія «Корупція має бути помічена» розроблена «Transparency International Україна» разом з комунікаційною агенцією Cheil Ukraine на основі рекомендацій «Стратегії антикорупційних комунікацій» та є пілотним проектом новоствореної платформи комунікацій «Декорупція». Агенція Cheil Ukraine вже втретє допомагає з креативом та нестандартними інформаційними продуктами українському представництву Transparency International. Також у черговий раз допомогу в розміщенні реклами надало Міністерство інформаційної політики та приватні оператори зовнішньої реклами. Цього року українці побачать понад 500 площин зовнішньої реклами по всій країні, а також зможуть почути оригінальні радіоролики, які погодилися транслювати радіостанції «Люкс FM», «Радіо 24» та станції радіогрупи «Тавр Медіа» («Kiss FM», «Радіо Roks», «Релакс», «Мелодія» та інші). Соціальні рекламні матеріали були створені за підтримки Magai Production, фотографа Andrey Demenyuk та Artpost. У рамках кампанії також буде виготовлено серію антикорупційних коміксів, які буде представлено згодом. Розробкою коміксів займалися творці серії коміксів про боротьбу з корупцією «Хроніки Аптауна», або Uptown Chronicles. Кампанія виконується в рамках проекту «Об’єднуємося заради реформ» (UNITER), що реалізується Pact в Україні за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Завдяки спільним зусиллям ефект від комунікаційної кампанії буде набагато більшим. І це допоможе знизити рівень толерантності до корупції в Україні та повторити антикорупційні успіхи інших країн.

Катерина Цибенко – менеджер з комунікацій «Transparency International Україна»

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію редакції

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG