Доступність посилання

ТОП новини

Правозахисниця Зоя Свєтова про «в’язнів Кремля»: треба міняти всіх на всіх


Зоя Свєтова

Відома російська правозахисниця Зоя Свєтова, яка активно відстежує стан справ з українськими політичними в’язнями, які перебувають за ґратами в Росії, закликає офіційний Київ до активнішої участі в процесі звільнення «в’язнів Кремля». В інтерв’ю Радіо Свобода під час перебування у Празі, Свєтова також розповіла про останнього українського заручника – журналіста Романа Сущенка, з яким щойно бачилась у в’язниці Лефортово в Москві.

– Ви з Романом Сущенком бачились три рази, останній раз – десь тиждень тому. В якому стані перебуває він зараз, як почувається?

– Роман Сущенко зараз перебуває у звичайній камері. Разом з ним в камері людина з Центральної Азії – здається, Таджикистану, яку звинувачують в тероризмі і в якого п’ятеро дітей. Він – мусульманин. Як сказав Роман, у них гарні стосунки. Сам Роман каже, що він православний віруючий, але забув надіти хрестик, коли вилітав із Парижа.

Роман Сущенко
Роман Сущенко

Роман в гарному психологічному стані перебуває – може тому, що до нього ходить адвокат Фейгін, і, як мені здається, він відчуває підтримку України та своїх друзів

Роман в гарному психологічному стані перебуває – може тому, що до нього ходить його адвокат Марк Фейгін, його відвідував і український консул. І, як мені здається, він відчуває підтримку України та своїх друзів. Ми говорили з ним про те, що невідомо, скільки йому доведеться сидіти. В Романа є телевізор у камері. Я йому розповіла, що недавно в Україні затримали людину, яку звинувачують у шпигунстві проти України і яку вважають російським агентом. Скоріш за все, Романа не засудять за шпигунство, а якщо й осудять, то він не буде сидіти все життя, і що його, мабуть, обміняють. Розумієте, ми в Росії не можемо навіть припустити, що людину можуть звільнити ще до суду.

– Адвокат Сущенка Марк Фейгін сказав, що в Росії рішення щодо обміну ухвалює лише одна людина – президент Володимир Путін…

Путін ухвалює такі рішення. Тут йдеться про міждержавні кулуарні домовленості

– Звичайно, Путін ухвалює такі рішення. Тут йдеться про міждержавні кулуарні домовленості. Були українці, яких засудили за шпигунство в Росії, – Юрій Солошенко, Валентин Виговський. Солошенка поміняли, але не тому, що він був засуджений за шпигунство, а поміняли тому, що він був політичним в’язнем, людиною похилого віку і хворим. Його поміняли з гуманітарних міркувань.

– Раніше деякі правозахисники заявляли, що варто домагатися визнання Романа Сущенка політичним в’язнем. Що дає цей статус людині, яка перебуває за ґратами?

Статус політв’язня свідчить про підтримку суспільством. Немає жодних доказів, що Сущенко займався шпигунством проти Росії

– Я думаю, що це дає підтримку, це говорить, що в Росії люди теж підтримують цю людину, що може бути допомога на оплату адвокатів. Є в Росії організації, які збирають кошти на адвокатів, на передачі до в’язниці, на допомогу родині тощо. Отже, цей статус тут допомагає, а окрім цього статус політв’язня свідчить про підтримку суспільством. Також йдеться і про репутацію, адже немає жодних доказів, що Сущенко займався шпигунством проти Росії, бо відомо, що він був журналістом.

– Наближається важлива дата – 27 жовтня – у справі Сущенка, коли Московський міський суд буде розглядати скаргу на арешт. Що Ви думаєте про це судове слухання?

– Мова йде про апеляцію, яку подав адвокат Марк Фейгін проти арешту. В мене немає сумніву, Московський міський суд затвердить рішення суду нижчої інстанції, який взяв Романа Сущенка під варту на два місяці – до 30 листопада. І Московський міський суд просто погодиться з цим рішенням.

– А потім що буде?

– А потім може буде нове подовження. За тією статтею, наскільки я розумію, людину під вартою до суду можуть тримати понад півтора роки. Зазвичай за такими справами люди сидять близько року, а потім справа поступово таки передається до суду, а потім вже саме судове засідання є закритим і триває недовго.

– Щодо Справи Клиха-Карпюка – в ній теж наближається дата – 26 жовтня – коли Верховний суд Росії розглядатиме апеляцію щодо вироку. Станіслава Клиха засудили на 20 років неволі, а Миколу Карпюка – на 22 з половиною. Які Ваші очікування від розгляду справи у Верховному суді Росії?

Це одна й найтрагічніших справ – справа Станіслава Клиха й Миколи Карпюка

– Ну, це взагалі одна й найтрагічніших справ – справа Станіслава Клиха й Миколи Карпюка. Судячи з усього, психічний стан Клиха стає все гіршим і гіршим. На недавньому судовому засіданні в Грозному щодо наклепу (суддя подав позов проти Клиха за наклеп) Клих відмовився від свого адвоката Марини Дубровіної. Це та сама Дубровіна, яка свого часу знайшла Клиха у П’ятигорському СІЗО, коли ані родичі, ані адвокати не могли його знайти майже рік! І вона захищала його як левиця! І тільки людина, в якої не все гаразд із головою, могла собі дозволити такий неадекватний крок. Дубровіна вимагала нового психічного обстеження і Ілля Новіков, який захищає Карпюка, а тепер допомагає і в захисті Клиха, – вони вимагають, щоб було психічне обстеження в Інституті Сербського в Москві. Вони не довіряють експертизі, яка була в Грозному і яка визнала Клиха психічно здоровим.

Микола Карпюк (ліворуч) та Станіслав Клих
Микола Карпюк (ліворуч) та Станіслав Клих

Що ж до апеляції у Верховному суді Росії, то в мене великі сумніви, що Верховний суд скасує, наприклад, вирок. Хоча адвокати кажуть, що є багато порушень саме щодо суду присяжних, адже його рішення скасовується вищими судами, коли мали місце якісь порушення, бо засідання суду присяжних – це особлива процедура, там багато нюансів. Боюсь, що Верховний суд підтвердить вирок, і тоді і Клиха, і Карпюка мають відправити до колонії. Але я не уявляю, як Клих може поїхати до колонії в такому психічному стані.

– То який Ви бачите вихід?

Клих терміново має повернутися до Києва і його мають госпіталізувати в психіатричну лікарню. До свого затримання він був цілком здоровою людиною, а під час тортур він просто збожеволів

– Я б хотіла звернутися до української влади, щоб вона якимось чином прискорила повернення Клиха і Карпюка на Батьківщину. Клих терміново має повернутися до Києва і його мають госпіталізувати в психіатричну лікарню. До свого затримання він був цілком здоровою людиною, а під час тортур він просто збожеволів. До нього застосовували тортури півроку, а потім він сидів в одиночній камері без будь-якого зв’язку із зовнішнім світом, без контакту з родичами й адвокатами. Тобто, він збожеволів...

Та й звинувачення абсурдні, що Клих та Карпюк воювали під час Першої чеченської війни в Грозному

Та й звинувачення абсурдні, що Клих та Карпюк воювали на боці чеченських сепаратистів під час Першої чеченської війни в Грозному. А є ж маса доказів, що вони не брали участі в боях. Просто штучно сфальшована справа, коли невдовзі після анексії Криму треба було кількох українців терміново оголосити «ворогами Росії» і провести показові – практично сталінські – судові процеси.

– Може дати якусь інформацію про Олега Сенцова й Олександра Кольченка?

Останнім часом активізувалась міжнародна компанія за звільнення Сенцова й Кольченка, а в Росії збираються навіть створити «Комітет за звільнення Олега Сенцова»

– Ну, це ще одна рана, яка кровоточить, адже сидять зовсім безневинні люди і їх наразі ніхто не збирається міняти. Олег Сенцов – в Якутську, Олександр Кольченко – в Челябінську. Останнім часом, щоправда, активізувалась міжнародна компанія за звільнення Сенцова й Кольченка, а в Росії збираються навіть створити «Комітет за звільнення Олега Сенцова». Але є ще й Олексій Чирній, якого вже перевезли з Лефортовської в’язниці в Москві до Ростова-на-Дону.

Є ще Валентин Виговський, про якого теж всі нині ніби забули, і якого засудили за шпигунство

Є ще Валентин Виговський, про якого теж всі нині ніби забули, і якого засудили за шпигунство.

Є ще й Віктор Шур, який громадянин Росії, але має право на проживання в Україні, і його теж звинуватили в шпигунстві на користь України. Абсолютно фейкова справа!

– А яка доля так званих «кримських диверсантів», як подавала російська сторона, яких було затримано влітку в Криму?

Євгена Панова та Андрія Захтія перевезли спочатку вертольотом із Криму, з Симферопольського СІЗО, на материк
Їх затримали і застосовували тортури до них
У Панова на чолі великий шрам, а в Захтія – на переносиці

– Їх від нас приховували, але ми їх знайшли на початку цього місця в Лефортово в Москві. Євгена Панова та Андрія Захтія перевезли спочатку вертольотом із Криму, з Симферопольського СІЗО, на материк – незрозуміло, щоправда, до якого міста. А потім з мішками на голові їх перевезли автівкою до Москви, до Лефортова. Чому їх ховали від правозахисників – не зрозуміло. Видається, що зроблено це було для того, аби в черговий раз правозахисники не повідомили про тортури. У них сліди тортур ще з літа, коли їх затримали і застосовували тортури до них у Криму. Я сама бачила жахливі сліди від наручників, просто криваві сліди... І Андрій, і Євген казали, що коли їх везли до Москви, то обліпили руки пластирем, аби наручники ще більше не травмували сліди від тортур. Окрім того, у Панова на чолі великий шрам, а в Захтія – на переносиці. Видно, що їх били – прикладами напевне чи чимось таким. Коли я запитала їх про тортури, то вони посміхнулись і сказали щось на кшталт: та справа в минулому… Але ясно, що їх тортурували. В обох тепер будуть дуже гарні адвокати.

Політичні в’язні Кремля
Політичні в’язні Кремля

– Але як же ж вирішити всі ці справи, адже люди сидять, страждають?

Потрібен обмін всіх на всіх! Шкода, що міняли поодинці, адже треба міняти цілим списком

– Мені видається, що не було б проблеми якби українська влада – президент, уряд, депутати – звернулися до президента Путіна, щоб продовжити цей процес звільнення – чи то в рамках Мінського процесу, чи в інших рамках – байдуже в яких рамках, зрештою. Адже були вже успішні звільнення Надії Савченко, Юрія Солошенка, Генадія Афанасьєва після обміну ув’язнених українців в Росії на ув’язнених росіян в Україні, а таких теж багато. Тобто, потрібен обмін всіх на всіх! Шкода, що міняли поодинці, адже треба міняти цілим списком. І Захід повинен цим активніше займатися.

  • Зображення 16x9

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters у Києві, на Всесвітній службі «Бі-Бі-Сі» в Лондоні, кореспондентом телеканалу «1+1» та агенції УНІАН у Брюсселі, а нині – редактор Радіо Свобода в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG