Доступність посилання

ТОП новини

Ігор Додон про Крим, Україну, Путіна і НАТО


На одній із виборчих дільниць в Кишиневі, 30 жовтня 2016 року

Валентина Урсу

13 листопада у Молдові відбудеться другий тур президентських виборів, до якого пройшли проросійський і проєвропейський кандидати. Показники проросійського кандидата Ігоря Додона від Соціалістичної партії склали трохи більше від 48%, а його суперниця, проєвропейський кандидат Майя Санду з «Партії дій і солідарності», має понад 38 відсотків.

Ігор Додон (ліворуч) і Майя Санду
Ігор Додон (ліворуч) і Майя Санду

Соціаліст Додон закликав до консолідації лівих сил на вирішальному етапі президентських виборів. Радіо Свобода запитало його, чи не обернеться цей заклик ще більшим розколом і без того розділеного молдовського суспільства?

– Праві консолідувалися на цих виборах навколо єдиного кандидата. Це спроба зміцнити проєвропейські партії на підтримку єдиного кандидата. Я думаю, логічно і цілком природно, щоб ліві партії, які виступають за збереження державності, згуртувалися в ім’я перемоги на цих виборах. Консолідація лівих партій гарантує перемогу в другому турі. Ми працюємо в цьому напрямку.

– Вам доведеться бути президентом усіх громадян.

Обіцяю бути президентом і для тих, хто бачить Молдову в Європейському союзі, і для тих, хто виступає за більш тісні стосунки з Росією

– Після перемоги у другому турі, яка, впевнений, нам забезпечена, Додон Ігор стане президентом усіх громадян, незалежно від позиції, геополітичних поглядів і ідентичності кожного. Обіцяю бути президентом і для тих, хто бачить Молдову в Європейському союзі, і для тих, хто виступає за більш тісні стосунки з Росією. Упевнений, ми зможемо забезпечити баланс у суспільстві.

– За рахунок чого Ви сподіваєтеся наразі залучити додаткові голоси виборців?

У нас достатньо резервів для перемоги в другому турі, в тому числі за рахунок підтримки інших лівих партій, а також за рахунок консолідації та більш активної участі у виборах в районах

– У нас достатньо резервів для перемоги в другому турі, в тому числі за рахунок підтримки інших лівих партій, а також за рахунок консолідації та більш активної участі у виборах в районах, де голосують за ліві сили, таких, як північ країни, як південь, зокрема, Гагаузія, де нас потужно підтримали, але на виборчі дільниці вийшло на 10-15 тисяч осіб менше в порівнянні з попередніми виборами. Ми зараз зміцнюємо свої сили.

– Як мотивуєте Ви виборців, які не визначилися, чи йти на вибори у другому турі? Особливо молодь, яка проявила пасивність у першому турі?

– Молодь зрадили ті, хто обіцяв змін у 2009 році. І зараз вона розчарована. Політичну пасивність, яка спостерігалася, і, ймовірно, буде спостерігатися з боку певної частини електорату, подолати буде не просто. Ми запропонуємо свої бачення, ми ставимо перед собою завдання стати президентом для всіх. Я бачу, що мої політичні опоненти розв’язують геополітичну істерію. Очевидно, що на геополітичній хвилі вони намагаються заручитися новими прихильниками. По суті, вони йдуть тією ж картою, що і олігархи за останні сім років. Те ж саме зробив Філат. Те ж саме робив і Плахотнюк останнім часом, намагаючись грати геополітично. Не думаю, що це вдалий хід.

Ми забезпечимо спадкоємність партнерства і з Європейським союзом, і з нашими друзями в Румунії, і з Російською Федерацією

Додон Ігор не проти Європи. Додон Ігор рішуче не дозволить, щоб Молдова втратила візовий режим. Додон Ігор не проти Румунії. Я вважаю, що ми повинні і будемо підтримувати хороші відносини з Європейським союзом. Ми забезпечимо спадкоємність партнерства і з Європейським союзом, і з нашими друзями в Румунії, і з Російською Федерацією.

Ігор Додон
Ігор Додон

– Ви неодноразово стверджували, що серед політичних пріоритетів – хороші відносини з Росією. І депутати Держдуми сказали, що якщо президентом стане Ігор Додон, не виключено, що Москва почне переговори по залученню Молдови у проекти Євразійського союзу. Звідси і побоювання у політичних опонентів через те, що Ви заведете Республіку Молдова тільки в Євразійський союз, в якому домінує Росія.

Z за стратегічне партнерство і хороші відносини з Росією. Тому що ми потребуємо російського ринку, тому що необхідно вирішувати проблеми мігрантів, яких в Росії сотні тисяч

– Президент країни такими повноваженнями не наділений. У президента немає повноважень на перегляд геополітичного вектору, на призупинення або денонсацію угод. Так, я за стратегічне партнерство і хороші відносини з Росією. Чому? Тому що ми потребуємо російського ринку, тому що необхідно вирішувати проблеми мігрантів, яких в Росії сотні тисяч. Однак це не означає, що на Пруті (Прут – річка в Південно-Східній Європі – ред.) має з’явитися «залізна завіса». Цього ми не допустимо, тому що в Європейському союзі також працюють сотні тисяч наших співвітчизників, бо частина нашого експорту орієнтована на Європейський союз. Партнерство повинно тривати.

– Один із зарубіжних порталів назвав Вас молдовською копією Путіна в мініатюрі. Журналіст, який взяв у Вас інтерв’ю, навіть процитував Ваші слова про це. Ви дійсно хочете бути схожим на пана Путіна?

Путін багато зробив для Росії, для зміцнення державності і патріотизму. І мені хотілося б змінити стан справ у Республіці Молдова, щоб люди повірили в її майбутнє так, як вірять росіяни в майбутнє Росії

– Думаю, це був комплімент мені. Пан Путін багато зробив для Росії, для зміцнення державності і патріотизму. Звісно, і мені хотілося б змінити стан справ у Республіці Молдова, щоб люди повірили в її майбутнє так, як вірять росіяни в майбутнє Росії.

– ...Незважаючи на те, що Росія зараз опинилася в ізоляції, і це не на користь добробуту, демократії цієї держави. Але посла України в Молдові викликали до Києва, кажуть, причиною стала Ваша заява в ефірі в рамках передвиборчих дебатів про те, що півострів Крим належить Російській Федерації – це стривожило Київ. Якщо Ви станете президентом Республіки Молдова, чи маєте Ви намір співпрацювати з українською владою?

Де-факто, Крим зараз є частиною Російської Федерації. Як вчинить Додон – визнає чи ні? Не думаю, що ми можемо дозволити собі якісь помилки в цьому напрямку, не викликаючи проблем із Придністров’ям

– Щодо цього питання надмірно спекулюють. Відповідь була наступною. Де-факто, Крим зараз є частиною Російської Федерації, юридично цей факт не визнаний Заходом і більшістю країн. І не знаю, чи буде визнаний в осяжному для огляду майбутньому. Як вчинить Додон – визнає чи ні? Тут надто багато ризиків. У нас є Придністров’я. І я не думаю, що ми можемо дозволити собі якісь помилки в цьому напрямку, не викликаючи проблем із Придністров’ям. Але по факту, зараз Крим є частиною Російської Федерації. Юридично це ніким не визнано, в тому числі Республікою Молдова.

– Але добре ставлення між Кишиневом і Києвом – яким воно Вам видається?

Обіцяю, що як президент буду виступати за гарне партнерство з нашими сусідами. З Україною у нас будуть найтісніші відносини

– Хороші відносини з сусідами справа свята. І обіцяю, що як президент буду виступати за гарне партнерство з нашими сусідами. З Україною у нас будуть найтісніші відносини. У нас багато спільних проблем, які нам доведеться вирішувати. Я довгі роки був співголовою молдовсько-української міжурядової комісії, прекрасно знаю спільний порядок двосторонніх відносин. Є питання і з демаркацією кордону, і багато інших питань, які необхідно вирішувати – і які будуть вирішені.

– Інший момент, який викликає багато питань – це Ваша ідея щодо федералізації Молдови. Ви як і раніше дотримуєтеся цієї точки зору?

Об’єднання Молдови необхідне. Єдиний варіант в цьому плані – переговори. Політичне рішення полягає в наданні Придністров’ю особливого статусу

– Я твердо залишаюся на своїх позиціях – об’єднання Молдови необхідне. Єдиний варіант в цьому плані – переговори. Політичне рішення полягає в наданні Придністров’ю особливого статусу. Ми бачимо рішення, і ми запропонували рішення в цьому плані: створення федеративної держави. Якщо хтось бачить інше рішення, давайте обговоримо. Але знову-таки – це вирішує не президент. Ведуться переговори, виробляється певна концепція, перш за все на двосторонньому рівні Молдова-Придністров’я або Кишинів-Тирасполь, потім питання обговорюється в ширшому контексті, у форматі «5+2» і лише після цього призначається референдум. І люди скажуть, згодні вони чи ні. Ми зобов’язані возз’єднати країну. І зробимо все можливе для цього.

– Геополітика домінувала і продовжує домінувати у передвиборчій кампанії. Але які внутрішні проблеми повинна вирішувати Республіка Молдова? І що зможе зробити новий очільник держави, як зможе він включитися в пошук прийнятних і життєздатних вирішень проблем, із якими стикаються громадяни Молдови?

– Найбільші проблеми – це корупція, юстиція, рівень життя. І в цьому плані першорядне завдання майбутнього голови держави – зробити перші кроки з виведення Республіки Молдова з полону олігархів. Це не під силу людині, яка разом з ними перебувала у владі останні роки. А мій політичний опонент був разом з ними, олігархічні уряди не раз призначали її міністром.

– А Ігор Додон як врятує Молдову з полону?

Ми повинні використовувати всі правові інструменти для того, щоб провести дострокові парламентські вибори і отримати парламентську більшість

– Ми зробимо все можливе, щоб на посаду прокурора і в інші функції, які залежать від президента, призначалися люди чесні, які не вийшли з цієї системи і не входять в олігархічні клани. По-друге, для того, щоб врятувати країну з полону, потрібно провести дострокові парламентські вибори. Ми повинні використовувати всі правові інструменти для того, щоб провести дострокові парламентські вибори і отримати парламентську більшість.

– Що Ви не будете робити, якщо станете президентом Молдови?

– Є три речі, три теми табу для Ігоря Додона. Перша стосується державності. Я ні з ким не буду обговорювати ніяких питань, пов’язаних з втратою державності Республіки Молдова. І буду проти тих, хто виступає за ліквідацію держави – проти уніоністів. Друге: ми ніколи не будемо обговорювати статус нейтралітету. І будемо наполягати, щоб на території Республіки Молдова не було ніяких іноземних військ. Третя тема табу – наша православна церква, наша православна віра.

– Як, на Вашу думку, повинні розвиватися молдовсько-американські відносини?

Ніякого НАТО

– Я високо ціную підтримку, надану США Республіці Молдова впродовж останніх років. У нас здійснена низка проектів, в тому числі інфраструктурних. Ми вдячні американським платникам податків за цю допомогу. Тому співпраця має тривати на вище згаданих принципах – державність, нейтралітет, партнерство. Але не більше того. Ніякого НАТО. Ми друзі, обговорюємо різні проблеми, працюємо. Я готовий зустрічатися з офіційними американськими особами, ми готові приймати їх тут. Я вважаю, що ми партнери і необхідно це партнерство продовжувати.

– У передвиборчій кампанії прозвучало багато заяв про те, що вибори можуть бути сфальсифіковані, і що навіть було вжито таких спроб. Для чого такі заяви до оголошення остаточних результатів?

– Ми такі заяви не робили. Ми зафіксували низку порушень, окремі спроби фальсифікації, але які не могли вплинути на результат голосування – скажімо, на одній з виборчих дільниць у одного громадянина виявлено два бюлетеня для голосування. Такі заяви звучать в основному з боку тих, хто розуміє, що вибори вони програють, і намагаються заздалегідь знайти мотив для опротестування результатів виборів.

– До речі, Ви що будете робити, якщо переможе Майя Санду?

– Закінчимо з фальсифікацією, потім повернемося до Майї Санду. Треба визнати, вихід кандидата ДП з передвиборчих перегонів знизив інтерес до теми можливої фальсифікації виборів і використання адміністративних ресурсів. Якби Лупу брав участь в кампанії, можна не сумніватися – порушень було б більше. У цій ситуації серйозних і масових порушень виявлено не було. Друге: Майя Санду не має ніякої можливості перемогти на виборах. На це вказують усі опитування. Але навіть якщо Майя Санду і виграє, чому б і ні? Якщо вона стверджує, що не є людиною Плахотнюка, не входить в нинішній олігархічний клан, тоді їй треба об’єднатися з лівою опозицією, яка вирізняється сильною присутністю в парламенті, в боротьбі проти олігархії, щоб спільними силами вирвати Молдову з полону. Думаю, спільні дії в цьому напрямку будуть дуже до речі. Хтось від президента, хтось від парламенту – і очистимо Республіку Молдова від олігархів. Майя Санду була моїм підлеглим в міністерстві економіки, так що певний досвід взаємодії у нас є. Подивимося.

Оригінал – на сайті Молдовської редакції Радіо Свобода

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG