Доступність посилання

ТОП новини
18 Листопад 2018, Київ 13:54

Старовинні прикраси Київської Русі. Спроба продати за кордоном


Фото надане прес-службою СБУ

Чернігів – Старовинні предмети часів Київської Русі, знайдені на Чернігівщині, ледь не вивезли за межі України. Сережки, каблучки та різноманітні прикраси на шию незаконно викопав на території Новгород-Сіверського району житель області. Але про скарб «чорний археолог» не повідомив, як мав би зробити згідно з законом, натомість вирішив цінності продати.

​Прикраси із золота та срібла житель Чернігівщини знайшов під час незаконних пошукових робіт. Викопаний скарб громадянин вирішив продати за кордон через інтернет. Поки йшли «торги», старовинні прикраси ховав у своєму будинку.

Ці предмети були сховані дуже добре. В стінці були приховані
Андрій Дешко

«Виявлено у однієї особи вдома, в помешканні, в схованці. Ці предмети були сховані дуже добре. В стінці були приховані», – розповідає заступник начальника слідчого відділу управління СБУ в Чернігівській області Андрій Дешко.

Викопані «чорним археологом» прикраси на Чернігівщині знаходили і раніше, але не в такій кількості.

«Цей скарб давньоруських прикрас складався з двох шийних гривень – це такі прикраси, дев’яти тринамистових скроневих кілець, двох колтів, які декоровані пустотілими кульками на шпеньках, двох колтів зірчастих з шістьома променями. Було там сім підвісок, сімдесят сім колодочек рясен – це такі підвіски для жіночого головного убору, на яких, власне кажучи, і кріпилися колти, 12 пустотілих намистин, іконка кругла, з вушком із зображенням чоловіка, очевидно, якогось із святих, – перераховує знайдене директор Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського Сергій Лаєвський.

Фото надане прес-службою СБУ
Фото надане прес-службою СБУ

Всі ці предмети відносяться до достатньо відомих в Київській Русі скарбів, це так звана четверта група
Сергій Лаєвський

«Всі ці предмети відносяться до достатньо відомих в Київській Русі скарбів, це так звана четверта група. Вони ховалися протягом першої половини ХІІІ століття і десь до середини ХІV століття», – додає Лаєвський.

Правоохоронці відкрили кримінальне провадження. Але ще жодній людині не висували офіційних звинувачень. Невідомо також, чи були у чоловіка спільники.

Ми не висували жодній особі ще звинувачень. Ні про яку групу мова ще не ведеться. Немає ніякої групи. Вилучено у громадянина України
Андрій Дешко

«Поки що будь-якій особі про підозру не повідомлялось, тому казати, скільки осіб, одна чи декілька, я не можу. Тому що ми не висували жодній особі ще звинувачень. Ні про яку групу мова ще не ведеться. Немає ніякої групи. Вилучено у громадянина України. Тому зясовуємо, за яких обставин він набув ці предмети», – говорить заступник начальника слідчого відділу управління СБУ в Чернігівській області Андрій Дешко.

Старовинні предмети, вилучені у «чорного археолога», планують віддати на експертизу. Тільки після оцінки фахівців зможуть назвати їхню реальну вартість.

«Те, що ми бачили з фотографій, – це одне. Але все вирішує, як предмети виглядають в живу, наскільки вони пошкоджені, наскільки вони чітко ідентифікуються з певними особливостями золотарського мистецтва тогочасної України. Тобто там багато є чинників, які впливатимуть», – пояснює директор Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського Сергій Лаєвський.

Попередньо історики говорять про те, що знайдені предмети, швидше за все, були заховані саме як скарб. Припущення про те, що прикраси знайшли на місці древнього поховання поки що відкидають. Пояснюють: це нетипово для того століття, яким датуються предмети.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG