Доступність посилання

ТОП новини

Влада Росії боїться соціальної напруги – Гудков про визнання «Левада-ценру» «іноземним агентом»


Міністерство юстиції Росії включило центр соціологічних досліджень «Аналітичний центр Юрія Левади» до реєстру некомерційних організацій (НКО), що виконують функції «іноземного агента». З вимогою перевірити організацію на наявність іноземного фінансування до відомства звернувся прокремлівський рух «Антимайдан». Із 12 по 31 серпня в центрі відбувалися перевірки. Керівництво «Левада-центру» має намір домагатися виключення з реєстру «агентів».

На думку директора «Левада-центру» Лева Гудкова, включення до реєстру «іноземних агентів», по суті, означає розгром організації. Якщо не вдасться оскаржити рішення Мін’юсту, центр буде закритий. Приводом для внесення «Левада-центру» до списку «іноземних агентів», на думку Гудкова, могло стати одне з останніх опитувань, проведених соціологами 26-29 серпня цього року. Воно показало, що росіяни все менше довіряють уряду, губернаторам, президенту Володимиру Путіну і особливо партії «Єдина Росія». Її рейтинг схвалення знизився із 39 до 31 відсотка.

В «Антимайдані» стверджували, що «Левада-центр» порушує федеральний закон №121 «Про іноземних агентів», «проводячи дослідження в інтересах Міністерства оборони США». В «Левада-центрі» заявили, що російські соціологи співпрацюють не з Міністерством оборони США, а з Вісконсинським університетом, фінансування якого вчених з Росії не стосується.

Соціолог Лев Гудков
Соціолог Лев Гудков

Про можливі наслідки включення до реєстру «іноземних агентів» Радіо Свобода розповів директор «Левада-центру» Лев Гудков.

З огляду на рівень страху в країні, люди і організації будуть відмовлятися мати з нами справу. Уже сьогодні надходять сигнали, що десь відмовляються відповідати на наші запитання
Лев Гудков

– Якщо нам не вдасться опротестувати це рішення, фактично це означатиме ліквідацію всієї нашої аналітичної роботи. Проведення суспільно значущих, політичних та інших досліджень буде неможливим. Залишиться комерційна частина – маркетинг, ще якісь дослідження, але це якщо все буде добре. Тому що в статусі «іноземних агентів» вести соціологічні або маркетингові дослідження буде дуже важко. З огляду на рівень страху в нашій країні, люди і організації будуть відмовлятися мати з нами справу. Уже сьогодні надходять сигнали, що десь люди відмовляються відповідати на наші запитання.

– Чи означає це розгром, знищення вашої організації?

Зараз йдеться про настання нової фази політичної реакції або рецидиву тоталітаризму. З усією чекістською ідеологією радянського часу
Лев Гудков

– Це і було їхньою метою. У них вже було кілька спроб, думаю, що зараз йдеться про настання нової фази політичної реакції або рецидиву тоталітаризму і різке посилення силового блоку. З усією чекістською ідеологією радянського часу.

– Невже ваші соцопитування якось загрожували владі? Рейтинги Путіна і «Єдиної Росії» високі, незважаючи ні на що...

Влада боїться наростання соціальної напруги. Їй більше не потрібні соціологічні опитування, тому що влада усвідомила важливість телебачення як засобу маніпуляції громадською думкою
Лев Гудков

– Насправді, їхні рейтинги падають дуже помітно і швидко. Падає рейтинг довіри і схвалення діяльності уряду – фактично він перейшов уже негативну оцінку. Дуже різко зросло невдоволення Думою: співвідношення тих, хто схвалює і не схвалює депутатський корпус – 30 до 60. Те ж саме відбувається при оцінці діяльності губернаторів. Коротше, зрозуміло чому – тут великого секрету немає. Криза зростає, кінця їй не видно, і влада боїться наростання соціальної напруги. Їй більше не потрібні соціологічні опитування, вони не важливі, тому що влада усвідомила важливість телебачення як засобу маніпуляції громадською думкою. Тому акцент зроблений саме на цьому – на контролі над громадською думкою і маніпуляції.

Юрист товариства «Меморіал» (воно було визнано «іноземним агентом у травні 2013 року – ред.) Кирило Коротєєв вважає, що завдяки підконтрольним державі російським судам у «Левада-центру» майже немає шансів оскаржити рішення Мін’юсту.

– Тому що, насправді, закон вводить єдину умову для того, щоб внести організацію до реєстру «іноземних агентів», – це те, що рішення має бути ухвалене Мін’юстом. Оскільки рішення ухвалене Мін’юстом, суди кажуть: рішення законне! І все! У Москві можна було б сподіватися на рідкісні винятки, але різниці ніякої, все потрапляє до однієї і тієї ж судді, яка однаково все вирішує.

Кирило Коротеєв
Кирило Коротеєв

– Тобто, наскільки я розумію, нікому з НКО не вдавалося оскаржити це рішення Мін’юсту?

– Нікому і ніколи. Вони законні, тому що ухвалені Мін’юстом. І все, що ухвалене Мін’юстом, добре і прекрасно працює.

– Із чим пов’язане рішення Мін’юсту прирівняти «Левада-центр», соціологів до «іноземних агентів»?

– У нього є іноземні гроші і сайт. Цього достатньо, щоб в нашій країні бути «іноземним агентом».

Відповідно до закону, що набув чинності 21 листопада 2012 року, політичні НКО Росії, що фінансуються з-за кордону зобов’язані реєструватися як «іноземні агенти». У 2013 році Мін’юст отримав право визнавати НКО «іноземними агентами» на власний розсуд.

Також у червні 2015 року набув чинності закон, який дозволяє присвоювати іноземним і міжнародним неурядовим організаціям статус небажаних у Росії і забороняти їм роботу в країні, якщо вони становлять загрозу основам конституційного ладу, обороноздатності чи безпеки держави.

Повний текст матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG