Доступність посилання

ТОП новини
16 Грудень 2018, Київ 19:19

Суддями Верховного суду можуть стати сепаратисти і хабарники – активісти


Ілюстративне фото

Київ – Вища кваліфікаційна комісія суддів зняла з конкурсу на членів Верховного суду України лише частину з тих кандидатів, яких підозрюють у корупції, сепаратизмі та виконанні замовлень Януковича – б’ють на сполох громадські активісти. Низка антикорупційних організацій, які вивчають темні плями в біографіях майбутніх суддів, вимагають поіменного голосування за кожного з кандидатів. Серед кандидатів, які успішно додають етапи конкурсу, активісти виявили осіб, пов’язаних з колишніми регіоналами та з нинішнім оточенням глави держави. Зі свого боку, у кваліфікаційній комісії обіцяють неупереджено оцінювати всю інформацію, яка з’являється про кандидатів до Верховного суду.

Вищу кваліфікаційну комісію суддів пікетують представники низки організацій, серед яких «Реанімаційний пакет реформ», «Автомайдан» та «Чесно», через те, що вона наразі не врахувала більшості зауважень Громадської ради правосуддя щодо доброчесності кандидатів. Вони вимагають відсіяти хабарників і сепаратистів, яких активісти знайшли серед кандидатів, а також голосувати за кожного з них публічно. Активісти принесли з собою символічні суддівські мантії, обклеєні ватою або купюрами, та вимащені кров’ю.

Обрання суддів Верховного суду є найважливішою частиною судової реформи, і якщо його суддями призначать корупціонерів, прихильників сепаратизму та пособників режиму Януковича, то це нівелює всі інші реформи, які здійснюються в Україні, наголосив один з ініціаторів протесту, голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Віталій Шабунін
Віталій Шабунін

Якщо судова реформа не відбудеться – всі інші реформи не мають значення. Не має значення НАБУ, адже у справах останню крапку ставить суд
Віталій Шабунін

«Якби в Україні не було проведено жодної реформи, але повноцінно відбулася тільки судова реформа – це був би крок уперед. Якщо судова реформа не відбудеться – всі інші реформи не мають значення. Не має значення НАБУ, адже у справах останню крапку ставить суд. Не мають значення конкурси на голів держпідприємств та на державні посади – адже вони скасовуються рішенням суду. Не має значення люстрація – адже вона скасовується судом. Ніщо немає значення, якщо немає суду! Отже, обрання складу ВСУ – це ключова частина ключової реформи. І ця частина, очевидно, провалена», – прогнозує активіст.

За словами Віталія Шабуніна, в Громадської ради доброчесності, яка бере участь у відборі нових суддів, є запитання до більшості кандидатів до Верховного суду, котрі, як наголошує активіст, Вища кваліфікаційна комісія суддів наразі врахувала лише на 20%.

Активісти: «Нам не потрібні кандидати до Верховного суду, щодо яких є негативні висновки НАБУ і громадськості»

Голова відділу адвокації в Реанімаційному пакеті реформ Вадим Міський, який долучився до протесту, розкритикував такий підхід керівництва Вищої кваліфікаційної комісії суддів до відбору майбутніх служителів Феміди.

Ми почули дуже оригінальну «відмазку» від голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів Сергія Козьякова. Якщо вишвирнути з конкурсу всіх, то «не залишиться кандидатів»
Вадим Міський

«Ми почули дуже оригінальну «відмазку» від голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів Сергія Козьякова. Мовляв, якщо вишвирнути з конкурсу всіх, щодо кого є негативні висновки Громадської ради доброчесності, НАЗК та НАБУ, то «не залишиться кандидатів». Пане Козьяков, нам не потрібні кандидати, щодо яких є такі негативні висновки!» – наголосив активіст.

Представники «Автомайдану», «РПР» та інших організацій також виступили за максимально суворий відбір майбутніх працівників Верховного суду.

Напередодні голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) Сергій Козьяков заявив на брифінгу, що наразі ВККС вже відсіяла дві третини кандидатів до Верховного суду, і тому надалі, знімаючи учасників з конкурсу, треба бути обережними.

«Ми отримуємо безліч інформації від різних джерел, в тому числі від правоохоронних органів, в тому числі від НАБУ. А тепер уявімо, що НАБУ зробить заяву: «Ми не бачимо від вас негайного результату, відкиньте ще 20-30% кандидатів». А якщо НАЗК про це теж скаже… Тоді через три дні в нас взагалі не буде кандидатів. Ми маємо бути надзвичайно обережними, Подивіться цифри: понад тисячу кандидатів ми вже відсіяли на попередніх етапах!» – наводить аргументи керівник ВККС.

Один із адвокатів Небесної сотні, а нині член Громадської ради доброчесності при Вищій кваліфікаційній комісії суддів Роман Маселко наводить статистику: із 382 кандидатів до Верховного суду Громадська рада надала однозначно негативні висновки щодо 140, однак з цих негативно оцінених кандидатів лише 25 усунули від подальшої участі в конкурсі, констатує Маселко.

Схожу статистику дає і сама кваліфікаційна комісія.

Андрій Маселко наводить приклади, коли з конкурсу не зняли служителів Феміди, що не змогли пояснити свої статки та навіть не задекларували частину з них

Хрестоматійний приклад: Павло Вовк. Він був помічником депутата Ківалова, нині його пов’язують з депутатом Грановським. Він не може пояснити джерело доходів. Однак ВККС не ветує його кандидатуру
Андрій Маселко

«Хрестоматійний приклад: Павло Вовк, суддя окружного адміністративного суду Києва. З ним чітко пов’язані політичні впливи. Він був помічником депутата Сергія Ківалова, нині його пов’язують з депутатом від «БПП» Олександром Грановським (За даними журналістських розслідувань, Грановський входить до близького оточення Петра Порошенка – ред.). Ми виявили чіткі факти невідповідності його способу життя його доходам. Він вдався до стандартних методів приховування майна? фіктивне розлучення і оформлення всього майна на дружину. Ми виявили величезний будинок, де він мешкає, та інші статки. Запитуємо на співбесіді: звідки це? А він каже: «Мені достатньо зарплати, і крапка!». Отже, не може пояснити джерело доходів. Однак ВККС не ветує його кандидатуру, а пропускає далі», – констатує адвокат.

​Серед інших прикладів Роман Маселко називає суддів, які виносили обвинувальні вироки активістам Майдану, але й досі працюють у судовій системі, а також служителів Феміди, близькі родичі яких мають юридичну практику в окупованому Криму. Попри такі факти Вища кваліфікаційна комісія суддів не зняла цих кандидатів з конкурсу, наголошує активіст.

Окрім того, адвокат згадує про випадки, коли окремих кандидатів, які багато років займалися правозахисною діяльністю та не мали державних посад, знімають з конкурсу з незрозумілих причин.

Водночас у Вищій кваліфікаційній комісії суддів обіцяють справедливо оцінювати кожного кандидата. Так, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів Андрій Козлов у коментарі Радіо Свобода наголосив, що процес відбору не завершився, тож говорити про те, що ВККС знехтувало висновками Громадської ради доброчесності – зарано.

Можливо це є процедурним трюком, а можливо просто нестачею часу, коли кандидати приносили багато нових документів в останній день
Андрій Козлов

«Якщо колегія, що розглядала кандидата, вважає, що його повторно має розглянути увесь склад кваліфікаційної комісії – що ж, колегія мала на це право. Коли ж колегії не мали жодних сумнівів щодо недоброчесності кандидата – вони ухвалювали рішення одразу. Також були випадки, і можливо це є процедурним трюком, а можливо просто нестачею часу, коли кандидати приносили багато нових документів в останній день. Тому в рамках однієї співбесіди це все неможливо було взяти до уваги», – пояснює посадовець.

​Андрій Козлов висловлює сподівання, що кандидати, які не зможуть пояснити походження свого майна, зрештою не потраплять до лав Верховного суду, через великий суспільний резонанс.

Наступні засідання, комісії, які продовжать відбір кандидатів, мають відбутися 6 і 7 червня, анонсує Андрій Козлов.

За словами посадовця, пропозиція проводити відкрите поіменне голосування щодо кандидатів «набрала лише один голос», оскільки він намагався, але не зміг переконати колег працювати у такому форматі.

Водночас, за українським законодавством, остаточно затверджувати новопризначених суддів ВСУ має президент Петро Порошенко. Тому представники антикорупційних організацій закликали главу держави не затверджувати жодного кандидата, щодо якого є підозри в корупції, в переслідуванні опонентів режиму Януковича та в сепаратизмі.

  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG