Доступність посилання

ТОП новини
13 Листопад 2018, Київ 19:47

ЄС хоче створити другу за потугою армію світу


Литовські солдати під час військових навчань. Червень 2012 року

Прага – Європейський союз планує значно збільшити витрати на оборону, сформувати оборонні органи і навіть європейську армію, яка була б другою за потугою у світі після армії США. Про це заявили керівники ЄС під час конференції з питань європейської оборони та безпеки в Празі. Джерело в НАТО повідомило Радіо Свобода, що в наступному складі Єврокомісії може навіть з’явитись посада комісара ЄС з питань оборони. Але керівники ЄС і НАТО підкреслюють, що посилення військових потужностей ЄС не відбуватиметься за рахунок послаблення НАТО, а дві структури будуть доповнювати одна одну.

«Розбудити сплячу красуню» – так окреслив завдання перед ЄС в галузі оборони президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер. За його словами, від самих витоків ЄС в 1950-х роках йшлося про європейську армію і європейського міністра оборони. Але ті плани так і залишились на рівні ідей.

Нині ситуація міняється. Британія прямує на вихід з ЄС. США під проводом Дональда Трампа постійно вказують європейським союзникам, що ті повинні більше думати про оборону і витрачати на неї більше – лише п’ять країн-членів НАТО з 29 витрачають потрібні два відсотки від ВВП на оборону.

Верховний представник ЄС Федеріка Моґеріні на конференції з питань європейської оборони та безпеки в Празі
Верховний представник ЄС Федеріка Моґеріні на конференції з питань європейської оборони та безпеки в Празі

Фокус був на економіці і ще раз на економіці, але нині громадяни ЄС ставлять на перше місце безпеку
Федеріка Моґеріні

​Прагнення до європейської оборонної ідентичності і військової потуги гарно передала у своєму виступі верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Моґеріні, яка сказала, що раніше громадяни ЄС думали переважно про економіку, коли йшлося про європейський проект. «Фокус був на економіці і ще раз на економіці, але нині громадяни ЄС ставлять на перше місце безпеку», – сказала Моґеріні.

Потенційний колос

ЄС бере участь в 15 військових і миротворчих місіях по цілому світу саме під синім прапором з жовтими зірками – від Косова до Малі, від Нігеру до Сомалі, а також патрулюючи й Індійський океан в боротьбі з піратством. Юнкер нагадав, що в Україні ЄС допомагає реформі безпекового сектору.

Але Юнкер нагадав і про те, що країни ЄС витрачають на одного солдата 27 тисяч євро на рік, а США – втричі більше. Російський оборонний бюджет становить п’ять відсотків від ВВП, а Китай за останнє десятиліття збільшив оборонні витрати на 150 відсотків.

Лунали на конференції і заклики до єдності ЄС і технологічної уніфікації. Адже, скажімо, в країнах ЄС є 17 типів танків, а США мають один.

ЄС хоче поквапитись зі створенням своєї оборони і навіть армії.

Довкола ЄС ситуація погіршується: Лівія, Сирія, «Ісламська держава», Росія анексувала частину України, кібернапади, терористичні акти…
Богуслав Соботка

«Довкола ЄС ситуація погіршується: Лівія, Сирія, «Ісламська держава», Росія анексувала частину України, кібернапади, терористичні акти…», – змалював безпекову ситуацію господар зустрічі, чеський прем’єр Богуслав Соботка.

«Ми можемо створити другу за потужністю армію у світі», – закликав чеський прем’єр, і ця думка лунала і в інших промовців.

Ми можемо мати другу за величиною армію. То хіба ми не суперпотуга? Я думаю, що ми нею є!
Федеріка Моґеріні

Верховний представник ЄС Федеріка Моґеріні наголосила: «Ми можемо мати другу за величиною армію. То хіба ми не суперпотуга? Я думаю, що ми нею є!»

Не суперничати з НАТО

В кількох ключових виступах лунали заклики підходити до європейської оборони зважено, і щоб не було конкуренції між ЄС і НАТО. Нині 22 країни-члени ЄС також входять і до НАТО.

Суперництва між ЄС і НАТО не повинно бути. НАТО потребує сильного ЄС, а сильний ЄС є нині на часі
Жан-Клод Юнкер

«Суперництва між ЄС і НАТО не повинно бути. НАТО потребує сильного ЄС, а сильний ЄС є нині на часі, як ніколи раніше, – сказав Юнкер. – Але розмови про уникнення конкуренції не є виправданням для відсутності європейської оборони… Скільки ще можна жити в недобудованому будинку?»

Жан-Клод Юнкер
Жан-Клод Юнкер

Дуже пильно зал слухав заступника генерального секретаря НАТО Роуз Ґоттемоллер, яка сказала, що НАТО та ЄС є різними, але поділяють ті ж самі цінності безпеки.

За її словами, НАТО вітає створення Європейського оборонного фонду, бюджет якого становитиме п’ять мільярдів євро на рік, адже, за її словами, занадто багато ресурсів витрачається через подекуди дублювання двома організаціями одна одної.

Сильніша європейська оборона означає сильніший НАТО, а сильніший НАТО означає сильнішу європейську оборону
Роуз Ґоттемоллер

«Сильніша європейська оборона означає сильніший НАТО, а сильніший НАТО означає сильнішу європейську оборону», – сказала заступник генсекретаря НАТО.

«Поглиблення оборонної співпраці не суперечить НАТО. Альянс завжди буде наріжним каменем нашої безпеки. Але ми хочемо більше європейської оборони. Ми хочемо збудувати європейську колону в НАТО», – сказав Соботка.

Богуслав Соботка
Богуслав Соботка

​ЄС хоче розвити свою оборону на чотирьох напрямах – більше інвестувати на військові цілі, більше вкладати в оборонну промисловість і уніфікувати стандарти, разом тренувати війська (в іспанській Сарагосі щойно відкрито спільний навчальний центр ЄС для військ), більше мати спільних військових місій (в Брюсселі щойно відкрито спільний командний центр ЄС).

Також на празькій конференції лунала думка, що хоч ЄС і може надіслати війська і миротворців до будь-якого куточка планети, однак процес ухвалення рішень в Брюсселі з питань оборони і безпеки є дуже повільним.

ЄС хоче створити другу за потугою армію світу (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Як сказав Радіо Свобода посол однієї з країн НАТО при штаб-квартирі альянсу, не виключено, що в наступному складі Європейської комісії, яка запрацює з 2019 року, може з’явитись нова посада – «комісар ЄС з питань оборони».

  • 16x9 Image

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters в Києві, на Всесвітній службі Бі-Бі-Сі в Лондоні, кореспондентом телеканалу 1+1 та агенції УНІАН в Брюсселі, а нині - редактор Радіо Свобода в Празі.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG