Доступність посилання

ТОП новини

«Мої дорогі, рідні Українці… Моя функція виконана»


Хатія Деканоїдзе

Хатія Деканоідзе

(До Вашої уваги повний текст прощальної заяви Хатії Деканоїдзе, яка заявила про свою відставку з посади голови Національної поліції України)

Рік тому на прохання керівництва країни я обійняла посаду голови Національної поліції України. Це був складний виклик і складне завдання. Мені і нашій команді потрібно було практично з нуля створювати новий державний орган – перетворити міліцію в Національну поліцію і повернути довіру суспільства до структури, яка протягом багатьох років дискредитувала себе в очах громадян.

Вперше за всю історію України керівником правоохоронного органу стала не просто цивільна особа, а й політично незалежна людина. Не захищаючи власні інтереси, інтереси політиків, поліція стала органом, головною цінністю якої є людина, її права і безпека.

Незважаючи на важку економічну ситуацію, війну, неконтрольоване переміщення зброї, корупцію, нереформовані суди і прокуратуру, нам вдалося не тільки стабілізувати і утримати ситуацію під контролем, але й почати реальні зміни в системі.

Ми не працювали на публіку, багато зі зробленого нами залишалося непоміченим. Сьогодні я б хотіла звернути увагу на те, що нам вдалося зробити і вимагає подальшого розвитку і серйозної політичної підтримки:

• Менше ніж за рік ми розробили і впровадили абсолютно нову структуру Національної поліції України, яка стала основою створення нового державного інституту;

• Вперше в історії правоохоронних органів ми провели тотальну переатестацію співробітників. Цей процес багато критикували, він не був досконалим, але і тоді, і зараз я переконана, що іншого способу очистити систему у нас не було. По суті, атестація стала першим кроком до суспільства і відкритої оцінки діяльності державних органів;

• Нами був створений незалежний рекрутинговий центр, через який сьогодні здійснюється не тільки набір у патрульну поліцію, але і на всі інші посади Національної поліції України;

• Ми завершили формування патрульної поліції, яка тепер працює вже в 32 (тридцяти двох) містах країни, показуючи нові стандарти взаємовідносин держави і людини;

• Під моїм особистим керівництвом була створена незаангажована, ефективна структура внутрішньої безпеки Національної поліції, яка тільки за минулий рік відкрила понад 1000 справ проти корупції в органах поліції, в тому числі щодо вищих посадових осіб системи;

• У Національній поліції з’явилося управління щодо захисту прав людини і імплементована система електронного контролю за дотриманням прав затриманих в ізоляторах тимчасового тримання;

• Нами розроблена і впроваджена система прозорих, відкритих конкурсних відборів слідчих, дільничних і оперативних співробітників із числа простих громадян, а також система перепідготовки діючих слідчих та дільничних за міжнародними стандартами. А з 1 грудня запускається пілотний проект детективів у Київській області – функціональне об’єднання слідчих і оперативних співробітників.

Це те, що ми зробили все за рік. Це не все, а основне. Але найбільшим досягненням я вважаю те, що мені вдалося довести: поліція повинна бути чесною, порядною, відкритою і з людським обличчям!

Жоден начальник обласного управління, жоден керівник управлінь або департаментів, жоден поліцейський в країні не може сказати, що я віддавала злочинні накази чи покривала злочини.

Так, у нас були проблеми, конфлікти і все ще є недоліки. Але ми жодного разу не відвернулися від труднощів, не дотримувалися принципу кругової поруки і не ігнорували скарги, які чули.

І я пишаюся тим, що довіра населення до Національної поліції зросла, а поліцейські готові працювати за новими принципами.

Але я б хотіла залишатися відвертою до кінця і сказати також про те, що нам не вдалося зробити.

На мій превеликий жаль, нам не вдалося уникнути втрат і трагедій. Я висловлюю свої глибокі співчуття сім’ям і близьким усіх постраждалих.

Я буду чесна і скажу, що нам також не вдалося викорінити корупцію в наших органах.

Особисто у мене корупція на будь-якому рівні викликає огиду, і я робила все, щоб такі ж почуття відчували всі, хто зі мною працював. Але очистити від корупції і зловживання владою найбільший правоохоронний орган країни – це набагато складніше завдання, що вимагає не одного року роботи і жорсткої політичної волі. Ми заклали основи, і я дуже сподіваюся, що на цьому перетворення не зупиняться.

Я також хотіла б зупинитися на трьох важливих складових, без яких я не бачу можливості створення і розвитку справді незалежної і ефективної Національної поліції.

Перше – це необхідне і достатнє фінансування. Ми можемо нескінченно реформувати систему, застосовувати сучасні практики, звільняти старих і наймати нових співробітників. Але! Голі й босі, без паперу і бензину, без сучасних технологій і належного соціального забезпечення, поліція не зможе працювати ефективно.

Друге – це реформа органів прокуратури та судів, без яких я не бачу можливості істотно змінити всю правоохоронну систему в країні. Існуючий порядок речей рано чи пізно призведе і вже призводить до ціннісних конфліктів між тими, хто хоче змінюватися, і тими, хто застряг у минулому.

І останнє, але не менш важливе. Це все ще збереглися традиції втручання в роботу поліції політиків. Я не виносила сміття з хати, я держслужбовець. Але вважаю своїм обов’язком звернутися до політиків і чиновників на всіх рівнях – починаючи від народних депутатів і закінчуючи найвищими кабінетами з проханням і навіть вимогою – відмовитися від втручання в роботу Національної поліції.

Не можуть і не повинні призначення у правоохоронних органах узгоджуватися з політиками; не можуть і не повинні політики використовувати або намагатися використовувати сили правопорядку для захисту своїх політичних інтересів. Без розуміння цього країна рано чи пізно знову буде приречена на протистояння суспільства і влади.

Мої дорогі, рідні Українці, в рамках своїх повноважень я зробила все, що в моїх силах, щоб всі ці принципи дотримувалися. Я, як і обіцяла, протягом року створила фундамент для розвитку нової Національної поліції і залишалася вірною вам і вашим інтересам до останньої хвилини своєї роботи.

Моя функція виконана. Але, на жаль, моїх волі і повноважень було недостатньо для реалізації змін. У зв’язку з чим, я заявляю про свою відставку. І вважаю за необхідне в найкоротші терміни провести відкритий і прозорий конкурс на посаду нового глави Національної поліції України.

Я вдячна всій своїй команді і всім поліцейським, які не дивлячись ні на що, продовжують виконувати свій обов’язок, дотримуючись присяги.

Я також вдячна громадськості, журналістам і всім, хто був з нами за Вашу щиру підтримку, об’єктивну критику та віру.

Окремо я б хотіла подякувати нашим міжнародним партнерам та всім дипломатичним представництвам за допомогу і сприяння.

Але найбільшу подяку я хочу висловити всьому українському народу – за підтримку, розуміння і терпіння. Сподіваюся, що виконана мною робота дасть поштовх подальшому розвитку Національної поліції і створення нової країни, якщо на те буде політична воля.

Оригінал заяви Хатії Деканоідзе – на її сторінці у фейсбуці

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG