Доступність посилання

ТОП новини

«Після імперії»: п'ять історій про пострадянський світ


Після імперії
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 1:19:06 0:00

Розвал СРСР торкнувся долі десятків мільйонів сімей на просторах єдиної раніше країни. Прощання з імперією супроводжувалося громадянськими війнами, загибеллю тисяч людей, перекроюванням кордонів, ламанням психології цілих народів і поколінь.

Фільм кореспондента Радіо Свобода, кінорежисера і журналіста Муміна Шакірова «Після імперії» розповідає про складнощі прощання з радянським минулим. Герої цього документального циклу живуть в Латвії, Грузії, Киргизстані, Україні та Росії. У кожної з колишніх союзних республік – своя історія втечі з СРСР, і у кожної людини, народженої в СРСР, – своя історія прощання з імперськими ілюзіями або боротьби з ними. У цих приватних історіях життя часто виявляється складнішим за найскладніші уявлення про життя.

Мака Махарадзе, Анда Целма, Михайло Крігер, Юрій Любченко, Ашурбек Халіков
Мака Махарадзе, Анда Целма, Михайло Крігер, Юрій Любченко, Ашурбек Халіков

Ось вони, герої циклу документальних есе «Після імперії». Рижанка Анда Целма – активістка латиського «Народного фронту», дочка російського кібернетика і дисидента, вона вийшла заміж за офіцера КДБ, який за наказом начальства взяв її в «розробку». Дочка знаменитого на весь Радянський Союз спортивного коментатора Коте Махарадзе, балерина Мака Махарадзе, яка, подолавши біль і національну образу, через кілька років після серпневої грузинсько-російської війни вирушила до Москви – разом зі своїм творчим колективом – на дитячий танцювальний фестиваль. Українець Юрій Любченко – колишній радянський офіцер, ветеран кількох колоніальних воєн, який в 52 роки знову сів у кабіну танка, щоб захищати свою батьківщину від «русского мира». Літній киргиз Ашурбек Халіков, любитель нетрадиційної медицини, прихильник радянських порядків і очільник великого інтернаціонального сімейства, який здійснив паломництво на священну Сулейман-гору над містом Ош, щоб випросити в Аллаха про мир і спокій для своїх дітей та онуків. Активний у минулому комсомолець і будівельник БАМу, москвич Михайло Крігер, який перетворився в громадського активіста і відкрито виступає проти політики Кремля та не боїться кулачних боїв з «російськими православними патріотами».

Шляхи колишніх радянських республік розійшлися, але парадоксальним чином такі різні Латвія, Грузія, Україна, Киргизія та Росія досі пов'язані спільним минулим і дуже часто – сьогоднішнім болем, який у кожній країні переживають по-своєму. Очевидно, тільки так і може статися – після імперії.

Оригінал матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG