Доступність посилання

ТОП новини
19 Грудень 2018, Київ 07:24

«Злий Захід» і «гарна Росія» (огляд дезінформації)


Політична карикатура Євгенії Олійник

Після хімічної атаки у Сирії прокремлівські медіа продовжили поширювати дезінформацію з цього приводу, йдеться у свіжому огляді від робочої групи зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків. Окрім того, як повідомляли прокремлівські ЗМІ, Сполучені Штати, Польща, Франція і Німеччина «підтримують» геноцид в Україні. А Франція і Німеччина «допомагають» Україні в реалізації секретного ядерного проекту з метою створення власної ядерної зброї.

Незважаючи на заяви Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) щодо незаперечних результатів лабораторних досліджень, що доводять використання зарину в районі Хан Шейхун на півдні Ідліб в Сирії, прокремлівські ЗМІ дотримувалися стратегії, яку застосовували ще на позаминулому тижні – вносили плутанину, поширюючи дезінформацію з цього приводу, пишуть у свіжому огляді дезінформації за тиждень.

Журналісти робочої групи також звертають увагу на заяву в офіційній газеті російського парламенту про те, що Росія давно передала ООН зразки та інші матеріали у зв'язку з передбачуваним використанням хімічних речовин як зброї в Алеппо, але ці дані начебто були проігноровані. ОЗХЗ опублікувала заяву з цього приводу, роз'яснивши, що не отримували таких доказів від російської влади, хоча вони вітали б такий внесок у їхню роботу щодо визначення фактів.

«Це нагадує аналогічну ситуацію, пов'язану з катастрофою MH17, коли Росія також стверджувала, що надала докази, які були «проігноровані» – слідчі заявили, що вони не отримували таких матеріалів», – йдеться в огляді.

Незважаючи на очевидне використання хімічної зброї, прокремлівські ЗМІ дотримувалися своєї позиції про те, що сирійські сили не можуть бути виконавцями, оскільки в їхньому розпорядженні хімічної зброї немає. Проте ОЗХЗ повідомляла в серпні 2016 року, що вона змогла підтвердити застосування хімічної зброї сирійським режимом після того, як сирійська влада зобов'язалась припинити її використання і мала б віддали всі такі матеріали для знищення.

«У класичному прийомі відволікання уваги і переплетення конфлікту в Сирії з ситуацією в Україні прокремлівські джерела також звинуватили Україну в існуванні хімічної зброї в Сирії, без надання будь-яких доказів. Тим часом, що стосується української теми, на російському державному телеканалі стверджувалося, що Росія не бере участь у військовому конфлікті на Донбасі – не дивлячись на очевидний факт російської присутності там», – йдеться у матеріалі.

Корінь всього зла

На думку експертів робочої групи з боротьби із брехливими новинами, прокремлівська дезінформація має тенденцію ділити світ на дві категорії: «Злий Захід» і «Гарна Росія», і цей тиждень не став винятком. США були звинувачені в розв'язуванні війни в Україні, війні з «Ісламською державою» і конфлікті з Північною Кореєю з метою «захопити» Росію і Китай.

США, Польща, Франція і Німеччина були звинувачені в підтримці геноциду в Україні – доказів цього не наведено, лише деякі джерела дезінформації заявили, що президент США Трамп стверджував таке. Подібну дезінформацію поширювали стосовно колишнього президента Обами під час його перебування на президентській посаді, йдеться в огляді. Журналісти Радіо Свобода раніше писали про такий приклад дезінформації.

«Франція і Німеччина також були звинувачені на російському державному телеканалі в допомозі Україні в реалізації секретного ядерного проекту з метою створення власної ядерної зброї», – йдеться у матеріалі.

В рамках спроб дискредитації нещодавня постанова щодо Росії в Європейському суді з прав людини була охарактеризована Міністерством юстиції Росії як абсолютно «необґрунтована» (повідомлення ТАСС). Фальсифікація виборів була описана як «загальноприйнята практика» в країнах ЄС. А інтерв'ю з генеральним секретарем НАТО Столтенбергом було спотворено і представлено так, ніби він заявляв, що НАТО готує війну з Росією. Насправді він сказав цілком протилежне: НАТО не хоче конфронтації з Росією.

Таблиця зі зразками прикладів дезінформації 67-ї випуску ТУТ.

Щотижня аналітична робоча група публікує «Огляд дезінформації», в якому відображає прокремлівську дезінформацію та веде акаунти, присвячені цій темі, в «Твітері» (@EUvsDisinfo) і «Фейсбуці» (EUvsDisinformation). Аналітична pобоча група зі стратегічних комунікацій East Stratcom створена верховним представником ЄС Федерікою Могеріні в 2015 році у відповідь на запит глав держав усіх 28 країн-членів ЄС «здійснювати протидію кампанії дезінформації з боку Росії».

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG