Доступність посилання

20 Серпень 2017, Київ 18:32

Свідомий громадянин-українець є запорукою успіху – Анжела Савченко


Дівчинка зі своїм малюнком на масовій акції у столиці України, яку проводили в час активних бойових на Донбасі. Київ, 4 жовтня 2014 року

Київ – Більшість українців довіряють церкві, волонтерам та громадським організаціям, про що свідчать соціологічні опитування. Це саме ті інституції, котрі разом з родинним вихованням, просвітою та культурою відіграють ключову роль у вихованні справжнього громадянина, вважають експерти. Водночас, на їхню думку, владна еліта сприймає і освіту, і культуру як щось «залишкове, таке, що не вартує особливої уваги». То як виховати справжнього громадянина України?

Два роки тому президент України Петро Порошенко затвердив стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді.

«У нас буде ціла низка документів, які покращать ситуацію з підготовкою і патріотичним вихованням молоді, наголошую на тому. Це – і повернення й посилення патріотичної роботи у школах, навчальних середніх закладах», – пообіцяв Порошенко на зустрічі з кадетами та офіцерами Луганського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою.

На сьогодні патріотичне виховання неможливе без виховання активного громадянина, і це виховання залежить не стільки від волі політиків чи заходів або спеціальних курсів під керівництвом чиновників різних рангів, а від зрілості самого суспільства. Таку думку Радіо Свобода висловив учасник АТО, боєць Добровольчого українського корпусу («Правий сектор») Олександр Соболь. Після демобілізації він та його побратими з ДУК створили всеукраїнську молодіжно-патріотичну організацію «Калина», де виховують у дітей і любов до України, і активну громадянську позицію.

Олександр Соболь
Олександр Соболь

Не політики будують суспільство, а саме пересічні українці, з середовища яких політики і виростають. Активна громадянська позиція, як і патріотизм – це здобуток суспільного й родинного виховання та просвіти

«Це – комплексна проблема, і не потрібно виховання громадянина й патріота віддавати політикам. Адже не політики будують суспільство, а саме пересічні українці, з середовища яких політики і виростають. Активна громадянська позиція, як і патріотизм – це здобуток суспільного й родинного виховання та просвіти. І тоді вже саме суспільство, активні громадяни будуть вимагати від політиків, щоб вони підтримували й розвивали патріотичне виховання і громадянський розвиток, щоб не заважали рухатись у цьому напрямку», – пояснює Соболь.

Малкович: громадянин – це патріот

Письменник і видавець, цьогорічний лауреат Шевченківської премії Іван Малкович зауважує: що б не відбувалося в Україні, але діти мають вивчати мову й історію України, щоб відчути себе частиною українського суспільства. Це – базові моменти, необхідні для виховання доброго громадянина і патріота своєї країни, вважає митець.

Виховання у родині, шкільна освіта мають дати маленьким українцям необхідний базис

«Зараз наші діти менше читають, мають поверхові знання, а водночас вони розуміють серцем, що таке Україна і що таке наші сусіди. Виховання у родині, шкільна освіта мають дати маленьким українцям необхідний базис», – зазначив Малкович у розмові з Радіо Свобода.

Завдання суспільства – створити умови для формування активного громадянина, котрий, до того ж, буде любити батьківщину, каже краєзнавець Анжела Савченко. Не можна любити країну, не знаючи її, адже байдужа до країни і держави людина просто не здатна її розвивати і змінювати на краще, упевнена Савченко.

Її турбує той факт, що українська школа все рідше піклується про виховання і просвіту, та й вдома батьки усе рідше приділяють цьому увагу. У результаті все менше дітей у рамках шкільної програми та домашнього виховання мають змогу знайомитися з надбаннями української історії та культури, каже краєзнавець.

Краще ту саму літературу чи історію України вивчати на конкретних історичних об’єктах, а не дистанційно, з підручника

«Чим раніше ми починаємо процес формування свідомого громадянина, свідомого українця, тим більше будемо мати успіхів наприкінці. Наприклад, краще ту саму літературу чи історію України вивчати на конкретних історичних об’єктах, а не дистанційно, з підручника. На сьогодні ж маємо, навпаки, усілякі труднощі, особливо це стосується шкільних екскурсій. Там дозвільна система працює так, що часто дітей просто неможливо вивезти за межі школи на екскурсію. Не завадило би активізувати і студентів», – каже Савченко у коментарі для Радіо Свобода.

«У центрі системи виховання справжнього громадянина є правда» – Шаап

Керівник неурядового фонду «Відкрита політика» (опікується освітою) Ірина Жданова у коментарі для Радіо Свобода зауважує: відповідальність за виховання свідомого громадянина несуть і родина, і система совіти, і саме суспільство. Адже сучасна українська дитина більшість часу проводить у школі, а поза школою частіше її «виховує» інтернет.

«Політика останніх років, коли ми зі школи знімаємо відповідальність за плекання свідомого громадянина – це не зовсім правильна практика і політика. Адже вчитель, школа мають певні важелі. А найкращим важелем є власний приклад (дорослої людини – ред.)», – зазначила Жданова.

Освітянка, волонтер громадської ініціативи «Ініціатива Е+» Ольга Сокальська зауважує: виховання громадянина відбувається насамперед у родині, де найбільш дієвим методом є приклад, який показують батьки, а вже тоді до виховання залучають школу, церкву, громадські установи.

Діти переймають цінності людяності, патріотичності, релігійності головним чином у сім’ї. Далі йде соціум

«Діти переймають цінності людяності, патріотичності, релігійності головним чином у сім’ї. Далі йде соціум. Важливо, щоб дитина була привчена не тільки брати, а й віддавати, бути активною і знати, що сама вона важлива і що від неї самої багато залежить як в особистому, так і у громадському житті», – упевнена Сокальська.

З дитинства виховувати повагу до держави і країни, любов до її історії і культури, залучати молодь до роботи у волонтерських і громадських організаціях, з одного боку, і не голосувати за політиків-популістів, які «працюють словами», – таким бачить виховання активних добрих громадян (не лише в Україні) нідерландський політик і філософ Сайб Шаап.

У центрі системи виховання справжнього громадянина є правда

«Дивіться, наскільки правдиві ваші політики і лідери громадської думки. Адже у центрі системи виховання справжнього громадянина є правда, наскільки б гіркою, страшною чи непопулярною вона не була. Треба знати правду про себе і свою родину, про проблеми у країні та особливості розвитку держави», – зауважив Шаап у коментарі для Радіо Свобода.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG