Доступність посилання

ТОП новини

Путін і Лавров бояться не лише повернення Україні окупованої частини Донбасу і Криму


Політична карикатура Олексія Кустовського

(Рубрика «Точка зору»)

Ніколи не міг припустити, що російське зовнішньополітичне відомство так болісно реагуватиме на результати українсько-хорватських переговорів ‒ на рішення двох країн створити групу для реінтеграції окупованих Росією українських територій. У заяві російського МЗС стверджується, що хорвати створять в українців «небезпечну ілюзію допустимості на Донбасі силових сценаріїв», а вже згадка у контексті реінтеграції Криму взагалі викликала неприхований сказ у лавровських підручних. І це при тому, що під час свого перебування у Києві, прем'єр-міністр Хорватії Андрій Пленкович не раз і не двічі стверджував, що його країна виступає винятково за мирну реінтеграцію окупованих територій.

Але сама згадка Хорватії у контексті звільнення окупованих земель викликає у російських шовіністів справжнісінький фантомний біль. Адже понад два десятиліття тому здавалося незаперечним фактом, що Хорватія «покарана» за своє небажання жити за вказівкою бєлградського диктатора Слободана Милошевича і сербських шовіністів, частина її території відірвана, прихильники законної влади виселені, країна позбавлена можливостей нормально розвиватися. А потім були блискучі військові операції хорватської армії і серія дипломатичних зусиль, які привели до звільнення всієї території країни. Сталося те, у що ніхто не вірив ні в Москві, ні в Белграді ‒ адже і тоді, як і зараз, питання було «закрите».

Але кульмінацією цих подій було навіть не повне звільнення території Хорватії від окупантів і їхніх пособників. Лише через п'ять років після цього звільнення самі серби позбулися режиму Милошевича. Колись всесильний правитель закінчив свої дні у тюремній камері Гаазького трибуналу, так і не дочекавшись заслуженого вироку.

Не потрібно пояснювати, що ті, хто сьогодні при владі в Росії, завжди були на боці Милошевича: Путін просто невміло його копіює. Вони підтримували Милошевича і тоді, коли його солдати і найманці катували Словенію, Хорватію, Боснію, Косово. І тоді, коли проти диктатора піднявся вже сам сербський народ. І тоді, коли злочинця видали до Гааги. Підтримували, тому що хотіли діяти як він ‒ але боялися його долі. Тому що запам'ятали: те, що сьогодні здається неможливим, завтра стає здійсненним.

Хорватія ‒ це як осиковий кілок у серце шовінізму і агресії. Ось чому з таким страхом в російському зовнішньополітичному відомстві ставляться до найдрібніших фактів українсько-хорватської співпраці. Путін і Лавров бояться навіть не того, що Донбас і Крим будуть повернуті країні, невід'ємною частиною території якої вони є. Вони бояться повторити долю Милошевича.

Віталій Портников – журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію редакції

Оригінал – на сайті проекту Радіо Свобода «Крим.Реалії»

  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG