Доступність посилання

24 Серпень 2017, Київ 13:35

Українські правоохоронці готові хоч завтра зустріти Януковича – Усов


Гості передачі «Ваша Свобода»: Костянтин Усов, народний депутат України (БПП); Надія Волкова, юрист Української Гельсінської спілки з прав людини.

Оболонський райсуд Києва 4 травня почав підготовче засідання у справі про звинувачення Віктора Януковича у державній зраді, але майже відразу переніс засідання на 18 травня. Прокуратура проситиме для Януковича довічного ув’язнення. Як вважає президент Петро Порошенко, «звинувачення доведене беззаперечними доказами, і це теж крок із відновлення справедливості». Але опоненти чинної влади і прокуратури стверджують, що таке заочне засудження президента-втікача є «цирком», який розігрують, аби прикрити безпорадність або, можливо, небажання належно розслідувати вбивства на Майдані, ту ж саму державну зраду й зловживання владою команди Януковича.

Олександр Лащенко: Пане Усов, хто ж програв: правосуддя, Янукович і його захист, чи, можливо, виграли у звинуваченні? Чи взагалі переможців немає?

Лінія захисту – спроба все перетворити на політичний процес. Обвинувачення у вчинені держзради, немає політичного забарвлення. Держрада – це злочин проти державної безпеки та оборони України

Костянтин Усов: Важливо, що суд таки розпочався. Януковича захищають досить дорогі, фахові, маніпулятивні захисники. Їхня лінія захисту – спроба все перетворити на політичний процес. Таке обвинувачення, як обвинувачення у вчинені держзради, немає політичного забарвлення. Держзрада – це злочин проти державної безпеки та оборони України, особливо небезпечне суспільне діяння, яке може каратися довічним позбавленням волі.

У нас було всього два шляхи. Або, враховуючи ганебну втечу Януковича до Російської Федерації, взагалі не проводити суд над ним, або проводити, відповідно до Кримінально-процесуального кодексу, заочне розслідування, коли особа понад шість місяців переховувалася від органів досудового розслідування. Насправді це мало початися ще тоді, коли ГПУ очолював Махніцький, потім – Ярема, потім – Шокін.

Костянтин Усов
Костянтин Усов

Засудження всієї камарильї, шайки, банди Януковича – це не завершена справа, її треба довести до кінця.

Серед тих, хто втік за межі України, є також ті, які належали до угруповання і досі відіграють роль у політичному житті

Є багато людей, які мають понести покарання, серед тих, хто втік за межі України, і є також, які належали до цього угруповання і досі відіграють певну роль у політичному житті України. Вони сподіваються, що держава Україна не зможе довести, відправити правосуддя в цій справі до кінця. Ми зможемо. Є політична воля, є потенціал, є юридична позиція.

Українські спецслужби готові хоч завтра зустріти колишнього президента чи у «Борисполі», чи в «Жулянах»

Що ж до безпеки Януковича, то українські спецслужби, українські правоохоронні органи готові хоч завтра зустріти колишнього президента чи в «Борисполі», чи в «Жулянах», куди йому буде зручно прилетіти – у нього є достатньо транспортних засобів приватних. Ми його захистимо від будь-яких загроз. Все у нього буде добре. Він і так має завдяки українській демократії, українській правовій системі безліч можливостей ефективно захищати свою позицію у суді, а ще й особисто зможе це зробити.

– Пані Волкова, заочне засудження Януковича – це бодай якийсь крок?

Не треба облишати спроб притягти Януковича до відповідальності, згідно з вимогами ст. 6 Європейської конвенції з справ людини – право бути присутнім під час судового засідання

Надія Волкова: Спочатку треба побачити результат. Це можна розцінювати як спробу, яка має право на життя. Але не треба облишати спроб притягти Януковича до відповідальності, згідно зі справедливими, об’єктивними, неупередженими вимогами ст. 6 Європейської конвенції зі справ людини – право бути присутнім під час судового засідання. Янукович має бути присутнім як підозрюваний. Якщо у нього дійсно є підстави і якщо це дійсно є причиною, чому він не з’являється самостійно на процеси, тобто переживати за свою безпеку... В Україні немає ніякої програми захисту свідків, спецслужби працюють не дуже ретельно. Приклад Вороненкова не може бути проігнорований.

– Допитувати через відеозв’язок – це не зовсім відповідає європейській практиці і правосуддю, Ви вважаєте?

Україна зможе програти в Європейському суді з прав людини. Заочне засудження гарантує: Україна, очевидно, буде притягнута до відповідальності в Євросуді

Надія Волкова: Там можуть надаватися аргументи проти. Є шанс того, що Україна зможе програти в Європейському суді з прав людини. Заочне засудження саме гарантує, що Україна, очевидно, буде притягнута до відповідальності в Євросуді.

Метод заочного засудження використовувався до спецтрибуналу в Лівії. У 1945 році під час Нюрнбергу

Просто природа заочного засудження не дозволяє проводити об’єктивний процес. Метод заочного засудження взагалі використовувався до спецтрибуналу в Лівії. У 1945 році під час Нюрнбергу.

– Пане Усов, Януковича засудять до довічного ув’язнення, визнають винним у вчиненні держради – адвокати Януковича подадуть до Євросуду з прав людини. Україна тоді в якому світлі виявиться?

Захищатимуть Януковича значно краще, ніж ми з вами могли би себе захистити у суді навіть очно

Костянтин Усов: Процедура заочного засудження і судочинства використовується у багатьох країнах світу, зокрема у США. Росія наповну застосовує ці процедури. За нею був Березовський засуджений. Янукович має всі права на захист, всі можливості реалізувати цей захист. Захищатимуть Януковича значно краще, ніж ми з вами могли б себе захистити у суді навіть будучи присутніми.

– Новина, яка йде поруч. Інтерпол зняв з розшуку Януковича, його сина Олександра, Клюєва Андрія, Ставицького і так далі. Правда, генпрокурор Юрій Луценко запевнив: «Проблему вирішимо. Або переконаємо Печерський суд ухвалити рішення відповідно до вимог нового керівництва Інтерполу. Або отримаємо в суді вирок і оголосимо віп-утікачів у розшук для відбування покарання». Це ознака безпорадності українського правосуддя чи нічого страшного?

Псувати репутацію Інтерпол не буде. Інтерпол –ефективний засіб для досягнення цілей, якби були всі вимоги дотримані

Надія Волкова: Історія ще не завершена. Раптом (!) Україна спроможеться і це зробить дійсно – схоплять Януковича і посадять, не просто буде заочно засуджений, а не зможе їздити у країни Європи, здається, як написав Найєм, відпочивати у Франції на лазурному узбережжі. Інтерпол – організація, яка має свою репутацію, має свій мандат. Відступати від нього і псувати свою репутацію Інтерпол не буде. Насправді це залежить від України, як вона підходить до питання. Інтерпол – це був ефективний засіб для досягнення цілей, якби були всі вимоги дотримані.

Надія Волкова
Надія Волкова

– Пане Усов, це дзвіночок для України, що знімають таких фігурантів?

Луценко застосує всі вміння і енергію, щоб дотиснути історію до необхідної якості аргументів

Костянтин Усов: Юрій Луценко окреслив напрямок дій майбутніх. Він застосує всі свої вміння і його людську енергію, щоб дотиснути всю цю історію до необхідної якості аргументів, документів, щоб Інтерпол міг оголосити всім цим «колегам» «червону картку» і затримувати їх при перетині будь-якого кордону.

Росія за власною волею вирішила стати притулком для негідників. Не тільки з України. Туди їдуть злочинці зі США, Азії

Інша справа, що я не чув, щоб Янукович чи його поплічники перетинали кордони європейських країн. Дуже сумніваюся, що, попри певні процесуальні проблеми, які зараз спостерігаємо в цій історії, вони відчувають за собою моральне право чи можливість перетинати межі Російської Федерації. Росія за власною волею вирішила стати притулком для негідників. До речі, не тільки з України. Туди їдуть злочинці зі США, Азії.

ПОВНА ВЕРСІЯ ПРОГРАМИ:

  • 16x9 Image

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG