Доступність посилання

ТОП новини

У Росії труїли американських дипломатів


Mike Eckel

Двоє посадовців США з дипломатичними паспортами були отруєні медичними препаратами під час участі в конференції в Росії минулого року. Один із них потрапив до лікарні. За їхніми словами, це був прояв ширшої й дедалі поширенішої кампанії переслідувань американських дипломатів із боку Росії.

Випадок у барі готелю під час антикорупційної конференції ООН у Санкт-Петербурзі в листопаді 2015 року викликав занепокоєння в Державному департаменті США. За словами американського посадовця, який займався цією справою, Держдепартамент тоді без розголосу висловив Москві протест.

А вже після драматичних подій у червні, коли під посольством США в Москві напали на акредитованого американського дипломата, посадовці у Вашингтоні згадали про випадок у листопаді і дійшли висновку, що це елементи певної послідовної кампанії.

Державний департамент вважає, що такі переслідування набули особливо тривожного розмаху за останні два роки.

За словами чинного посадовця США і ще одного колишнього посадовця, які обидва знають про цю справу, отруєні дипломати були у складі американської делегації, що брала участь у Конференції держав-учасниць Конвенції ООН проти корупції, що відбувалася 2–6 листопада 2015 року в Санкт-Петербурзі.

Це була перша офіційна конференція в Росії, на яку дозволили прибути представникам влади США після того, як Сполучені Штати, Європейський союз та їхні союзники наклали на Росію санкції через її анексію Криму і подальшу агресію проти України на Донбасі 2014 року.

В офіційному переліку делегатів – десятки учасників із усього світу, серед яких 21 представник різних підрозділів Державного департаменту і Міністерства юстиції СЩА. Крім них, на конференції були й інші американці, зокрема вчені чи представники неурядових організацій.

«Препарат для зґвалтування»

Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода звернулося до кількох учасників із лав неурядових організацій, і всі вони сказали, що нічого не чули про отруєння.

Один із посадовців влади США повідомив Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода, що слідство у США дійшло висновку: двом американцям, чоловікові й жінці, підсипали так званий «препарат для зґвалтування», що робить жертву нездатною до активних дій, вочевидь у барі в санкт-петербурзькому готелі, де ті зупинилися.

Одному з цих двох – не уточнено, чоловікові чи жінці – стало так погано, що його (чи її) доставили до західної лікарні в Санкт-Петербурзі для лікування і для того, щоб узяти аналізи й визначити, що саме спричинило несподівану хворобу. Та в той час, коли цю людину привезли до лікарні, там зненацька вимкнулося світло, і медики так і не змогли взяти необхідних аналізів, повідомив посадовець США.

Хвору людину літаком вивезли з Росії для подальшого лікування, але на той час уже було запізно брати належні аналізи, додав він.

Через те, що ці представники США на конференції не були чільними посадовцями Держдепартаменту чи Мін’юсту США, Державний департамент вирішив не надавати справі розголосу. Була подана формальна нота протесту, та влада Росії вимагала подати докази такого отруєння, а їх не було.

Коли ж розслідування намагалося здобути розклад роботи персоналу готелю, де зупинялися американці, керівництво готелю відповіло, що якраз за той час цих даних немає. Це, додав американський посадовець, тільки збільшило підозри.

Урешті, розповів посадовець, російська сторона відповіла американському розслідуванню, що без доказів не може нічого зробити.

Неприємні випадки

Посольство Росії у США, до якого звернулося Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода з цього приводу, не відповіло на прохання про коментар.

Випадки з отруєннями іноземців медпрепаратами в барах Росії досить звичні, і найчастіше їх пов’язують зі спробами пограбування. Державний департамент США має навіть спеціальне попередження про небезпеку залишання своїх напоїв без догляду в російських барах.

Але розповідь про це отруєння, яку подав посадовець США, дає знати, що воно не відповідає типовому сценарію таких подій, що нерідко відбуваються в переповнених барах чи нічних клубах. Двом американцям підсипали препарат окремо. Як вважають, це сталося в барі дорогого готелю в Санкт-Петербурзі, де вони зупинялися. І ніяких ознак, що їх мали намір пограбувати, не було.

Справа із залякуванням американських дипломатів і журналістів радянськими, а потім російськими спецслужбами тягнеться вже десятиліттями, з різними рівнями серйозності. Посадовці США повідомляли про малозначні, хоча й неприємні, випадки, коли в місцях їхнього мешкання в Москві й деінде лишали сліди невідомі: пересували меблі, лишали ввімкнений газ на плиті чи непогашений недопалок.

Останніми ж роками повідомлень про такі випадки залякувань значно побільшало – ще й до того, як відносини США й Росії різко погіршилися через втручання Москви в Україні.

У звіті генерального інспектора Державного департаменту США за 2013 рік мовилося, що «працівники зазнають дедалі більшого тиску з боку російських спецслужб на рівні, небаченому з днів Холодної війни».

Майкла МакФола, посла США в Росії з 2012 до лютого 2014 року, кілька разів оточували знімальні групи підконтрольних державі телеканалів, які з’являлися на місцях його приватних зустрічей без попередження. Це змусило Вашингтон поскаржитися Москві й висловити занепокоєння щодо безпеки. МакФол припускав, що його телефонні розмови прослуховували і «здавали» телевізійникам.

«Проблема загострилася»

Речник посольства США в Москві заявляв раніше цього року, що в помешканнях працівників диппредставництва в минулому кілька разів виявлялися відкритими крани в умивальниках. Принаймні, у двох випадках попередніми роками, як повідомили американські посадовці, дипломати знаходили на підлозі кімнат людські екскременти.

Але майже всі такі випадки з дипломатами, про які відомо, стосувалися залякування, але не заподіяння фізичної шкоди.

У відповідь на прохання про офіційний коментар щодо справи з отруєнням Державний департамент заявив, що від 2014 року проблема загострилася.

«Не згадуючи про конкретні випадки, ми занепокоєні ставленням до наших працівників упродовж останніх двох років, – сказав Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода представник Держдепартаменту на умовах анонімності. – Ми порушували і будемо порушувати на найвищих рівнях питання про будь-які випадки, несумісні з гарантіями безпеки дипломатів за міжнародним правом».

У червні це питання привернуло нову увагу після того, як на американця, що хотів увійти в посольство США в Москві, напав російський охоронець. Держдепартамент повідомив, що йшлося про акредитованого дипломата, який, відповідно до звичної процедури, показав охоронцеві своє посвідчення.

У Міністерстві закордонних справ Росії натомість заявили, що охоронець, працівник Федеральної служби Росії, лише виконав свій обов’язок – захистив посольство від підозрілої, на його думку, особи, що, за словами посадовців МЗС, ще й закривала обличчя.

«Око за око»

Пізніше Москва почала твердити, що американець, про якого йдеться, – працівник Центрального розвідувального управління США, що діє під прикриттям дипломатичного статусу. Це звична практика в багатьох країнах, і у США й Росії також.

Випадок був знятий на відео, і російське телебачення потім передало цей запис.

Урешті Москва і Вашингтон видворили по двоє акредитованих дипломатів іншої сторони, що нагадало про звичаї часів Холодної війни.

Посадовці США також повідомили, що протягом кількох тижнів перед випадком біля посольства поліція інспекції дорожнього руху десятки разів зупиняла американських дипломатів, що незвично для столиці, де дипломатам зазвичай пробачають дрібні порушення.

А в червні, посеред різкої критики у США ставлення до їхніх дипломатів у Росії, Москва стала скаржитися на тиск на її дипломатів у США. Речниця МЗС Марія Захарова дала зрозуміти, що залякування американців у Росії – це просто відповідь на події у США, і пригрозила, що може бути й гірше.

Російські дипломати, заявила вона на брифінгу в Москві 28 червня, «постійно наштовхуються на провокації з боку ФБР і ЦРУ, що не гребують застосовувати до них неприпустимі заходи, серед того й психологічний тиск навіть у присутності членів їхніх родин».

І додала: «У дипломатії діє принцип взаємності… Погіршуючи відносини з Росією, …Вашингтон сам ускладнює життя своїм дипломатам за кордоном».

Оригінал матеріалу – на сайті Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG