Доступність посилання

ТОП новини

Україна – Росія: як воюють у небі над Донбасом


Аеророзвідка в районі Світлодарської дуги
Аеророзвідка в районі Світлодарської дуги

Протистояння на Донбасі перейшло в стадію позиційної війни або, як ще її називають – окопної. В таких умовах особливу важливість набувають розвіддані про місця скупчення техніки, особового складу або розташування укріплених позицій противника. Чи укомплектовані українські війська якісними безпілотниками, які допомогають на передовій? У Міністерстві оборони України визнали, що користуються волонтерськими безпілотниками. Волонтери ж і фахівці у цій галузі зауважують, що українські безпілотні комплекси значно поступаються російським і потребують державного фінансування. «Донбас.Реалії» дізнавалися, чим і як живе українська аеророзвідка.

Безпілотники в зоні конфлікту на Донбасі є по обидва боки лінії фронту. Якщо для української армії їх виробництво довелося запускати фактично з нуля, то підтримувані росіянами бойовики ще в 2014 році отримали готові високоякісні комплекси.

«Це серійні апарати, які виробляються вже не один рік і не два. «Орлани» виробляються уже близько десяти років, тому можна сказати, що це дуже сильні, дуже професійні машини, з якими важко боротись», – розповідає боєць із позивним «Пілот».

Українськими військовими у небі над Донбасом за час конфлікту збито цілий ряд сучасних російських безпілотників. Тут і невеликі моделі ближнього радіусу дії, як «Гранат-1», «Гранат-2», «Елерон», так і справжні гіганти, зразка «Форпост» з розмахом крила 7 метрів і можливістю ведення розвідки на відстані у 200 кілометрів.

Один із сучасних російських безпілотників, які збили українські військові у небі над Донбасом за час конфлікту
Один із сучасних російських безпілотників, які збили українські військові у небі над Донбасом за час конфлікту

Аеророзвідка на Світлодарській дузі

Загін добровольців-аеророзвідників погодився продемонструвати знімальній групі «Донбас.Реалії» свою роботу на передовій. Екіпаж безпілотного літального апарату йде, а точніше летить в розвідку, в районі Світлодарської дуги.

Екіпаж безпілотного літального апарату летить в розвідку у районі Світлодарської дуги
Екіпаж безпілотного літального апарату летить в розвідку у районі Світлодарської дуги

Під час польоту у аеророзвідників на Світлодарській дузі виникають проблеми. Через роботу потужних комплексів радіоелектронної боротьби, безпілотник стає практично некерованим.

– Яка причина, що відвалюється зв’язок? У нашому «залізі»?
– Нас заглушили. Я його забрав і почав знижуватися, нас тільки на 400 метрах відпустило.

Втім, незважаючи на те, що безпілотник став практично некерованим, бійцю з позивним «Пілот» все ж таки вдалося повернути коптер.

У бійців на передовій не більше чверті безпілотників від Міноборони – Касьянов

У київській компанії «Матриця технологій» побудували унікальний безпілотник. Їхнє ноу-хау, розповідає засновник проекту і відомий волонтер Юрій Касьянов, може піднімати до п’ятдесяти кілограмів вантажу, перебувати в повітрі чотири години і літати на відстань до сімдесяти кілометрів.

Юрій Касьянов розповідає про безпілотник компанії «Матриця технологій»
Юрій Касьянов розповідає про безпілотник компанії «Матриця технологій»

«Він може бути озброєний бомбовим і мінним навантаженням. Тобто, варіанти застосування озброєння можуть бути різні, аж до установки турельного кулеметного пристрою, з якого він може вести вогонь», – розповідає співзасновник компанії «Матриця технологій» Юрій Касьянов.

У компанії «Матриця технологій» ще кілька нових розробок, але жодна з них поки не зацікавила Міністерство оборони України, каже волонтер.

Безпілотний літальний апарат компанії «Матриця технологій»
Безпілотний літальний апарат компанії «Матриця технологій»

«Це непрофесіоналізм, який межує зі зрадою. Або зрада, яка ховається під шкірою непрофесіоналізму», – додає Касьянов.

За його словами, з тих безпілотників, які є на передовій в українських бійців, від Міноборони – не більше чверті. Решту передали волонтери.

Безпілотники «Фурія» скоро відправляться на передову

Скоро вирушать на Донбас і безпілотники «Фурія». Це розробка ще однієї київської компанії – «Атлон авіа». Вони одними з перших підписали контракт з Міністерством оборони України і ще на початку минулого року відправили військовим перші п’ять безпілотних комплексів. Вартість одного тоді склала два з половиною мільйони гривень.

Директор компанії «Атлон авіа» Артем В’юнник показує безпілотник, який входить до складу безпілотного авіаційного комплексу «Фурія А1-СМ»
Директор компанії «Атлон авіа» Артем В’юнник показує безпілотник, який входить до складу безпілотного авіаційного комплексу «Фурія А1-СМ»
«Фурія А1-СМ» – це розвідка в інтересах артилерійських підрозділів
Артем В’юнник

«У мене в руках безпілотний літальний апарат, який входить до складу безпілотного авіаційного комплексу «Фурія А1-СМ». Це розвідка в інтересах артилерійських підрозділів. Тобто виявлення цілей, передача координат, коригування стрільби і контроль вогневого ураження», – розказує директор компанії «Атлон авіа» Артем В’юнник.

Утім, «Фурія», як і всі інші українські та зарубіжні розробки, досі не прийнятий на озброєння українського війська.

Наші комплекси значно поступаються російським», – Асоціація виробників озброєння і військової техніки України

У відповідь на офіційний запит «Донбас.Реалії» в Міністерстві оборони України визнали, що користуються волонтерськими безпілотниками, але точних цифр не назвали.

Відповідь Міністерства оборони України на інформаційний запит журналістів програми «Донбас.Реалії»
Відповідь Міністерства оборони України на інформаційний запит журналістів програми «Донбас.Реалії»

Також зазначили – зараз використовують десяток різних типів українських та іноземних безпілотних літальних апаратів, які закупили і отримали як партнерську допомогу. Наприклад, у 2016 році США передали Україні 72 розвідувальних безпілотника «Рейвен». Утім, пізніше самі ж військові розкритикували їх як застарілі та уразливі.

Завдяки роботі спільноти «Інформнапалм», на Донбасі вдалося виявити цілий ряд новітніх російських станцій радіоелектронної боротьби (РЕБ). Серед них: РБ-341В «Леєр-3», яка почала надходити в російську армію тільки у 2015-му і Р-836АМ2 «Свет-КУ», що з’явилася на озброєнні п’ять років тому.

Новітні російські станції радіоелектронної боротьби, які на Донбасі виявили завдяки роботі спільноти «Інформнапалм»
Новітні російські станції радіоелектронної боротьби, які на Донбасі виявили завдяки роботі спільноти «Інформнапалм»
Наші комплекси значно поступаються російським. Без державного фінансування ми не в змозі будемо створити цей комплекс
Вадим Кодачигов

«Наші комплекси поки що значно поступаються російським. Без державного фінансування ми не в змозі будемо створити цей комплекс. Всі рішення щодо створення комплексів, які за своїми характеристиками перевищують російські, у нас є. Але грошей на їх створення немає і держава цих грошей не дає», – розповідає президент Асоціації виробників озброєння і військової техніки України Вадим Кодачигов.

Випробування мультикоптера української розробки «Командор»
Випробування мультикоптера української розробки «Командор»

Експерт зазначає – зараз російські комплекси РЕБ можуть нейтралізувати практично кожен український безпілотник.

В Міноборони вчать літати хіба що на папері – волонтери

У Міноборони України журналістам програми «Донбас.Реалії» розповіли, як нині готують операторів безпілотних літальних апаратів (БПЛА).

Підготовка екіпажів безпілотних авіаційних комплексів здійснюється на базі Житомирського військового інституту
Міністерство оборони України

«Підготовка екіпажів безпілотних авіаційних комплексів тактичних класів для потреб Збройних сил України здійснюється на базі Житомирського військового інституту імені Корольова. Крім цього, підготовка екіпажів окремих зразків здійснюється фахівцями підприємств виробників та сертифікованими інструкторами зі складу Державного науково-випробувального центру Збройних сил України», – йдеться у відповіді Міністерства оборони журналістам «Донбас.Реалії».

Керівник Центру підтримки безпілотної авіації Марія Берлінська
Керівник Центру підтримки безпілотної авіації Марія Берлінська

В ​Україні існує Центр підтримки безпілотної авіації – на сто відсотків волонтерський проект. Там уже випустили понад 200 операторів БПЛА. Фахівці центру кажуть – в Міноборони вчать літати хіба що на папері.

Як приклад волонтер наводить ту ж Росію. Там, в місті Коломна, ще у 2014 році Міноброни Росії відкрило державний центр, де за рік випускають майже тисячу фахівців.

Ми технологічно програємо. Російські безпілотники корегують по нас вогонь. Наші люди гинуть
Марія Берлінська

«Ми технологічно програємо. На деяких ділянках фронту ми воюємо на рівні Другої світової війни. Тому що коли російські безпілотники літають, вони корегують по нас вогонь. Це позиційна артилерійська війна. І наші люди гинуть. В броніках, в касках, в хороших берцях, але все одно гинуть», – додає Берлінська.

Аеророзвідник під час роботи у районі Світлодарської дуги
Аеророзвідник під час роботи у районі Світлодарської дуги

З 2016 року при Генштабі України створили окрему військову частину, яка спеціалізується на аеророзвідці. В її основі – волонтерський проект. Утім, як зазначають керівники центру, зараз він менш ніж на десять відсотків фінансується з бюджету. Решта грошей, як і раніше, – допомога звичайних українців.

ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ «ДОНБАС.РЕАЛІЇ»:

  • Зображення 16x9

    Левко Стек

    Працюю на Радіо Свобода з 2013 року. Потрапив в редакцію за тиждень по початку Євромайдану. Саме висвітленням подій Революції гідності займався до весни 2014 року. Згодом окупація Криму та протистояння на Донбасі. З початку літа 2014 року займаюсь висвітленням війни на Донбасі. Був мобілізований до Збройних сил України у серпні 2022 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG