Доступність посилання

ТОП новини

У деяких підрозділах не вистачає 80% особового складу – волонтер


Військовослужбовці шостої хвилі часткової мобілізації повертаються додому із зони зони конфлікту на Донбасі, вересень 2016 року

Відпускати додому військовослужбовців, які підписали контракт до кінця дії особливого періоду, поки не планують. Нещодавно президент наклав вето на законопроект, який би дозволів приблизно чверті особового складу Збройних сил України піти у відставку. Згідно із планами Генштабу, служити на сході країни залишаться тільки контрактники – мобілізовані 6-ї хвилі відправляться додому до кінця місяця. Законодавці обіцяють ще поборотися за право йти додому для бійців, які служать значно більше, ніж планували.

В деяких підрозділах не вистачає 80% особового складу – волонтер
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:10:26 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Парламентський комітет з питань національної безпеки і оборони підтримав вето президента, яке той наклав на законопроект про можливість розривати військові контракти «до кінця особливого періоду».

«За законом, що надійшов на підпис, право на звільнення з військової служби у Збройних силах України одночасно набудуть близько 57 тисяч військовослужбовців. Крім того, з військової служби мають бути звільнені у 2016 році ще близько 21 тисячі військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації. Можна погодитись з тим, що майже одночасне звільнення з військової служби близько 78 тисяч військовослужбовців призведе до критичного зниження укомплектованості особовим складом Збройних сил України, а це вкрай негативно вплине на їх боєздатність», – говориться у відгуку президента України на закон.

Згідно із цим документом, кожного місяця служити в Збройні сили за контрактом записується близько 6 тисяч осіб. На думку президента, це не забезпечує потреб армії. Проте, як заявив в коментарі Радіо Свобода один з авторів законопроекту, ветеран 128-ї бригади Тарас Пастух, таким чином Генштаб перекладає на командирів бригад відповідальність за те, що певна кількість бійців служить в армії незаконно. Відтак, комбриги можуть перетворитися на злочинців, говорить він. У тому числі йдеться про рядових і сержантів, які підписали контракти ще до початку бойових дій на сході.

Тарас Пастух
Тарас Пастух

Частина людей психологічно не витримує і не готова вже далі служити
Тарас Пастух

«Ми пропонували своєрідну джентльменську угоду між державою і тими хлопцями, які служать по 5-6 років. Згідно із законопроектом, ми просили їх по завершенню трьох чи п’ятирічного контракту прослужити ще рік і обрати – продовжити службу чи повернутися до сімей. За нашими розрахунками, їх десь 5-7 тисяч. Тих, хто хотів демобілізуватися, дуже мало, але вони є. Частина людей психологічно не витримує і не готова вже далі служити», – говорить Пастух. Замість того, щоб прийняти цю угоду Генштаб почав маніпулювати цифрами, вважає законодавець. Він буде наполягати на повторному голосуванні, щоб, як каже ветеран, подивитися на реакцію депутатів.

В армії не коментують питання припинення контрактів «до кінця особливого періоду», кажуть, що над цим мають працювати законодавці, а Збройні сили лише працюють за встановленим порядком. За словами начальника управління зв’язків з громадськістю Збройних сил України Богдана Сеника, вони всіляко мотивують бійців йти на контракт. Зокрема при вступі до армії «свіжі» контрактники отримують одноразову грошову винагороду – 11,6 тисячі гривень для рядових, близько 13 тисяч для сержантів і 14,5 тисячі – для офіцерів.

Протягом 2016 року прийнято на військову службу за контрактом понад 53 тисячі осіб
Богдан Сеник

«Протягом 2016 року прийнято на військову службу за контрактом понад 53 тисячі осіб. Близько 11 тисяч з них з числа мобілізованих військовослужбовців. За ними як і за мобілізованими зберігається робоче місце і середній заробіток. Зараз тривають збори резервістів, вже закінчуються. І є випадки, непоодинокі, коли вони вирішили також укладати контракти», – говорить Сеник.

Контрактники потрапили у рабство – Касьянов

На передовій говорять, що бійців вистачає. За словами прес-офіцера 58-ї бригади Збройних сил України Дениса Наумова, близько 20% мобілізованих з 4-ї і 5-ї хвиль залишилися на контракт.

«Зараз бригада комплектується контрактниками, постійно приходять нові люди. 6-а хвиля мобілізованих скоро демобілізується, але заміна вже є. Приходять люди, які раніше були на «гражданці», але є такі випадки, що люди, які проходили службу в 1-2-3 хвилях, через декілька місяців повертаються у свої підрозділи», – говорить Денис.

Проте, за словами волонтера-аеророзвідника Юрія Касьянова, ситуація значно гірша – нестача особового складу в деяких підрозділах сягає 80%. Як він заявив в ефірі Радіо Свобода, солдати за контрактами, які не мають терміну дії, перетворилися на рабів.

Юрій Касьянов
Юрій Касьянов

«Люди втомилися, багато хто з них підписав контракт в перші дні війни. Це нормальне відчуття, тому що багато хто в тилу навіть не знає, що триває війна. Як можна реагувати на те, що вас залишається мало, а перед вами ворог», – заявив Касьянов.

Волонтер жартує, що навіть «аватари» незабаром не будуть пиячити, тому що часу не вистачає. Колись президент і уряд обіцяли, що війна буде короткою, а зарплата дуже великою – тисяча гривень на день.

Величезна кількість чоловіків і далі буде займатися бізнесом, а хтось буде воювати навіть без терміну дії контракту. Це рабство якесь
Юрій Касьянов

«Але насправді війна триває казна скільки і ще буде тривати невідомо який час. Люди, які першими підписали контракт, вирішили захищати свою країну – перетворилися на заручників брехливих обіцянок. Політика країни спрямована на подальшу демілітаризацію країни, величезна кількість чоловіків і далі буде займатися бізнесом, а хтось буде воювати навіть без терміну дії контракту. Це рабство якесь», – заявив він.

Контрактники можуть показувати кращі результати, аніж мобілізовані, але лише за умов якісного навчання, каже прес-офіцер бригади швидкого реагування Національної гвардії Віктор Голумбівський.

Головне – це мотивація і готовність людини присвятити своє життя військовій справі
Віктор Голумбівський

«Я свого часу брав участь у миротворчій місії у Косово. І ми перетиналися із військовослужбовцями інших країн, які проходили службу за контрактом. Головне – це мотивація і готовність людини присвятити своє життя військовій справі. Враховуючи обставини і проведення антитерористичної операції, ми не маємо зараз достатнього часу, щоб витрачати його на розширену підготовку, яка б здійснювалася в мирний час», – каже прес-офіцер. Його підрозділ формується виключно з контрактників, а навчання триває кілька місяців.

Розвідник «Донбасу» став лейтенантом елітної бригади Нацгвардії (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

Бригаду Національної гвардії поки не відправлено в зону ведення бойових дій у тому числі через серйозний відбір і тривалу підготовку бійців.

  • Зображення 16x9

    Михайло Штекель

    Журналіст. Працюю в медіа-сфері з перервами із 2003 року. В 2013 році спробував переїхати з рідної Одеси до Києва, писав про Революцію гідності, анексію Криму і знімав війну на Донбасі. У 2017-му повернувся до Одеси – міста непростого, але вкрай цікавого. Навчався на філософському факультеті, тому маю слабкість до довгих текстів. На Радіо Свобода працюю з 2014 року. Пишу, фотографую, знімаю, спілкуюсь із людьми.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG