Доступність посилання

ТОП новини

Україна опиняється в епіцентрі політичного скандалу у США


Президенти України і США Петро Порошенко (л) і Дональд Трамп під час зустрічі у Білому домі, Вашингтон, 20 червня 2017 року
Президенти України і США Петро Порошенко (л) і Дональд Трамп під час зустрічі у Білому домі, Вашингтон, 20 червня 2017 року

Ймовірний новий голова ФБР у середу пообіцяв розібратись, чи втручалась Україна у вибори у США у 2016-му році, а речниця Білого дому того ж дня, заявила журналістам, що «якщо і є якісь докази змови у ході минулих президентських виборів у США, то це – докази змови між Демократичною партією США та урядом України».

Посольство України у США стверджує, що «жодним чином не координувало із Демократичним національним комітетом жодних зусиль для проведення досліджень чи будь-яких дій направлених проти кандидатів на виборах Президента США або членів їх команд».

Слухання у Сенаті: «Я займусь цим»

У ході сенатських слухань щодо затвердежння нового голови ФБР, кандидату на цю посаду Крістоферу Рею довелося відповідати на питання сенатора-республіканця Ліндсі Ґрема. Той попросив претендента висловити оцінку закидів про втручання України у перебіг виборчої кампанії 2016 у США. Такі закиди на початку 2017 року з’явились на шпальтах видання Politico у статті «Спроби України саботувати Трампа нашкодили їй самій» журналіста Кеннета Фоґеля.

Крістофер Рей, кандидат на посаду директора ФБР
Крістофер Рей, кандидат на посаду директора ФБР

Ліндсі Ґрем, який є одним із провідних рушіїв розслідування втручання Росії у вибори у США, запитав Рея: «Розслідування видання Politico виявило, що американка українського походження, яка консультувала DNC, зустрічалась із високопосадовцями посольства України у Вашингтоні з метою викрити зв’язки співробітника виборчого штабу Трампа, Пола Манафорта, з Росією, відповідно до повідомлень людей, безпосередньо обізнаних з ситуацією. Вам відомо про ці звинувачення?»

У відповідь потенційний голова ФБР заявив, що про звинувачення йому невідомо, але підтвердив тезу сенатора, що «для України було б неправильно втручатись у наші вибори».

«Я із задоволенням займусь цим», – заявив Рей про необхідність розібратись у питанні «втручання України у вибори США».

Білий дім говорить про «змову»

Пізніше у середу речниця Білого дому, відповідаючи на звинувачення про втручання Росії у вибори США на боці Трампа, заявила, що змова Демократичної партії із урядом України, на її думку, підкріплена більшою кількістю доказів. При цьому у Білому домі також послались на розслідування Фоґеля.

Сара Сандерс
Сара Сандерс

«Якщо і є якісь докази змови у ході минулих президентських виборів у США, то це докази змови між Демократичною партією США та урядом України», – заявила у середу речниця Білого дому Сара Сандерс.

Про що йдеться? У статті «Спроби України саботувати Трампа нашкодили їй самій», оприлюдненій у січні 2017 року, журналіст Кеннет Фоґель, посилаючись на слова колишнього співробітника посольства України у США Андрія Теліженка, заявив, що посольство, буцімто, тісно співпрацювало з Александрою Чалупою, американкою українського походження, тісно пов’язаною із Демократичною партією США, допомагаючи їй збирати викривальні матеріали щодо члена виборчого штабу Трампа, Пола Манафорта.

Стаття, у якій звинувачують Україну

У статті стверджується, що посольство сприяло Чалупі, яка зі свого боку стала важливим джерелом інформації для ЗМІ США та Демократичної партії щодо Манафорта. Як відомо, Манафорту на хвилі повідомлень ЗМІ про буцімто його зв’язки із Росією тощо, довелось залишити посаду у штабі Трампа.

Стаття Фоґеля останніми днями стала основним елементом дискусій навколо буцімто рівнозначності описаного у ній спілкування Демократичної партії США із посольством України у США та минулорічних контактів Дональда Трампа-молодшого із особами, які обіцяли передати виборчому штабу компромат на Гілларі Клінтон від уряду Росії (більше про обставини навколо листів Трампа-молодошого йдеться у статті «Трамп-молодший писав, що зрадіє компромату на Клінтон з Росії, і сам опублікував листи» – ред.).

Теза про втручання Росії у вибори у США вже звучала раніше цього тижня (незалежно від заяви, зробленої у середу) від речниці Білого дому. З тих пір стаття Фоґеля стала аргументом окремої групи захисників президента США та критиків американської ліберальної преси, які вважають, що ЗМІ та законодавці-демократи ігнорують тему, яка примушує по новому подивитись на втручання у вибори США з-за кордону.

Такі голоси загалом твердять: сприяння Росії Трампу роздмухують демократи, які самі не ґребували допомогою від України.

Україну прирівнюють до Росії

«Якщо послухати ведучих Сі-Ен-Ен, то змова з метою вплинути на результати виборів з Україною – це нормально, але не з Росією», – твітує медіа-коментатор Йосі Ґестетнер.

«Як же ЗМІ з усіх сил розповідають про ситуацію з Трампом-молодшим, але при цьому ігнорують інформацію про Гілларі Клінтон та Україну, яка набагато гірша?» Ц пише консервативний радіоведучий Біл Мітчел.

Тезу про те, що буцімто сприяння уряду України Клінтон є еквівалентом нібито змови між штабом Трампа та Кремлем також озвучив і популярний у США ведучий FoxNews Шон Ганніті.

Посольство США в Україні, у відповідь на запит «Голосу Америки» спростувало звинувачення щодо можливої співпраці із Демократичною партією.

Спростування від посольства України

«Посольство України у США, як заявлялось раніше, жодним чином не координувало із Демократичним національним комітетом жодних зусиль для проведення досліджень чи будь-яких дій направлених проти кандидатів на виборах президента США або членів їх команд», – наголошує посольство України у США у своїй заяві.

Дипломатична служба України також представила і свою позицій щодо контактів з Александрою Чалупою.

«Пані Александра Чалупа, яка згадується у (...) статті, прибула на зустріч до посольства України у складі активістів української громади США з метою ініціювання та проведення низки промоційних та культурних заходів на тему України. У ході подальшої комунікації ніхто із співробітників посольства не здійснював жодних кроків по лінії згаданого опозиційного дослідження», – підкреслили у посольстві.

Там також зазначили, що стаття Фоґеля «загалом містить цілу низку невірної інформації, про що посольство заявило у листі Посла Валерія Чалого, що був опублікований виданням Politico».

«Посольство України високо цінує зусилля Адміністрації США з початку інавгурації президента Дональда Трампа, направлені на підтримку України та жорстку і послідовну політику щодо Росії», – зазначили у посольстві України.

У січні посол України у США Валерій Чалий у листі, оприлюдненому виданням Politico, яке до того опублікувало статтю Фоґеля, так висловився про тези згаданої статті: «Будь-які тези у вашій статті, що Адміністрація президента України, або посольство України працювали з метою протидіяти пану Трампу у ході виборів 2016-го року є невірними (false)... окремі особи з України могли виступати на боці різних сторін виборів у США, але уряд України не вдавався до таких дій».

Демократи заперечують співпрацю з посольством, але кажуть, що її їм пропонували

Між тим Сі-Ен-Ен повідомляє, що колишні та чинні члени апарату Демократичної партії США заперечили, що співрацювали із урядом України для отримання компромату на Трампа, або його помічників.

Водночас джерела у таборі Демократів заявили Сі-Ен-Ен, що Александра Чалупа, яка працювала на Демократичний національний комітет за контрактом, повідомляла співробітникам комітету, що українські урядовці готові надати чутливу інформацію щодо штабу Трампа, зокрема щодо Пола Манафорта.

«Джерело, поінформоване про ситуацію, заявило, що Чалупа «неформально» повідомила щонайменше одному співробітнику комітету минулого року, що українські урядовці стурбовані кампанією Трампа та його зв’язками з Росією і запропонувала співпрацю між Демократичним національним комітетом на посольством України у США», – повідомляє Сі-Ен-Ен.

Демократична партія наголошує, що ніколи не отримувала від Чалупи інформації і не мала контактів із представниками урядів іноземних країн.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG