Доступність посилання

ТОП новини
22 Листопад 2018, Київ 13:29

Яка держава стабільніша – Україна чи Росія?


Країна-агресор чи держава-жертва агресії? Держава, що має енергетичні ресурси, найбільшу в Європі армію, ядерну зброю, вірні владі силові структури та всенародну підтримку влади, чи держава, яка позбулася частини території, забезпечила армію зусиллями волонтерів, втратила чверть промислового виробництва та вічно сумнівається у діях своєї влади? Котра з них є стабільнішою, а яка крихкішою? Відповіді на ці та інші питання, які базуються на результатах міжнародного дослідження 178 країн світу, шукало Радіо Свобода.

Яка держава стабільніша – Україна чи Росія?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Якщо послухати, почитати, а тим більше подивитися українські чи російські ЗМІ, то залежно від країни, експерти, оглядачі, прості громадяни будуть розповідати, що одна з цих країн є на межі катастрофи та розпаду. Деякі експерти навіть переконані у тому, що подальші шанси на розвиток України чи Росії напряму залежать від успіху чи провалу сусідньої країни.

Як же виглядають їхні справи з точки зору незаанґажованого оглядача? Відповідні дані можна знайти у нещодавно опублікованому дослідженні «Індекс крихких держав», який вже багато років готує американська недержавна та позапартійна дослідницька організація «Фонд миру».

Згідно з рейтингом крихких держав, і Україна, і Росія належать до категорії держав, що мають «вищий ступінь попередження». Проте Україна, як не парадоксально, на думку дослідників, є все ж стабільнішою державою, ніж Росія. Чому? Про це розповів директор дослідницьких програм «Фонду миру» Нейт Гейкен.

«Якщо подивитися на Україну, то головна загроза для неї як для держави – закордонна інтервенція, і це, мабуть не дивно. Але в Росії це є ціла комбінація чинників, які разом ведуть до крихкішої держави. Це і безпековий апарат, який включає такі питання як права людини та верховенство права, навіть невдоволення окремих груп. Загалом, ми говоримо про те, що багато політичних чинників та чинників управління державою викликають серйозне занепокоєння щодо стабільності російської держави», – пояснює дослідник.

Нейт Гейкен говорить, що упорядники рейтингу дивляться на соціо-економічні, політичні та безпекові чинники в різних країнах. Всього вони використовують 12 індикаторів, які включають демографію, якість керівництва країною, права людини, економічні показники. І згідно з ними, показники України та Росії дещо покращилися останнім часом, проте обидві держави належать радше до тих, чия стабільність викликає занепокоєння.

Натомість, погіршилася ситуація за останній рік у Сполучених Штатах, Мексиці, Туреччині. Нейт Гейкен пояснює, що навіть коли економіка покращується, як це було в США, у суспільстві все одно можуть виникати серйозні розбіжності, що ведуть до дестабілізації країни. У зв’язку з цим США за показником крихкості держави є лише на 158-му місці, а лідером, тобто найміцнішою державою є Фінляндія, вона на 178-му. Україна ж є ближче до сумнівних лідерів крихкості – вона є на 90-му місці, а Росія – на 67-му.

Найстійкішими є держави Північної Європи. Слідом за Фінляндією йде Норвегія, Данія та Швеція, з тим, що на третє місце між ними вклинилася Швейцарія. Найкрихкішими дослідники вважають Південний Судан, Сомалі та Центральноафриканську республіку. За ними слідують Ємен та Сирія, де не припиняються воєнні дії.

  • 16x9 Image

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG