Доступність посилання

ТОП новини
17 Грудень 2018, Київ 16:51

Медична реформа, обрання омбудсмена, ринок землі: чи проголосують депутати цього тижня?


Сесійна зала Верховної Ради України

Більшість проблемних питань з медичної реформи узгоджені між депутатами і Міністерством охорони здоров’я. Тому очікується, що в парламенті знайдеться більшість голосів за ключові медичні закони. Про це сказала в ефірі Радіо Свобода народний депутат від Радикальної партії, заступник голови профільного комітету Оксана Корчинська. У свою чергу, віце-спікер парламенту, депутат від «Самопомочі» Оксана Сироїд наголосила, що реформа медицини в Україні запізнюється на 25 років. Тому ухвалення закону сьогодні є шансом для України на якісну медицину. Серед важливих питань, які може розглянути цього тижня парламент, – обрання омбудсмена, оновлення складу ЦВК, скасування мораторію на продаж земель сільгосппризначення.

– Які законопроекти цього тижня може розглянути Верховна Рада?

Оксана Сироїд: Треба зрозуміти, чи в принципі відповідає порядок денний запитам суспільства. І якщо говорити про законопроекти, які стосуються медичної реформи, то, безперечно, це речі, які є актуальними, і з цим уже запізнилися років на 25. Йдеться про кроки, які б дозволили рухатися в напрямку реформування медичної системи.

Оксана Сироїд
Оксана Сироїд

Що стосується обрання уповноваженого з прав людини, справді, сьогодні останній день, коли за це рішення потрібно голосувати, але інше питання – чи маємо гідну кандидатуру на цю посаду? Адже це людина, яка має бути представником громадянського суспільства, а не політичного істеблішменту. У цьому якраз є і критична вага цієї посади – кандидат має бути представником для людей і від людей.

– Але ж, згідно із законом, кандидатів на посаду висувають якраз народні депутати?

На посаду уповноваженого з прав людини номінують парламентарі. Але це не означає, що з числа парламентарів
Оксана Сироїд

Оксана Сироїд: На жаль, ця практика започаткована вже застарілим законом і давно не відповідає нинішнім вимогам, коли на посаду уповноваженого з прав людини номінують парламентарі. Але це не означає, що з числа парламентарів. Я вважаю, приміром, невиправданим є вік кандидата на посаду. Чому цій людині має бути 40 років? Я вважаю, що цей закон вже давно мав би бути переписаний.

– Які нагальні законопроекти можуть залишитися цього тижня без розгляду?

Оксана Корчинська: Поки в порядку денному ми не побачили законопроект про розрив дипломатичних стосунків з Росією. Нам важливо поставити на голосування закон про введення візового режиму з Росією.

Оксана Корчинська
Оксана Корчинська

Мене здивувала поведінка більшості депутатів, коли вони заблокували не тільки закони про медичну реформу, але й два законопроекти про повне забезпечення ліками й медичними послугами ветеранів АТО
Оксана Корчинська

Також принципово, щоб у порядку денному був закон про медичну реформу. Але не лише цей, мене здивувала в травні поведінка більшості депутатів, коли вони заблокували не тільки закони про медичну реформу, але й два законопроекти про повне забезпечення ліками й медичними послугами ветеранів АТО. Мене шокувало це блюзнірство, тому що коли вони заграються в політику, вони забувають про святе.

Я думаю, що голосів вистачить. Єдине, що зараз я не представляю позиції фракції Радикальної партії Олега Ляшка, я представляю позицію народного депутата. У нас не збігаються погляди. Я активно підтримую медичну реформу. Бо 25 років у нас відбувалася одна симуляція, а не реформи. І зараз уперше, коли дійсно є спроба реально змінити систему охорони здоров’я України.

– Чи знайдеться достатньо голосів?

Оксана Корчинська: Я розмовляла минулого тижня з депутатами владної коаліції, більшість готові підтримати, зокрема «Народний фронт». Є сторона-опонент – це частина комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я, котру ніколи нічого не влаштовує. Звичайно, «Опозиційний блок» ніколи не погодиться, тому що у них позиція: чим гірше – тим краще. Я ще досі не розумію позицію фракції Радикальної партії. Знаю, що підтримує «Самопоміч».

Політична карикатура Євгенії Олійник
Політична карикатура Євгенії Олійник

– У ході узгодження законопроектів про медичну реформу 6327 і 6329 були вилучені питання медичного страхування, повідомляла голова парламентського комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець. Чи сприятиме це знаходженню компромісу в парламенті?

Оксана Сироїд: Думаю, радше треба запитувати, що змінилося у позиції фракції «Блоку Петра Порошенка». Я думаю, що саме публічна підтримка президентом цих законопроектів вплинула на те, що змінилася позиція президентської фракції в парламенті, адже саме їхніх голосів забракло, коли вносився законопроект до порядку денного.

На жаль, у парламентському комітеті є багато людей, які вийшли з медицини, але лобіюють не інтереси пацієнтів, а інтереси окремих бізнесів
Оксана Сироїд

Тож сподіваймося, що сьогодні голосів буде достатньо. І саме «БПП» буде мати вирішальний голос під час внесення законопроектів до порядку денного. Сподіваюся, що ці закони не будуть спотворені в самому парламенті. На жаль, у парламентському комітеті є багато людей, які вийшли з медицини, але лобіюють не інтереси пацієнтів, а інтереси окремих бізнесів.

Сьогодні ми вперше маємо правдиве, реальне і людське бажання виконувача обов’язків міністра Уляни Супрун змінити ситуацію. Сподіваємося, що вона буде підтримана в парламенті.

– Чи є сенс розглядати реформу медицини, якщо про страхування не йдеться і воно буде розглядатися іншим документом?

Оксана Корчинська: Є. Ми наполегливо всі ці кілька тижнів працювали і, на жаль, керівник комітету безпосередньо в групі не брала участі. Але ми узгодили з більшістю депутатів, у яких були раціональні зауваження, більшість позицій. Наприклад, у пакет буде входити гарантований і вторинний, і третинний рівень медичної допомоги. Єдине, що Кабмін і МОЗ повинні визначити конкретний перелік, туди будуть входити більшість медичних послуг. А ті, що надзвичайно високовартісні – це буде спільна оплата. Але ми просили Кабмін і президента, щоб цей список був визначений і щоб пацієнти чітко знали, що він містить.

Ми домовилися на Раді реформ, що на систему охорони здоров’я будемо виділяти не менше ніж 5% від ВВП
Оксана Корчинська

Більше того, ми домовилися на Раді реформ, президент і Міністерство фінансів готові, що на систему охорони здоров’я будемо виділяти не менше ніж 5% від ВВП. Це дасть можливість використати найбільшу кількість медичних дорогих послуг, а це, без сумніву, вторинний і третинний рівень. Тому зараз консенсус знайдений.

– Чи не станеться так, що частина медичних послуг стануть платними і на цьому вичерпається вся реформа?

Оксана Корчинська: Ні, зараз змінюється система оплати. Зараз у нас є медична допомога, а ми будемо переходити на систему медичних послуг. На механізм, котрий передбачає, що пацієнт реально був у лікарні і отримав послугу.

Буде створений громадський орган – Рада пацієнтів, котрий прийматиме скарги
Оксана Корчинська

Більше того, у Національній раді буде створений громадський орган – Рада пацієнтів, котрий прийматиме скарги. Тому зараз більшість позицій, з яких у депутатів були питання, узгоджені разом з Міністерством охорони здоров’я.

– А чи будуть ці реформи по кишені пересічним пацієнтам?

Оксана Корчинська: Я переконана, що той гарантований пакет, який отримають громадяни, буде чесніший і більш безоплатний, ніж той, що вони мають зараз – тоді, коли вони практично платять за все: за звернення в лабораторію, за аналізи, вже не кажучи про первинну допомогу. Дуже важливо, щоб були правильно виписані підзаконні акти. Болісний період буде, бо коли змінюється система, без сумніву, не буває все ідеально.

– Ще одне болісне питання: чи буде розглядатися питання про скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення? Адже є зобов’язання України перед МВФ з цього питання?

Оксана Сироїд: Це зобов’язання України перед своїми громадянами, перед власниками земельних ділянок. Але, з іншого боку, треба розуміти, що ми в підсумку хочемо досягнути. Земля повинна бути в руках українських фермерів передовсім. Тоді виникає інше питання: чи можуть українські фермери сьогодні собі дозволити купити українську землю? А не великі агрохолдинги і в жодному разі не іноземці.

Треба створити можливості, щоб фермерські господарства, малі й середні, були спроможні купити землю
Оксана Сироїд

На цьому етапі, на якому ми зараз є, особливо зважаючи на те, що ми зараз перебуваємо в стані війни, – з огляду на це, ми вважаємо, що ринок землі, якщо його відкривати, то тільки поступово. Треба створити можливості, щоб фермерські господарства, малі й середні, були спроможні купити цю землю: створити кредитні умови, створити умови, щоб фермери могли легалізувати гроші, які вони заробили до того. Також обмежити кількість землі, яку в майбутньому можна буде продавати в одні руки.

– Поки цього не буде створено, взагалі питання ринку землі не буде порушуватися в парламенті? Чи це буде поетапно?

Оксана Сироїд: Про це і йдеться. Не треба відкладати далі, тримаючи мораторій, а треба вже сьогодні затвердити увесь перелік тих заходів, які ми збираємося зробити протягом наступних 10 років для того, щоб поступово відкривати ринок землі. Тому що мораторій – не вихід, але й відкриття ринків продажу – теж не вихід.

Я можу сказати, поки що немає таких законопроектів, але я не можу знати, чи буде уряд вносити їх чи не буде, бо, на жаль, порядок денний парламенту формується не в парламенті.

Політична карикатура Олексія Кустовського
Політична карикатура Олексія Кустовського

– Чому до порядку денного ніяк не потрапить питання про оновлення складу ЦВК? Чи будуть вони внесені цього тижня?

Оксана Сироїд: Це залежить від волі однієї людини – глави держави. Тому що ці кадрові призначення, які сьогодні заблоковані в парламенті, великою мірою через те, що саме глава держави повинен шукати компроміс із парламентськими фракціями. Це стосується і членів виборчої комісії. Ми маємо склад ЦВК, який є абсолютно не легітимним, однак його утримують на посадах, тому що ці люди є залежними і вони можуть виконувати певну функцію так, як потрібно. Тому це питання треба адресувати главі держави.

ПОВНИЙ ЕФІР «РАНКОВОЇ СВОБОДИ»:

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG