Доступність посилання

ТОП новини
18 Липень 2018, Київ 16:24

​Польські аналітики просять ЗМІ України не поширювати фейки про «реституцію майна»


Ілюстраційне фото. Марш солідарності з Україною у Варшаві, 23 листопада 2014 року

Варшава – Польські аналітики спростовують інформацію, поширену цього тижня багатьма українськими ЗМІ, про те, що поляки збираються відсуджувати в українців своє майно, відібране колись радянською владою. Експерти Адам Лельонек та Пьотр Косцінський розповіли Радіо Свобода, хто стоїть за маловідомим польським сайтом, який першим опублікував таку інформацію. Вони наголошують, що нема жодних правових підстав до реституції втраченого колись майна і вважають, що насправді йдеться про провокацію, спрямовану проти європейських прагнень України.

​Стрімке поширення новини про прагнення поляків повернути майно, втрачене колись в Україні, це хрестоматійний приклад маніпулювання громадською думкою. У цьому переконаний Адам Лельонек із Центру досліджень «Польща-Україна». Експерт здивований тим, що багато українських інтернет-сайтів «сліпо» скопіювали текст із маловідомого польського інтернет-ресурсу prawica.net і навіть не поцікавилися тим, чия це сторінка і які сили з нею пов’язані.

Минулого тижня на цьому сайті з’явилося повідомлення про ініціативу організації «Реституція кресів», яка об’єднує поляків, родом із Західної України, Західної Білорусі та Литви. Мовляв, ці люди підготували судові позови до України щодо повернення їм нерухомого майна. Така можливість начебто виникла після того, як Україна вирішила мати Угоду про асоціацію з Євросоюзом.

Польська влада не має нічого спільного з деклараціями про повернення маєтків – Лельонек

Адам Лельонек розповів про польське середовище, близьке до сайту, на який покликаються в Україні.

Це люди, які багато років пов’язані з підозрюваним у шпигуванні на користь Росії Піскорським, який на даний момент перебуває у в’язниці
Адам Лельонек

«Це люди, які багато років пов’язані з підозрюваним у шпигуванні на користь Росії Матеушом Піскорським, який на даний момент перебуває у в’язниці. Він – засновник і віце-голова проросійської партії «Зміна». Минулого року він заявляв про створення організації, що вимагатиме повернення польського майна. Тоді цю декларацію негайно підхопило багато українських інтернет-сайтів, тобто спрацювали ті ж механізми, що й тепер. Мовляв, поляки погрожують, польська сторона домагається. Мені дуже не подобаються такі формулювання, дуже небезпечно так писати. Це власна інтерпретація деяких журналістів, які шукають сенсацій», – сказав експерт.

Лельонек закидає українським журналістам те, що поширюючи інформацію про «реституцію», вони не вказують, чия це ініціатива. Аналітик розмірковує: «Складається враження, що вони хочуть створити думку, начебто польська держава бере у цьому участь, а це маніпуляція».

Лельонек припускає, що заяви проросійських сил у Польщі про відсудження майна в Україні спрямовані проти європейських прагнень українців. На його думку, справа схожа на заздалегідь сплановану операцію, мета якої викликати в Україні негативне ставлення до Європейського союзу. Водночас він наголошує, що нема жодних правових механізмів щодо повернення полякам майна, відібраного колись в СРСР. Лельонек говорить, що ініціатори «реституції» посилаються на євросоюзне право, та не уточнюють, що саме мають на увазі.

«Де в Угоді про асоціацію України з ЄС є якась згадка про можливість повернення майна колишнім власникам?» – риторично запитує експерт. Він додає, що в Польщі ніхто не судився за повернення майна на підставі євросоюзного законодавства.

Ініціатори «реституції» хочуть налякати українців – Косцінський

Пьотр Косцінський, аналітик із Польського інституту міжнародних справ каже, що декілька років тому, коли до ЄС приєднувалися країни Центральної Європи, певні сили також лякали їхніх громадян ймовірною реституцією. Мовляв, до Польщі масово приїжджатимуть німці й вимагатимуть повернення свого майна.

Насправді ніхто не повинен боятися, так само, як і в Польщі не мусять боятися, що прийдуть німці і відберуть у нас правовим шляхом помешкання чи земельні ділянки
Пьотр Косцінський

Косцінський заспокоює: «Насправді ніхто не повинен боятися, так само, як і в Польщі не мусять боятися, що прийдуть німці і відберуть у нас правовим шляхом помешкання чи земельні ділянки десь у Вроцлаві, Ольштині, чи в Зеленій Горі. Литовці не повинні боятися того, що прийдуть поляки й відберуть їхню нерухомість у Вільнюсі чи в його околицях. Натомість українці не повинні бояться ані поляків, ані угорців, ані румунів, причому незалежно від того – інтегруватиметься Україна з ЄС чи ні».

Аналітик наголошує, що відсутність відповідних правових механізмів означає абсолютну безперспективність реституції. Тож навіщо певні середовища у Польщі піднімають це питання? «Вони хочуть використати справу з політичною метою. З одного боку, прагнуть переконати поляків, вихідців зі Східної Галичини та Волині у тому, що варто через суди вимагати повернення майна, а з іншого – налякати українців. Мовляв, прийдуть поляки і заберуть вашу землю, ваші будинки», – пояснив аналітик.

Адам Лельонек та Пьотр Косцінський нагадують, що проти України та Польщі ведеться інформаційна війна, тож журналісти обох країн не повинні сліпо передруковувати сенсаційні матеріали з маловідомих інтернет-видань.

Про те, що ініціатива повернення через суд польського майна належить представникам маргінальної групи, які хочуть створити проблеми і думають «не у польських категоріях», у вівторок заявив посол Польщі в Україні Ян Пєкло. У відповідь на таку заяву Конрад Ренкас, один із лідерів організації «Реституція кресів», пообіцяв, що зустрінеться з послом у суді. Про це він написав на своєму профілі у мережі Facebook.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG