Доступність посилання

ТОП новини

У Кропивницькому громада 15 років збирала гроші на пам’ятник жертвам Голодомору


Відкриття пам’ятника жертвам Голодомору в Україні в Кропивницькому
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

Відкриття пам’ятника жертвам Голодомору в Україні в Кропивницькому

Меморіал встановили на місці, де, за свідченнями активістів, ховали жертв одного з голодоморів. Реалізувати проект спорудження монументу намагалися з 2001 року, коли на цьому місці встановили дерев’яний хрест.

«Козацький хрест – це символ пам’яті про мирних і невинних нащадків козаків, знищених комуністичним режимом», – розповідає про творчий задум в основі нового меморіалу підприємець Людмила Шубіна. На спорудження пам’ятника вона дала найбільше грошей – 130 тисяч гривень. Каже, що її рід – на прізвище Мацайбік – із козацького Кущівського куреня (поселення на території сучасного Кропивницького – ред.). У дитинстві від дідуся Людмила слухала історії про багатьох родичів, які загинули в Голодомор.

За основу тоді взяли плиту зі зруйнованого комуністами кладовища. На новому меморіалі центральна плита – це саме та, що тут стоїть з 2001 року
Віктор Полтавець, голова товариства політв’язнів та репресованих

У ще одного ініціатора громадського збору грошей на меморіал, голови Кіровоградського обласного товариства політичних в’язнів та репресованих Віктора Полтавця від Голодомору в дитячому віці загинули брат і сестри матері. Саме його організація 15 років тому встановила у місті перший пам’ятний знак — дерев’яний хрест. «За основу тоді взяли плиту зі зруйнованого комуністами кладовища. На новому меморіалі центральна плита – це саме та, що тут стоїть з 2001 року», – зазначає Полтавець.

Віктор Полтавець про історію створення пам’ятника в Кропивницькому
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:27 0:00

Колишня влада затвердила проект вартістю понад мільйон, а виділила 400 тисяч

Питання спорудження пам’ятника «Жертвам Голодомору» в обласному центрі Кіровоградщини постало ще в перші роки незалежності країни. Проте бюджетні кошти на спорудження меморіалу виділили аж у 2008 році. Тоді ж змінили і ймовірне місце встановлення пам’ятника. Його перенесли на набережну річки Інгул, ближче до центру і почали роботи, визначившись із проектом. Загальна сума, яку планували витратити, складала 1 мільйон 200 тисяч гривень. Відкриття планувалося до чергових роковин Голодомору. Урочистості нібито повинен був відвідати тодішній президент. Але, витративши всі виділені з обласного бюджету гроші, а це – 400 тисяч гривень, будівництво так і не завершили.

Через конфлікт на сході України, збір грошей довелося відкласти

Бізнес міста до цього поставився дуже індиферентно в 2013 році. Я не хочу озвучувати суми, які були ними внесені, я вважаю це ганьбою для них
Людмила Шубіна, підприємець, меценат

У 2011 активісти створили організацію «Меморіал жертвам голодомору» та розпочали активний збір грошей. По місту розташували кілька наметів, де волонтери зі скриньками пропонували охочим долучитися до ініціативи. «Жителі міста зібрали трохи більш як 5 тисяч гривень. Все інше зібрала я зі своїми колегами, друзями, до кого я зверталася. Бізнес міста, на жаль, до цього поставився дуже індиферентно в 2013 році. Я не хочу озвучувати суми, які були ними внесені, я вважаю це ганьбою для них», – нарікає Людмила Шубіна.

Згодом розпочався Майдан, за ним – конфлікт на сході України. Збирати на пам’ятник, коли вся країна збирала на армію, активісти не стали. Суму, що вже була, поклали на депозит. «Я кожну копійку перевіряла. Тому ми в результаті, вклалися в ті 359 тисяч, що були зібрані. Я думаю, що цих грошей вистачить, щоб розрахуватися з хлопцями, які нам повірили і пішли назустріч», – каже Шубіна.

Допомога чинної місцевої влади складалась із вирішення дозвільних питань, бо проект меморіалу розробляли заново. На пам’ятник, що узгодили раніше (у композиції – рука з колосками, що тягнеться до неба – ред.) у меценатів не вистачило грошей, треба було узгоджувати новий проект із Міністерством культури. Крім того, влада вирішила повернути пам’ятник на «нове старе» місце – туди, де 15 років про масове поховання померлих від голоду людей нагадує дерев’яний хрест.

Пам’ятник жертвам Голодомору в Україні у Кропивницькому
Пам’ятник жертвам Голодомору в Україні у Кропивницькому

Новий кам’яний хрест, за задумом головного архітектора міста Вадима Мездріна, буде не єдиною скульптурою «Меморіалу жертвам Голодомору», у майбутньому планують додати інші. Щоправда, про терміни та чи знайдуться на них гроші, він не уточняв. До того ж, на часі в Кропивницькому – ще пам’ятник «Героям Майдану». Там досі не можуть визначитися з місцем, де варто його встановити.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG