Доступність посилання

ТОП новини
22 квітня 2021, Київ 18:53

Війна – спадщина Януковича чи Майдану?


Віктор Янукович, архівне фото

Війна на сході України є наслідком діяльності режиму Януковича, заявив генеральний прокурор Юрій Луценко на асамблеї Міжнародного кримінального суду в Гаазі. Там він також наголосив, що злочини проти учасників Революції гідності, порушення прав людей в окупованому Криму та військові злочини на Донбасі є ланками одного ланцюга. Водночас в Україні, як серед громадян, так і серед політиків та експертів, є прихильники точки зору, що збройний конфлікт на сході, навпаки, спричинив спротив владі Януковича, тобто Майдан. Сам Віктор Янукович зараз перебуває в Росії і невдовзі має надати свідчення українському суду за допомогою відео-зв’язку.

Війна – спадщина Януковича чи Майдану?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Генеральна прокуратура України заявляє, що за часів режиму Януковича була створена корупційна схема з розкрадання державного майна, яке дорівнює приблизно одному річному бюджету країни. У своїй промові на асамблеї Міжнародного кримінального суду в Гаазі Юрій Луценко розповідає про протести українців з цього приводу і злочини проти людей, які були вчинені за часів правління Віктора Януковича, також він наводить приклади, коли екс-президент, після втечі до Росії, закликав звідти до «окупації країни». Згодом відбулась анексія Криму і вторгнення на схід України. Таким чином Юрій Луценко пов’язує корупцію режиму Януковича із військовими злочинами на Донбасі, порушеннями прав людей в Криму та злочинами проти людяності. Він наголошує, що ці злочини продовжують розслідувати в Україні, але від гаазького суду просять допомоги в процесі над політиками-втікачами.

«Ми знаходимося на фінальній стадії розслідування. Але ми б хотіли використати наднаціональний орган, яким є Міжнародний кримінальний суд в Гаазі для покарання диктатури, що від масової корупції перейшла до воєнних злочинів і злочинів проти людяності», – наголосив генпрокурор.

У справі щодо розстрілів на Майдані незабаром очікують свідчень Віктора Януковича з Росії по відео-зв’язку. Обидві сторони, українська та російська, кажуть про наявність технічних можливостей та готовність до такої процедури. Втім, у ГПУ наголошують, що це лише юридична процедура, від якої не очікують ніякої цінної інформації, та запрошують Віктора Федоровича до очної ставки.

Політична карикатура Євгенії Олійник
Політична карикатура Євгенії Олійник

«Приїжджайте, будь ласка, Вікторе Федоровичу, вас чекає справедливість і закон. На жаль, я сумніваюсь, що українському правосуддю через «скайп» можна отримати якісь особливо важливі покази», – зауважив Юрій Луценко.

Що стало поштовхом до військової агресії, та чи доречні порівняння «до» і «після»?

Політолог Костянтин Бондаренко вважає, що не можна відокремити один якийсь чинник, що призвів до військових дій в Україні. Щодо Криму – то передумови політолог бачить в кадровій політиці на півострові за часів Януковича, яка викликала бунт із подальшими проросійськими настроями. А от у подіях на Донбасі Костянтин Бондаренко звинувачує Майдан.

Вся українська еліта, як попередня, так і чинна, несе відповідальність за те, що відбулося в Україні
Костянтин Бондаренко

«Я переконаний, що якби не було Майдану, то не було б і «донецької кризи». Спричинило це несприйняття Майдану і київської влади, яка нелегітимно прийшла до влади у 2014-му році, а вже потім була російська агресія і підтримка з боку Росії самопроголошених республік. В будь-якому випадку, всі питання потрібно розглядати в комплексі і не говорити, що винен лише Янукович, чи лише Майдан, чи лише теперішня київська влада. Вся українська еліта, як попередня, так і чинна, несе відповідальність за те, що відбулося в Україні», – зазначає Костянтин Бондаренко.

Військовий експерт та волонтер Юрій Касьянов переконаний, що саме влада часів Януковича разом із попередниками є причиною того, що зараз відбувається в країні. Проте його допис у соцмережі, в якому Юрій Касьянов порівняв теперішню владу із владою режиму Януковича, спричинив неабиякий резонанс. Сам експерт каже, що його слова перекрутили в багатьох медіа, а сторінка зазнала атаки інтернет-ботів.

Теперішній режим адміністрації президента Порошенка мало чим відрізняється від політики екс-президента Януковича
Юрій Касьянов

«Насправді там все дуже прозоро та зрозуміло написано, що теперішній режим адміністрації президента Порошенка мало чим відрізняється від політики екс-президента Януковича. Відрізняється може в гірший бік тим, що він більш цинічний, більш хитрий, що експлуатує патріотичні почуття населення. Тим, що на тлі війни намагається отримати собі індульгенції, пояснюючи це тим, що йде війна, тому неможливо зробити те чи інше. Не проводять реформи, які насправді були би вбивчими для цього режиму. Вони не можуть робити реформи ані в умовах війни, ані в умовах миру, тому що ці реформи для них нищівні», – пояснює Касьянов.

До Майдану в країні не було національної влади – Бутусов

Режим Януковича проводив політику щодо поступового повного приєднання України до Росії і це вже доведено, каже Юрій Бутусов, військовий оглядач.

Україна при Януковичі вже зазнала щільної атаки. Сама війна стала можливою лише через ці системні підготовчі заходи, які вживала Росія
Юрій Бутусов

«За Януковича знищувались всі системи оборони та безпеки, знищувалась можливість чинити будь-який опір зовнішній агресії, керівниками Міністерства оборони та Служби безпеки були призначені громадяни Російської Федерації, незаконно. Так само Російська Федерація здійснювала в Україні інформаційну політику, повністю була поставлена під контроль Росії енергетична система. Україна при Януковичі вже зазнала щільної атаки. Сама війна стала можливою лише через ці системні підготовчі заходи, які вживала Росія. Майдан просто зірвав плани Путіна. За тими темпами знищення армії та Служби безпеки, які були, я думаю, що остаточне захоплення України мало б відбутися у 2015 на чергових президентських або парламентських виборах», – зауважує Юрій Бутусов.

При цьому експерт вважає, що будь-яку владу необхідно порівнювати і оцінювати. Та у випадку з Україною, Юрій Бутусов вважає, що досі в країні була лише проросійська влада, що тримала курс на знищення незалежності. Чинну владу наразі експерт вважає першою національною владою за часів незалежності. Але в стосунках влади та суспільства Юрій Бутусов не бачить прогресу, так само як і економічної та бізнесової революції. Втім, дискусію про зміни в країні, на його думку, не треба припиняти, а навпаки. Критика влади – це є право громадян і прояв демократії.

  • Зображення 16x9

    Ольга Комарова

    Журналіст Українського бюро Радіо Свобода з 2015 року. До команди приєналася як переможниця Регіональної стипендії Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа. Після завершення стипендії залишилася працювати в редакції кореспондентом. Автор і ведуча серії радійних програм «Свобода в деталях», яка виходила на частотах Радіо НВ. Ведуча і журналіст програми «Ньюзрум», автор серії програм «Коротка пам'ять», які виходять на Ютуб-каналі Радіо Свобода Україна. В журналістиці працює з 2009 року. Починала свій шлях з роботи на комунальному телебаченні міста Южного Одеської області. 

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG