Доступність посилання

ТОП новини
22 Березень 2019, Київ 00:47

Як скасування «закону Савченко» вплине на кримінал в Україні?


Верховна Рада скасувала так званий «закон Савченко», за яким один день у СІЗО зараховувався як два в колонії. За відповідні зміни до Кримінального кодексу напередодні проголосували 227 народних депутатів. Чиновники й силовики кажуть: закон дозволив вийти на волю тисячам засуджених за тяжкі злочини й став однією з причин погіршення криміногенної ситуації в Україні. Натомість, сама Надія Савченко уже заявила, що буде «зупиняти» зміни до кодексу, оскільки вони, за її словами, були ухвалені з порушенням регламенту й суперечать Конституції.

За майже півтора року дії «закону Савченко» на волю достроково вийшли понад 10 тисяч осіб. Такою є статистика Національної поліції.

Закон, ухвалений у грудні позаминулого року, повинен був компенсувати засудженим складні умови перебування в СІЗО, відтак день у слідчому ізоляторі зараховувався як два дні в колонії. Однак закон дав зворотній результат, визнають депутати. Кажуть: документ призвів до зростання злочинності в Україні.

Серед 10 тисяч звільнених – півтори тисячі скоїли повторні злочини
Антон Яценко

«Практика показала, що серед 10 тисяч звільнених – півтори тисячі скоїли повторні злочини. Фактично, ми випускаємо злочинців, які створюють криміногенну ситуацію й збільшують ріст злочинності в країні», – заявив з трибуни Верховної Ради автор законопроекту № 5534 щодо правила зарахування строку попереднього ув’язнення, народний депутат з депутатської групи «Відродження» Антон Яценко.

Таким чином парламент «виправив власну помилку», зауважив член колегії МВС, народний депутат Антон Геращенко. Він наголошує: такої практики немає в жодній країні світу. А українські суди мають достатньо важелів, щоб під вартою залишалися дійсно ті, хто вчиняв тяжкі злочини. А тому цим особам немає необхідності зараховувати два дні за один.

Законом скористалися ті, хто є найбільш небезпечними для суспільства
Антон Геращенко

«Законом Савченко скористалися ті, хто є найбільш небезпечними для суспільства, ті, хто багато років проходили в СІЗО по складних справах, пов’язаними з убивствами, розбійними нападами та іншими тяжкими злочинами. Якраз Верховна Рада виправила свою помилку, повернулася до старої редакції Кримінально-процесуального кодексу, де один день перебування в слідчому ізоляторі зараховується за один обмеження волі», – зазначив Геращенко.

Як пояснив Антон Геращенко, «закон Савченко» продовжить діяти стосовно тих осіб, які перебували в слідчому ізоляторі на момент набрання ним чинності і до часу, коли цей закон після підпису президента перестане діяти. Тим, кого затримають після підписання закону, день у СІЗО рахуватимуть як один день у колонії.

Зміни до Кримінального кодексу «недопустимі» – Савченко

Сама Надія Савченко у засіданні парламенту участі не брала і, відповідно, за законопроект №5534 не голосувала. Депутат обурюється: парламент ухвалив не той законопроект, який обговорювали на регламентному комітеті.

Надія Савченко
Надія Савченко

Це був абсолютно інший закон, який проголосували з порушеннями
Надія Савченко

«Мене не було в сесійній залі, я знаю, що це погано, і картаю себе. Я думала, що вони якраз таки підготували до прийняття той закон, який ми обговорювали в регламентному комітеті, до якого були внесені погоджені зміни, які давали рік на розслідування – що рахувалося як рік за рік, а наступні роки зараховувалися як рік за два. Тобто, я думала, що вони внесли цей закон, а це був абсолютно інший закон, якогось іншого народного депутата. І просто проголосували його з усіма порушеннями», – прокоментувала Радіо Свобода Савченко.

Нинішні зміни Надія Савченко вважає «недопустимими» і вже заявила, що буде «зупиняти» зміни до кодексу, оскільки вони, за її словами, були ухвалені не лише з порушенням регламенту, а й суперечать Конституції.

Президент повинен ветувати цей закон, направити його на доопрацювання і збалансування
Надія Савченко

«Цей закон я буду зупиняти. Спочатку я буду писати постанову на зупинку через порушення регламенту, так як Парубій (голова Верховної Ради Андрій Парубій – ред.) порушив регламент. Потім я буду писати омбудсмену і президенту України, що це порушення Конституції України, бо закон – на погіршення прав людини. Президент повинен ветувати цей закон, направити його на доопрацювання і збалансування», – сказала Савченко.

Скасування закону – «грім серед ясного неба»

Речник уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Михайло Чаплига скасування закону також назвав «громом серед ясного неба». Каже: зміни до кримінального кодексу експерти аналізують уже постфактум. Однак перше, що впадає в око: він справді може порушувати Конституцію, яка забороняє звуження обсягів прав і скасування вже існуючих.

У нас є дурна практика в парламенті, коли з коліна фактично законопроект з’являється, за нього голосують, відправляють на підпис президенту
Михайло Чаплига

«У нас є дурна практика в парламенті, коли з коліна фактично законопроект з’являється, за нього голосують, відправляють на підпис президенту. І ні експертне середовище, ні правозахисники, ні комітет – ніхто не має можливості вникнути, а про що мова. Тобто якоїсь формальної позиції зараз поки немає, єдине, що кидається на пам’ять, це те, що у нас, відповідно до Конституції, не можуть бути права відмінені або зменшено їх обсяг, які гарантовані на сьогоднішній день законодавством», – зазначив Чаплига.

«Закон Савченко» – юридична помилка

Директор Харківського інституту соціальних досліджень Денис Кобзін зауважує, що «закон Савченко», ухвалений на хвилі популізму, не вирішив тих проблем, заради яких ухвалювався – пришвидшення розгляду кримінальних проваджень, покращення умов тримання в СІЗО та розвантаження слідчих ізоляторів. Натомість завдав державі значних збитків: слідчі ізолятори стали ще більш переповнені, а безпекова ситуація погіршилася.

Це велика юридична помилка, ми за неї заплатимо двічі
Денис Кобзін

«Якщо вони декларували, що хочуть займатися лише людьми, які засуджені несправедливо, то чому закон про це не говорить? Чому закон стосувався всіх, взагалі всіх? Для мене це теж незрозуміло. Це велика юридична помилка, яку просунули тільки завдяки великій політичній силі. Український платник податків за неї заплатив і продовжить платити, щоб цю помилку виправити. Тобто ми за неї заплатимо двічі», – каже Кобзін.​

Експерт прогнозує, що після скасування закону варто очікувати «бум» судових позовів охочих скористатися правом «закону Савченко» і вийти раніше.

Ідея закону правильна, але є недоліки

Ідея закону правильна, однак, як і будь-яка ініціатива, має й іншу сторону медалі, зауважує директор Асоціації українських моніторів дотримання прав людини у діяльності правоохоронних органів Вадим Пивоваров. Експерт зазначає: робити остаточні висновки стосовно наслідків «закону Савченко» поки зарано.

Немає такої статистики причинно-наслідкового зв’язку, що саме завдяки закону погіршилася криміногенна ситуація
Вадим Пивоваров

«Немає такої статистики причинно-наслідкового зв’язку, що саме завдяки закону погіршилася криміногенна ситуація. Просто у більшості випадків ті, хто були судимі, вони повертаються. Мало хто стає на шлях виправлення, як, наприклад, за кордоном. У нас, на жаль, така тюремна система. Якщо людина там багато часу проводить, то вона вже сама стає частиною цієї кримінальної системи. І коли виходить, то в більшості випадків або сама вчиняє повторний злочин, або самі правоохоронці зроблять так, щоб людину знову «закрити» від гріха подалі», – каже Пивоваров.

Закон зробив свою справу

У свою чергу, керівник адвокаційного центру Української Гельсінської спілки з прав людини Борис Захаров зауважує: після скасування закону криміналу в країні не поменшає, а люди, які мали за ним вийти, вже вийшли. Один закон не здатен докорінно змінити ситуацію, треба змінювати систему, наголошує експерт .

Закон Савченко вже спрацював, він свою роль виконав
Борис Захаров

«Закон Савченко вже спрацював, він свою роль виконав. Тому від його скасування великої користі не буде. Треба змінювати умови в СІЗО, треба займатися реформою пенітенціарної системи, треба долати проблему катувань у закритих установах і так далі. Наша система не виправляє людей. Вона спрямована не на те, щоб їх перевиховати, а на те, щоб їх покарати, тому дуже багато злочинців скоюють рецидивні злочини», – зазначив Захаров.

Попри недоліки, свої завдання «закон Савченко» виконав, зазначив Захаров. «Я особисто знаю багато людей, справи яких були сфабриковані, які звільнилися за законом Савченко».

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG