Доступність посилання

ТОП новини
20 Січень 2019, Київ 06:43

Павел Пеньонжек: Ситуація на Донбасі – це багато відтінків сірого


Павел Пеньонжек (Фото: James Sprankle)

Варшава – «Війна, яка нас змінила» – так назвав свою нову книжку про події на Донбасі польський військовий журналіст Павел Пеньонжек. Це 21 нарис про воєнні будні по обидва боки фронту. Польські критики пишуть, що книжку Пеньонжека обов’язково мусять прочитати як хлопці, котрим війна видається чимось романтичним, так і дорослі чоловіки, які люблять посилати на війну інших. Радіо Свобода запитало Павла Пеньонжека про те, кому передусім адресована його книжку і чому у ній немає пафосу.

Обкладинка книги «Війна, яка нас змінила»
Обкладинка книги «Війна, яка нас змінила»

«Війна, яка нас змінила» – це вже друга книжка Пеньонжека про трагічні події останніх років в Україні. Перша – «Привіт із Новоросії» – це своєрідна хроніка початку війни Росії проти України на Донбасі. Цього разу журналіст зосередився на історіях людей, які опинилися по різні боки барикад, але вони однаково втомлені війною, що затягнулася на роки.

У «Війні, яка нас змінила» нема романтики. Герої Пеньонжека розповідають про свої втрати, біль, розчарування. Вони не приховують того, що розраду знаходять у чарці і наркотиках і не цураються контрабандної торгівлі через лінію розмежування.

Книжка без пафосу, бо на війні його нема

Я хотів показати на прикладі того, що відбувається в Україні, що війна – це не романтизм, це багато негативних наслідків, і незалежно від твоїх намірів, і від того, чи ти є жертвою цього конфлікту, чи ні. Наслідки відчуває ціла держава, суспільство

За словами польського журналіста, його книжка передусім адресована польському суспільству, в якому поширюється дух мілітаризму, а радикальна молодь залюбки вбирає військові однострої.

«Я хотів показати на прикладі того, що відбувається в Україні, що війна – це не романтизм, це багато негативних наслідків, і незалежно від твоїх намірів, і від того, чи ти є жертвою цього конфлікту, чи ні, то наслідки все рівно ти відчуваєш, тобто відчуває ціла держава, суспільство», – пояснює журналіст.

Війна брудна, там дуже багато проблем, особливо якщо вона довго триває, тоді втрачається ентузіазм, і вона собі просто існує. Це проблема кожної війни – її легко почати, але важко завершити

Пеньонжек зазначає, що до певної міри його книжка – це ще й реакція на те, як ЗМІ в Україні розповідали про війну. Журналіст каже, що він не бачив у воєнних буднях пафосу, притаманного деяким українським журналістам.

«Війна брудна, там дуже багато проблем, особливо якщо вона довго триває, тоді втрачається ентузіазм, і вона собі просто існує. Це проблема кожної війни – її легко почати, але важко завершити», – наголосив Пеньонжек.

Чому багато громадян, які були проти Росії, залишалися байдужими?

У Донецьку я купував воду. Чоловік, який її продавав зрозумів, що я з Польщі, почув мій наголос і спитав звідки я. Я сказав, що з Польщі, а він каже: «Слава Україні!»

За спостереженнями польського журналіста, на території частин Донецької та Луганських областей, неконтрольованій сьогодні Києвом, не бракує проукраїнськи налаштованих людей.

Він розповідає: «Пригадую якось у Донецьку я купував воду. Чоловік, який її продавав, зрозумів, що я з Польщі, почув мій наголос і спитав, звідки я. Я сказав, що з Польщі, а він каже: «Слава Україні!», а я зробив крок назад, подивився, чи нікого нема, чи це не якийсь жарт, і почав з ним говорити. І він мені розповідав, що дуже багато людей справді підтримує Україну, але вони бояться, вони не знають, що можуть зробити, що далі».

Ситуація на Донбасі далеко не чорно-біла, там багато відтінків сірого. Потрапивши в екстремальну ситуацію, людина може прийняти дуже нелогічне рішення

Водночас польський журналіст говорить про колись проукраїнських мешканців Донбасу, які тепер ображені на українську державу.

«Україна прийняла таку різку стратегію, я сказав би, що вона не дуже переживала за своїх громадян, які залишилися на неконтрольованій території. Це викликає серед них багато образ і емоцій. Мені завжди дуже прикро, коли я чую, як ці люди кажуть, що вони не цікаві ні Україні, ні Росії. Мовляв, вони просто живуть під обстрілом. Ситуація на Донбасі далеко не чорно-біла, там багато відтінків сірого. Потрапивши в екстремальну ситуацію, людина може прийняти дуже нелогічне рішення», – розмірковує журналіст.

Іловайськ, жінка біля свого зруйнованого будинку. Фото: Павел Пеньонжек
Іловайськ, жінка біля свого зруйнованого будинку. Фото: Павел Пеньонжек

Павел Пеньонжек говорить про питання, яке постійно задавав собі на Донбасі і на яке не знайшов відповіді. Чому в 2014-му багато людей, які там не були проросійськи налаштовані, залишалися байдужими? Він вважає, що висновки з тодішніх подій дуже повчальні не лише для українців. «Байдужість громадян дозволяє розвиватися конфліктові», – підсумував у розмові з Радіо Свобода польський журналіст.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG