Доступність посилання

ТОП новини

Таємничий Колбін – ще однин близький друг Путіна?


Петро Колбін

Російський телеканал «Дождь» опублікував розслідування, згідно з яким колишній співвласник нафтотрейдера Gunvor, петербурзький бізнесмен Петро Колбін заробив багатомільйонні статки багато в чому завдяки особистому знайомству з президентом Росії Володимиром Путіним.

Петро Колбін вважається в Петербурзі одним з найбільш загадкових підприємців в клані друзів Володимира Путіна. Forbes оцінює його статки в півмільярда доларів. Колбін не схожий на бізнесмена – веде скромний спосіб життя і не контактує з журналістами. З Путіним, як стверджується, дружить з дитинства, але однокурсник президента Росії Леонід Полохов, з яким Путін досить тісно спілкувався, заявив Радіо Свобода, що ніколи не чув такого прізвища.

Вперше ім'я Колбіна спливло в 2009 році, коли журналіст «Новой газеты», редактор Центру з вивчення корупції і організованої злочинності OCCRP Роман Шлейнов проводив розслідування, намагаючись з'ясувати, хто, крім Геннадія Тимченка, є співвласником нафтотрейдера Gunvor:

Роман Шлейнов
Роман Шлейнов

– У 2009 році, коли я займався в «Новой газете» вивченням бізнесу Геннадія Тимченка, хорошого знайомого російського президента, я звернув увагу на те, що у нього є цікавий партнер Петро Колбін, який не справляв враження великого бізнесмена. Разом з тим йому належала частка в «Сургутексі», компанії, яка постачала за кордон значні обсяги нафти і нафтопродуктів. Це мене зацікавило, і я став дивитися, з ким він ще перетинається. У мене склалося враження, що він був співвласником Gunvor. І, дійсно, в 2012 році, коли я працював в газеті «Ведомости», Колбін підтвердив це. Від його знайомих ми також дізналися, що він – давній друг Геннадія Тимченка. Люди з Gunvor пояснювали це тим, що вони добре знайомі, Геннадій Тимченко його знає з дитинства, ще з НДР, де працювали батьки обох бізнесменів. Тимченко навіть йому виділив 10 відсотків акцій трейдера.

Коли ми стали вивчати особистість Колбіна, з'ясувалося, що він – не підприємець

Але, коли ми стали вивчати особистість Колбіна, з'ясувалося, що він – не підприємець.

Він сам в коментарі мені сказав, що не є великим бізнесменом, що, мовляв, мене ввели в оману.

Він не справляє враження власника мільйонів доларів. Веде досить скромний спосіб життя і, як повідомили люди, які його знають, повинен перебувати постійно на телефоні, щоб отримувати інструкції від «старших товаришів»

Він, дійсно, не справляє враження власника мільйонів доларів. Він веде досить скромний спосіб життя і, як повідомили люди, які його знають, повинен перебувати постійно на телефоні, щоб отримувати інструкції від «старших товаришів», які, до речі, могли йому говорити про те, що не варто в якісь дні перетинати кордон. Всі ці описи навели на думку, що, якщо Колбін не є власником цих мільйонів доларів, хоча і є власником 10 відсотків компанії Gunvor, власником «Сургутекса» і, як відомо, власником ще одного прекрасного газового родовища, виникає запитання: а хто стоїть за ним?

Розслідування «Дождя» цікаве тим, що журналісти знайшли зв'язок між Колбіном і Путіним

І з цієї точки зору розслідування «Дождя» цікаве тим, що журналісти знайшли зв'язок між Колбіном і Путіним. Як тепер з'ясовується, Колбін не просто старий знайомий Тимченка, але може бути також старим знайомим президента. І це вже наводить на думку про те, чиї гроші могли проходити через Колбіна. Як і у випадку з музикантом Сергієм Ролдугіним, людина не була великим бізнесменом, але через його компанію проходили мільярди доларів. І раптом з'ясовується, що він – близький знайомий Путіна. І виникають запитання: чи не призначалися ці гроші, ці частки російському президенту, який не повинен залишати свого підпису під фінансовими документами, на документах про власність.

– Тобто Колбіна можна порівняти з Ролдугіним?

– За функціями – так. Це можуть бути власники активів. Когось же потрібно вносити в документи як власників, комусь же потрібно перераховувати гроші. І за логікою речей – ми зараз теоретично розмірковуємо, – а кого можна поставити такою людиною? Швейцарського адвоката взяти на цю функцію неможливо. Є спеціальні люди – швейцарські адвокати, кіпрські управлінці, – але вони перебувають за кордоном. І до них в будь-який момент можуть прийти представники правоохоронних органів, будуть ставити запитання, і рано чи пізно ті все розкажуть. А тут – своя людина, яка перебуває в Росії, яка ніколи тебе не видасть, оскільки вона – твій особистий знайомий з давніх часів. Може, це ті самі посередники, власники майна Володимира Путіна. Але прямих доказів цього ніколи не буде. Ви розумієте, «ніхто свічку не тримав». Ніхто не може з певністю сказати: «Це багатство Путіна», тому що він не залишає слідів на паперах. Все-таки колишній співробітник КДБ, недурна людина, і йому підписувати такі документи – не резон. Для цього повинні існувати спеціальні люди.

– Ви не намагались, проводячи свої розслідування, визначити приблизний обсяг «чорної каси Кремля» або навіть приблизно уявити, скільки там грошей, неможливо?

– Неможливо. Адже, коли мова йде про таких посередників, їх може бути і не один, і не два, і не три... І якщо ми говоримо про номінальні фігури, які чимось володіють, то як ми можемо сказати точно, яка їхня каса? Це як якесь царське подвір'я. Начебто існує цар, і все навколо належить йому. Неформально. Він же «батько народу». І як можна вирахувати, що належить саме йому? Якщо у нас будь-який бізнесмен знає, що в наступний момент будь-який актив може бути експропрійовано певними людьми. До того ж, не обов'язково близькими до «першої особи». Ми ж знаємо, як ухвалюються рішення про великі активи. Захотіла держкомпанія відрубати собі шматок від якогось великого підприємства, це відбувається в лічені дні. Порушуються кримінальні справи. І актив буде націоналізований. Чий він після цього? Рано чи пізно навколо нього утворюються «прекрасні» люди, які так чи інакше пов'язані з владою. Це відбувається не перший день. Ми бачимо, як підприємці, які десятки років вели свій бізнес, розвивали його з нуля, і раптом вони опиняються в сфері уваги прокуратури, і перспектива їхня незрозуміла.

– Ви під час розслідувань стикалися з тим, що гроші «чорної каси Кремля» використовуються в політичних цілях?

– Не знаю, які тут цілі першорядні. Політичні або особисте збагачення.

У розумінні більшості цих людей приватне дуже швидко ототожнюється з усією Росією. Вони вважають, що їхні особисті інтереси – і є ті інтереси, якими повинна керуватися країна

У розумінні більшості цих людей, як ми бачимо з численних прикладів, приватне дуже швидко ототожнюється з усією Росією. Вони вважають критику себе – критикою всієї країни. Це дуже цікавий спосіб мислення. У них особисте не відділяється від політичного. Вони вважають, що їхні особисті інтереси – і є ті інтереси, якими повинна керуватися країна. А якщо хтось виступає проти наших особистих інтересів, то він є ворогом Росії. Ось як міркують багато людей з оточення Путіна.

– «Дождь» повідомив, що Тимченко і Колбін продали три квартири в елітних районах Москви і Петербурга повній тезці бабусі олімпійської чемпіонки Аліни Кабаєвої – Ганні Зацепіліній. Ви не знаходите в цьому факті підтвердження особливих відносин між Кабаєвою і Путіним?

– Не знаю. Я розслідував зв'язок Путіна з Тимченком, а тут з'явилися цікаві подробиці, як власність перетікає з одних рук в інші. Про Путіна і Кабаєву писали багато цікавого. Журналісти детально аналізували ситуацію, і навіть була дуже різка реакція Путіна, після якої закрили московську газету, яка першою повідомила про те, що між ним і Кабаєвою є щось спільне. І в цьому сенсі міграція власності від близького кола Путіна до ще більш близького – цікава. А як ще простежувати сліди зв'язку – тільки по власності. Цікаво, якими ще активами володіє її сім'я?

Оригінал матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG