Доступність посилання

ТОП новини
27 Травень 2019, Київ 12:00

«Газове» рішення Стокгольмського арбітражу на тариф для населення не вплине – Рябцев


Ілюстративне фото

Рішення Стокгольмського арбітражу у справі «бери або плати» є важливим не лише для України. Це позитивний прецедент для інших держав, які купують блакитне у Росії, наголосив колишній депутат парламенту Грузії Георгій Вашадзе. Натомість енергетичний експерт Геннадій Рябцев вважає, що святкувати перемогу поки зарано, бо це лише проміжне рішення. Крім того, зауважує експерт, скасування умови «бери або плати» для України – «палиця з двома кінцями», оскільки за цим принципом йшов транзит російського газу територією України. Яким може бути кінцеве рішення Стокгольмського арбітражу, як зміняться умови угоди та чи знизиться ціна на газ для населення у разі перемоги «Нафтогазу» експерти розповіли в ефірі Радіо Свобода.

– Пане Вашадзе, рішення Стокгольмського арбітражу називають перемогою України. Що показує досвід судових справ між Грузією і Росією, чи варто українцям вже радіти?

Георгій Вашадзе: Так, я вітаю Україну з цією перемогою. Це однозначно перемога. Головне, що це меседж для «Газпрому», їхній газ вже не є важелем в зовнішній політиці. Грузія теж судиться до сьогодні з Росією, але у нас немає в арбітражах цього судового розгляду.

Це рішення – дуже хороший прецедент не тільки для України, але й для інших держав, які купують газ у Росії
Георгій Вашадзе

Одного разу Росія взагалі відімкнула газ Грузії взимку. Зрештою, завдяки географічному розташуванню ми змогли взагалі відмовитися від російського газу, зараз купуємо блакитне паливо в Азербайджану та Ірану. Це дешевше, ніж пропонувала Росія. Але Росія платить Грузії за транзит газу у Вірменію. Тому це рішення – дуже хороший прецедент не тільки для України, але й для інших держав, які купують газ у Росії.

Георгій Вашадзе
Георгій Вашадзе

– Як гадаєте, Росія готова змиритися з рішенням арбітражу, чи вона боротиметься далі?

Арбітраж сказав, мовляв, «дорогий Путін, хоч ти і президент Російської Федерації, але ти повинен рахуватися з міжнародними правилами»
Георгій Вашадзе

Георгій Вашадзе: «Газпром» – компанія, яка транспортує газ по всій Європі, тому хоче вона цього чи ні, але повинна виконувати рішення арбітражу. Звісно, Путін і «Газпром» – це синоніми, це фактично путінський бізнес. Але арбітраж йому сказав, мовляв, «дорогий Путін, хоч ти і президент Російської Федерації, але ти повинен рахуватися з міжнародними правилами».

Звісно, вони (Росія) вигадають щось, чому вони не повинні цього виконувати, але попереднє рішення Стокгольмського суду накладає на них конкретні зобов’язання.

– Пане Рябцев, чи вдалося Вам ознайомитися з рішенням суду, оскільки ми насамперед чуємо, що скасовано умову контракту «бери або плати» і що ціну на газ буде переглянуто, тобто виходить, що заднім числом?

Геннадій Рябцев: По-перше, ніякого рішення поки немає. Насправді є викладення тих принципів, на основі яких буде виноситися це рішення. Тобто понад сімсот сторінок (рішення арбітражу) – лише преамбула. І чесно кажучи, дивно чути ці дифірамби, які співають «Нафтогазу», юристам чи політикам. Але рішення ще немає! І до кінця ще не зрозуміло, яким воно буде. І чи не доведеться потім пояснювати, чому треба виплачувати, умовно кажучи, мільярд доларів «Газпрому».

Геннадій Рябцев
Геннадій Рябцев

В юриспруденції є таке поняття як «нікчемність». Так ось, 90% вимог «Газпрому» були нікчемними з юридичної точки зору. І всім було зрозуміло, що європейські суди, зокрема Стокгольмський арбітраж, ніколи не піде на визнання принципу «бери або плати», тим більше в газових домовленостях. Тому очевидно, що вони будуть відхилені.

Остаточне рішення стосовно того, хто кому, чому і скільки винен буде не раніше, ніж наприкінці літа
Геннадій Рябцев

Після оголошення принципів, якими буде керуватися Стокгольмський арбітраж у вирішенні цього питання, він запропонує сторонам владнати між собою це питання. На 99% сторони не зможуть цього зробити. І вже потім буде винесене остаточне рішення стосовно того, хто кому, чому і скільки винен. А це буде не раніше, ніж наприкінці літа.

Говорячи про неприйнятність принципу «бери, або плати» слід згадати претензії «Нафтогазу» стосовно другої частини цих позовів, стосовно транзиту газу, де говорилося, що Росія не виконує зобов’язання по транзиту газу, і давайте будемо стягувати з «Газпрому» суму за непрокачані кубометри газу.

– А таких позовів немає?

Геннадій Рябцев: Є. І це палиця з двома кінцями. Тому не лише «Газпрому» не буде задоволено вимоги, щодо компенсації за неспожитий Україною газ, але і Україні нічого не світить від того, що Росія не транзитувала 110 мільярдів кубометрів газу, починаючи з 2009 року.

Я не хочу, щоб наші перемоги перетворювалися на поразки. Якщо це дійсно перемога, так підготуйте її так, щоб вона виглядала перемогою не лише в очах окремих політиків, а й для всієї країни і всіх споживачів. Адже, слід згадати, що хтось обіцяв, якщо позов проти «Газпрому» буде виграно, будуть знижені тарифи для споживачів.

Ніхто тарифів знижувати не буде
Геннадій Рябцев

– Про це говорив голова «Нафтогазу» Андрій Коболєв. А на Вашу думку, населенню варто очікувати зниження тарифів на газ?

Геннадій Рябцев: Ніхто тарифів знижувати не буде, тому що ідеологія тарифів на енергетичних ринках зараз полягає в сумуванні усіх затрат компаній, додаванні певної націнки і вимаганні, щоб населення сплачувало цей тариф.

Ранковий ефір Радіо Свобода слухайте і дивіться на YouTube-каналі

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG