Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2018, Київ 04:09

Четвертий рік конфлікту в Україні: загинуло щонайменше 10090 людей – звіт ООН


Жінка серед залишків зруйнованого обстрілами будинку, Золоте, серпень 2015 року

На тлі провальних спроб домовитися про стабільне припинення вогню на сході України зростає кількість людських жертв та поглиблюється конфронтація між сторонами. Про це йдеться у опублікованому 13 червня квартальному звіті ООН (за період з 16 лютого до 15 травня 2017 року). Його автори попереджають про можливість загострення конфлікту та продовжують закликати усі сторони виконати Мінські угоди й вжити заходів задля пошуку зниклих осіб.

Ця весна забрала життя 36 людей на Донбасі, 157 зазнали поранень, що майже вдвічі більше, ніж у попередній звітний період (з 16 листопада 2016 року до 15 лютого 2017 року) спеціальної моніторингової місії ООН з прав людини. Її голова Фіона Фрейзер, коментуючи дані дослідження, звернула увагу на регулярне порушення військовими перемир’я та випадки використання стрілецької зброї й важкої артилерії. Проросійські бойовики, за висновками експертів місії, ставлять під удар цивільних.

Фіона Фрейзер
Фіона Фрейзер

Люди, які проживають біля лінії зіткнення, розповідали нам про присутність солдатів та озброєних угруповань у їхніх районах, які стріляють і провокують зустрічний вогонь
Фіона Фрейзер

«Люди, які проживають біля лінії зіткнення, розповідали нам про присутність солдатів та озброєних угруповань у їхніх районах, які стріляють і провокують зустрічний вогонь, через що спокій їхніх домівок й саме їхнє існування – у небезпеці», – зазначила Фрейзер.

Ці атаки призвели до пошкодження критичної інфраструктури, включно з лікарнями, школами та системою водопостачання по обидві сторони лінії вогню.

Донецька фільтрувальна станція неодноразово зазнавала артобстрілів, призупиняючи роботу шість разів за період з середини лютого. Дах основної будівлі центральної лікарні у Красногорівці зазнав прямого удару
Фіона Фрейзер

«Донецька фільтрувальна станція (на непідконтрольній території – ред.), яка обслуговує 345 тисяч людей, неодноразово зазнавала артобстрілів, серйозно загрожуючи життям її працівників та призупиняючи роботу шість разів за період з середини лютого. Дах основної будівлі центральної лікарні у Красногорівці (підконтрольна територія – ред.) зазнав прямого удару, хоч і був чітко позначений Червоним Хрестом. Через артобстріл довелося евакуювати працівників та пацієнтів лікарні, кілька її відділень відтак не функціонують», – нагадала Фрейзер. Вона також зазначила, що сторони продемонстрували свою спроможність ведення ефективних перемовин 1 червня, припинивши вогонь з нагоди Дня прав дитини.

У доповіді мовиться, що соціально-економічна криза на сході України поглиблюється. Щонайменше 160 тисяч пенсіонерів, які проживають на територіях, підконтрольних озброєним угрупованням, не отримували пенсії у період з грудня 2014 року до грудня 2016-го, позаяк не були зареєстровані як внутрішньо переміщені особи (ВПО). За результатами складної бюрократичної перевірки тих, хто врешті зареєструвався, у 2016 році виплату пенсій припинили 400 тисячам людей, які мали на них право, стверджують експерти місії.

Лінія вогню продовжує розділяти сім'ї та громади, порушуючи право на свободу пересування тисяч людей, мовиться у доповіді. Довгі черги на контрольно-пропускних пунктах досягли піку в березні і квітні. За цей час більш як півтора мільйона людей виїхали з підконтрольних бойовикам територій, близько трьох мільйонів вирішили залишитися. Між тим, озброєні бойовики угруповання «ДНР» змусили головний офіс гуманітарного штабу «Поможем», що забезпечував допомогою півмільйона людей, зупинити на непідконтрольній території діяльність, зазначають представники моніторингової місії ООН.

У звіті також зафіксовані нові випадки незаконного або самочинного позбавлених волі та викрадень, зокрема, на територіях, які контролюють збройні угруповання. Часто сім'ї жертв не мають доступу до затриманих та інформації про їхнє місцезнаходження. Автори звіту звертають увагу на причини – недостатню координацію між відповідними державними органами України, а також відсутність обміну даними судово-медичних експертиз між українською стороною та угрупованнями «ДНР» та «ЛНР».

У відповідь на запитання Радіо Свобода про донецького блогера і автора Радіо Донбас.Реалії Станіслава Васіна (Асєєва), який зник на початку цього місяця, Фрейзер повідомила, що спеціальна моніторингова місія ООН зараз працює над його пошуком.

«Ми намагаємося встановити зв’язок і зрозуміти, що саме з ним трапилося. Тобто ми досі намагаємося отримати доступ туди, аби зрозуміти, де саме він наразі перебуває і якою є його ситуація», – сказала вона.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини наголошує на необхідності ухвалення закону «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти», який передбачає створення комісії з питань зниклих осіб.

З початку конфлікту на сході України у середині 2014 року станом на 15 травня 2017 року загинуло щонайменше 10 090 людей, включно з 2 777 представниками цивільного населення. Щонайменше 23 966 були поранені.

  • 16x9 Image

    Ярослава Куцай

    Народилася в Києві. Закінчила бакалаврат Інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка, магістратуру Школи журналістики НаУКМА та Університет Ісландії за спеціальністю «Довкілля та природні ресурси». Публікувалася у низці українських суспільно-політичних тижневиків та інтернет-видань. Була репортером програми «Час» на 5 каналі, прес-секретарем Національного екологічного центру України. Автор статей для українського National Geographic. З 2014 по 2016 жила у Рейк’явіку, дописуючи в англомовні ісландські журнали та співпрацюючи як позаштатний кореспондент з українськими медіа.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG