Доступність посилання

ТОП новини

Спеціально замовив човен із зображенням ракети, що «вибухнула» в Москві – олімпійський чемпіон Чебан


Юрій Чебан після фінішу на дистанції 200 метрів в Ріо, 18 серпня 2016 року
Юрій Чебан після фінішу на дистанції 200 метрів в Ріо, 18 серпня 2016 року

Каноїст Юрій Чебан здобув друге олімпійське «золото» для збірної України. Хоча український спортсмен через технічну помилку під час кваліфікації взагалі міг не потрапити до фіналу. Тепер Юрій Чебан – двічі олімпійський чемпіон і збирається завершувати свою спортивну кар'єру. На думку молодшого покоління команди, такий чемпіонський результат буде дуже важко повторити на майбутніх Іграх, і від цього їхня відповідальність стає лише більшою.

Україна завмерла, коли після кваліфікаційного раунду, де Чебан посів третє місце, спортсмен виявився у групі B, в якій борються за місця від 9-го і нижче. За правилами, з кваліфікації до наступного етапу у фінал А виходили два спортсмени, що показали найвищі результати, а також два найкращих спортсмени, які завершили дистанцію третіми. Проте, місце українського спортсмена посів чех Мартін Фукс. Лише після апеляції українця Чебан все ж таки з'явився у складі тих, хто побореться за олімпійські нагороди.

«Дуже був пригнічений морально, бо не міг повірити, що не потрапив до фіналу. Був готовий на 101%, щоб боротися за нагороди. Коли я дізнався, що є хоч маленький шанс потрапити у фінал А, то в мене відкрилося друге дихання. Одразу підняв усіх на вуха, щоб знайшли головного тренера, бо його не було, коли я повернувся із здачі допінг-тесту. Тим паче, що це його безпосередній обов'язок – займатися саме такими питаннями!» – розповів Радіо Свобода Юрій Чебан.

Спортсмен каже, це і розлютило, і мотивувало його боротися за олімпійське «золото». Хоча, за словами матері Юрія Людмили Чебан, яка також раніше була його тренером, – анітрохи не збило з пантелику.

Він спокійний, як удав. Коли їхали на чемпіонат світу, міг спати до самих змагань, прокидався за півгодини, розминався, «стрибав у воду» і вигравав
Людмила Чебан

«Він спокійний, як удав, – розповідає про сина Людмила Чебан. – Він прекрасно знає, коли йому не варто нервувати, а коли треба завестися. Припустимо, коли ми їхали на чемпіонат світу, то він міг спати до самих змагань. Якщо змагання о 14.00, то він прокидався за півгодини. Коли я його будила, він біг, розминався, «стрибав у воду» і вигравав. Швидше я нервувала, ніж він».

Чебан встановив олімпійський рекорд

Якщо здобуття «золота» було чітко окресленою метою, то завершення дистанції 200 метрів з олімпійським рекордом – це спонтанна подія, кажуть і Юрій Чебан, і його мама.

«На Олімпійських іграх виступають найкращі спортсмени планети. Всі готові максимально. Олімпійський рекорд? Все вийшло само собою, хоча, навіть якщо б не було рекорду, я б не засмутився», – пояснює дворазовий олімпійський чемпіон.

«Суперники підганяли – гребти швидше. Дехто зі спортсменів каже: «Я зробив усе, що міг!» Але це Олімпійські ігри. Тут треба перемогти самого себе та викрутитися навиворіт», – додає Людмила Чебан.

Перемога на Олімпіаді вкотре довела, що Юрій Чебан – каноїст номер 1. До змагань у Ріо українському спортсменові не щастило. Останнім часом зі світових турнірів повертався без нагород, ліцензію не здобув, а «подарували», коли від неї відмовилась інша команда. Тож у спортивній спільноті вже ходили чутки, що Чебан не зможе повторити свій переможний результат на Олімпійських іграх в Лондоні. Навіть закордонні фірми у своїх прогнозах не виділяли Чебана серед інших українських спортсменів. Проте, молоде покоління в нього вірило, розповідає срібна призерка Других Юнацьких Олімпійських ігор з греблі на каное Людмила Лузан, яка теж виступає на дистанції 200 метрів.

Його «коронка» – це старт. Якщо він стартує першим, то можна видихати, бо в Чебана точно буде «золото»
Людмила Лузан

«У нього потрібно повчитися моральній підготовці. Він зосереджений на змаганнях, ні на що не відволікається. Є спортсмени, які легковажні, або ті, хто програє психологічно ще до старту. А ось Чебан весь у змаганнях. Його «коронка» – це старт. Якщо він стартує першим, то можна видихати, бо в Чебана точно буде «золото», як і цього разу на фіналі», – розповідає Людмила Лузан.

Патріотичне каное підкорило Ріо

Запам'ятався Юрій Чебан на цих Олімпійських іграх не лише своїм золотим виступом та рекордом, але й каное. Патріотичне! Розмальоване спеціально на замовлення Юрія.

Спеціально замовив човен, на якому була зображена ракета, що вдало «вибухнула» в Москві.
Юрій Чебан

«З моменту, коли наша країна та люди стали переживати важкі часи, я вирішив робити тематичні малюнки зі змістом. 2014 року я спеціально замовив човен, на якому була зображена ракета, що вдало «вибухнула» в Москві. У Ріо хотів більше фрагментів на човен, але не вийшло. Тож там вдало фінішував човен з козаками, які скачуть на конях із булавою і шаблею, як символ того, що ми – непокірний, вільний народ, який твердо стоїть на своєму і в силах дати відсіч усім», – каже Радіо Свобода Юрій Чебан.

Перемога в Ріо
Перемога в Ріо

Дистанцію 200 метрів можуть виключити з олімпійської програми

Уже зараз дворазовий олімпійський чемпіон каже, що це може бути його остання Олімпіада. Проте, одразу просить не спекулювати на темі патріотизму: ніхто з України не їде. Справа в рішенні Міжнародної федерації греблі на каное, яка збирається зняти дистанцію 200 метрів з олімпійської програми в Токіо-2020. Однак, вже зараз каноїсти та спортивні експерти впевнені, що після дворазової перемоги Чебана підтримувати такий рівень вже на наступній Олімпіаді буде важкувато.

Завдяки Юрію Чебану на Олімпіадах двічі підіймався український прапор та лунав наш гімн
Людмила Лузан

«У Токіо всі чекатимуть від України високих результатів. Адже завдяки Юрію Чебану на Олімпіадах двічі підіймався український прапор та лунав наш гімн. Отже, підтримувати таку планку кожному наступному спортсменові буде важко. Є бажання продовжувати, показувати рекордні результати. Я сподіваюсь, що наступної Олімпіади наша збірна знову зможе довести, що українці – гідна конкуренція», – коментує Людмила Лузан.

«Спортсменів такого рівня, як Юрій Чебан, серед українських каноїстів поки що немає. Наступний спортсмен елітного класу до його результатів не дотягує, тому наступне чотириріччя, мабуть, мине без яскравих успіхів на каное-спринті на короткій дистанції. Чебан домінував на внутрішній арені тривалий час. Не те, щоб він не давав дороги молодим. Але було зрозуміло, що здобути ліцензію та виграти конкуренцію у Чебана дуже важко. Але все може змінитися. Якщо зараз все ж таки дистанцію 200 метрів буде скасовано, то потрібно шукати нових зірок на інших дистанціях», – каже головний редактор «X-sport» Олександр Мащенко.

«Щоб врятувати український спорт, потрібно рятувати українську націю»

Сам же Юрій Чебан запевняє, що в Україні багато талановитих спортсменів, потрібно лише змінити до них ставлення.

По суті, чемпіонат України проводився в Ріо
Юрій Чебан

«Сказати, що Україна – красива і сильна країна, яка багата талантами, – то нічого не сказати! Наведу конкретний приклад. На моєму фінальному заїзді, якби у молдовського спортсмена вийшло потрапити в фінал, то у нас були б 4 із 8 фіналістів – українці. Два з них потім були на п'єдесталі! По суті, чемпіонат України проводився в Ріо. А за фактом Україна втрачає свої ж таланти», – пояснює Чебан.

Однак мама Юрія Чебана, Людмила, впевнена, що будувати майбутнє українського спорту потрібно постійно, а не напередодні Олімпійських ігор. І починати треба з наймолодших.

Треба починати з маленького спорту, зі школярів – наших діток. Зараз же діти не займаються фізкультурою на уроках. Як результат, дуже багато хворих і слабких дітей
Людмила Чебан

«Щоб врятувати український спорт, потрібно рятувати українську націю. Треба починати з маленького спорту, зі школярів – наших діток. Зараз же діти не займаються фізкультурою на уроках. Як результат, дуже багато хворих і слабких дітей. Але ж свого часу ми завжди робили зарядку або просто ходили на фізкультуру. Хтось займався гірше, хтось краще, але в спорті були всі. У нас зараз немає бази, звідки брати майбутніх олімпійських чемпіонів. Нам потрібний комплексний підхід до цієї проблеми – саме зі шкільної лави», – переконана Людмила Чебан.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG