Доступність посилання

ТОП новини
18 Жовтень 2018, Київ 03:18

Електричний струм, залізні труби і приниження: HRW розповіли, як катують геїв у Чечні


Правозахисна організація Human Rights Watch у п’ятницю опублікувала доповідь, присвячену системному переслідуванню і тортурам гомосексуалів на державному рівні в Чеченській Республіці в Росії.

Про початок масових репресій представників ЛГБТ в Чечні стало відомо у квітні цього року. За кілька місяців правозахисники евакуювали з регіону понад 40 гомосексуалів, дев’ять з яких вже покинули Росію. За даними «Нової газети», від тортур загинули три людини. HRW не вдалося підтвердити цю інформацію, але факти тортур, за твердженням організації, «неспростовні».

У керівництві Чечні ці дані називають брехнею і замовними чутками. «Жоден факт не те що переслідування, а й існування такого явища в Чеченській Республіці не встановлений», – говорив омбудсмен Чечні Нурді Нухажиєв за кілька днів до публікації доповіді.

За даними правозахисників, ключову роль міг відіграти голова чеченського парламенту Магомед Даудов, який, за свідченнями опитаних, особисто був присутній на тортурах деяких гомосексуалів, а поліцейські нерідко в розмовах посилалися на його накази.

Це – історії гомосексуалів, які побували в секретних в’язницях Чечні та розповіли про це HRW. Всі імена змінені, місця і дати проведення інтерв’ю організація не розголошує.

Магомед, 35 років

Чеченські спецслужби наприкінці лютого 2017 року 11 днів тримали Магомеда в одній з секретних в’язниць у Чечні в Аргуні.

До чоловіка, за його словами, підійшли три силовики просто в центрі Грозного. За собою вони тягли знайомого Магомедові гея в наручниках. Один з силовиків запитав у Магомеда, чи зрозумів він, у чому справа, після чого вдарив його по голові і вдяг на чоловіка наручники. Обох гомосексуалів відвезли спочатку в одне з відділень чеченської столиці, пізніше – в Аргун. За словами Магомеда, з ними відправили ще двох підозрюваних у гомосексуальності чоловіків, а в самій в’язниці були ще мінімум 20 гомосексуалів. Пізніше, за словами чоловіка, до них почали також привозити наркоманів і підозрюваних у радикальному ісламізмі. Катували всіх.

Щодня були тортури, катування. Нас не чіпали тільки вночі. Вони били нас струмом, били трубами, обзивали, плювали в обличчя. В якомусь сенсі, ці приниження були гірші за фізичне насильство

«Щодня були тортури, катування. Нас не чіпали тільки вночі. Вони били нас струмом, били трубами, обзивали, плювали в обличчя. Вони принижували нас так, що навіть, в якомусь сенсі, ці приниження були гірші за фізичне насильство», – говорить Магомед.

Чоловік розповідає, що іноді геїв перевозили з Аргуна до Грозного, де їх катували на очах у високопоставлених силовиків. Через 11 днів після незаконного затримання Магомеда і ще кількох людей випустили в Грозному, куди за наказом місцевих поліцейських приїхали його родичі. Чоловіків поставили навпроти сімей, і кожен повинен був зізнатися публічно у своїй орієнтації.

Силовики кричали на затриманих, на родичів за те, що ті виростили «збоченців».

«Поліцейські сказали: «Ви знаєте, що тепер робити». Вони не сказали прямо «вбити», але і так зрозуміло», – згадує Магомед.

Сім’я Магомеда підтримала. Незважаючи на попередження влади нікуди не їхати, через кілька тижнів, коли ще одного знайомого чоловіка затримали, Магомед відразу ж покинув Чечню.

Аслан, 38 років

Під час інтерв’ю з HRW Аслан розповів, що наприкінці березня спецслужби Чечні зупинили його автомобіль на посту біля Грозного і без пояснення причин відвезли до відділку. Чоловіки в чорних одностроях передали Аслана співробітникам правоохоронних органів зі словами, що привезли до відділу «підораса».

Двоє поліцейських відібрали в Аслана телефон і примусили роздягтися. Побивши чоловіка, вони залишили його голого лежати на підлозі.

«Я знав, що мене будуть катувати, але моє здоров’я занадто слабке. Я б просто не вижив. Потім увійшов один офіцер – він ніби мене знав. Цей чоловік врятував моє життя», – каже Аслан.

Поліцейський, за словами чоловіка, змилосердився над ним, наказав швидко одягнутися і тікати. Через кілька днів після втечі Аслан зв’язався з «Російською ЛГБТ-мережею», яка перевезла його в центральну частину Росії.

Зураб, 32 роки

Зураб провів у секретній в’язниці у Грозному близько тижня. Увечері 1 чи 2 березня до нього прийшов додому дільничний, який наказав зібратися і їхати з ним до відділку для допиту, не уточнивши, з якого приводу. Поки чоловік збирався, він встиг видалити з телефону докази спілкування зі знайомими геями.

У відділку Зураба відвели до кімнати, де перебували двоє його знайомих-гомосексуалів, один із яких був весь у синцях і крові. За тим, що відбувається, спостерігав високопоставлений чеченський чиновник.

«Вони [силовики] поставили мене навпроти знайомих і зажадали розповісти, ким я є, і про мої стосунки з цими чоловіками. Я ніколи не вступав з ними в сексуальний зв’язок, тому сказав, що це просто знайомі по бізнесу», – говорить Зураб.

«Я насправді здивувався, наскільки у мене високий больовий поріг. Я наполягав, що ці двоє збрехали [про мою сексуальну орієнтацію]. Зрештою, вони розповіли, що призналися, тільки щоб уникнути тортур», – розповів чоловік.

Чоловік розповів правозахисникам, що його катували різними способами: били руками і ногами, били гумовим шлангом, били електрошоком по вушних мочках. Але, за словами Зураба, найжорстокішими тортурами стали приниження.

Вони називали найобразливіше, як можна тільки назвати чоловіка. Сміялися наді мною. Вже краще б вони мене вбили

«Вони називали мене «бабою», «підором», «гомосеком»... це найобразливіше, як можна тільки назвати чоловіка. Вони сміялися наді мною. Вже краще б вони мене вбили», – сказав Зураб.

За його словами, силовики сім днів не давали йому ніякої їжі, через що він схуд на 10 кілограмів. А єдина можливість попити води у нього була після молитви: воду йому приносили тільки для обмивання.

Силовикам не вдалося знайти доказів того, що Зураб – гей, і тому чоловіка відпустили. Але після того, як спіймали іншого знайомого Зураба, у якого могла бути «компрометуюча інформація», він вирішив втекти з республіки.

«Якби вони це показали моїм родичам… Якщо не батько мене б убив, то вбив би дядько», – признається він.

Хасан, 20 років

Ще восени минулого року один із чеченських чиновників побив Хасана і зажадав заплатити йому грошей за те, щоб він зберігав мовчання про гомосексуальність студента.

Хасан розповів, що познайомився з ним через інтернет і пішов на побачення. Але чоловік виявився провокатором.

«Коли ми зустрілися, він сказав, що в нього є заміська квартира, на якій ми можемо провести час. Я нічого не підозрював. По дорозі з Грозного до Аргуна він раптово повернув у поле, щоб «відлити». Але там нас чекали чоловіки в чорному. Я відразу все зрозумів. Я благав його поїхати назад, але він виштовхнув мене з машини. Вони мене били, штовхали. Вони мене роздягли догола і знімали на телефони, коментуючи, що зловили «підораса», – згадує Хасан.

Виявивши безліч інтимних фотографій, а також листування з іншими геями в телефоні Хасана, силовики зажадали кілька тисяч доларів в обмін на мовчання. Вони поїхали, кинувши студента зі зламаною щелепою і численними синцями. Хасанові довелося продати всю цінну техніку, а пізніше і зовсім втекти з республіки – кілька його знайомих гомосексуалів викрали.

Якби мої родичі дізналися, що я – гей, це була б нестерпна ганьба для всієї родини

«У мене не було вибору. – говорить Хасан. – Якби мої родичі дізналися, що я – гей, це була б нестерпна ганьба для всієї родини».

Оригінал матеріалуна сайті спецпроекту «Настоящее время»

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG