Доступність посилання

ТОП новини
18 Січень 2019, Київ 11:49

Україна на 80% залежить від російського ядерного палива – Корольчук


Ілюстраційне фото. Южноукраїнська атомна електростанція

Спільний проект українського державного підприємства та Міністерства енергетики США з модернізації енергоблоку Запорізької АЕС може потребувати фінансування, яке український бюджет не потягне, припускають експерти. Основною ж проблемою вони вважають залежність української атомної енергетики від імпорту палива, який на 80% досі покриває Росія. Експерт Валентин Землянський стверджує, що політична доцільність не повинна переважати над економічною стосовно енергозабезпечення.

Російський атом в українському світлі: Westinghouse проти ТВЕЛ | Ранкова Свобода. Частина 1
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Другий блок Запорізької АЕС обрали пілотним для втілення спільного проекту між НАЕК «Енергоатом» і США щодо оптимізації ремонтів систем безпеки атомних енергоблоків. З американської сторони у проекті бере участь Аргонська національна лабораторія – один із провідних дослідницьких центрів Міністерства енергетики США. Про це повідомляє Національний промисловий порталіз посиланням на прес-службу «Енергоатому». Проект розрахований на два з половиною роки. Якщо досвід буде успішним, його поширять на всі АЕС України.

Хмельницька АЕС
Хмельницька АЕС

Коментуючи цю новину, експерт Центру світової економіки та міжнародних відносин Валентин Землянський ставить на чільне місце дотримання технічних регламентів і необхідність зважати, за якими технологіями будували певну АЕС.

«Усі блоки, які має Україна на сьогодні, будувались все-таки ще в радянські часи за радянськими технологіями. Тому, напевно, технічний момент, момент безпеки буде превалювати над питанням можливої незалежності (енергонезалежності від Росії – ред)», – констатував Землянський в ефірі «Ранкової Свободи».

Валентин Землянський
Валентин Землянський

На думку експерта, економічна і технічна сторони модернізації блоків АЕС мають пріоритет над політичною стороною питання.

«Було б цікаво, звісно, дізнатись, наскільки вартість такого роду робіт буде більш економічно доцільною, ніж якби їх проводили українські спеціалісти або російські. Тому що в нас дуже часто на догоду політичної доцільності та лозунгам «Геть від Росії!» йдуть на дуже суттєві економічні втрати», – стверджує він.

У нас дуже часто на догоду політичної доцільності та лозунгам «Геть від Росії!» йдуть на дуже суттєві економічні втрати
Валентин Землянський

Натомість начальник відділу Запорізької АЕС Владлен Яровий підкреслив, що мета проекту є багато в чому революційною для України саме з економічної точки зору. В результаті вдасться обґрунтовано виконувати ремонти на працюючому енергоблоці. При цьому терміни подібних ремонтів скоротяться, продуктивність АЕС зросте, наголосив Владлен Яровий.

Аналізуючи загалом становище із енергетичною залежністю України від Росії на четвертий рік агресії сусідньої держави, експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук зазначив, що в Україні досі немає заводу з виробництва ядерного палива.

«Є умовні 80%, які ми імпортуємо з Росії (тепловиділяючої збірки, ядерного палива). 20% імпортуємо від компанії «Westinghouse», японо-американської, як її називають хоча вона до Америки має менший стосунок. Тому поки що це радше технологічний проект», – вважає Корольчук.

Юрій Корольчук
Юрій Корольчук

​Він наполягає на важливості співпраці з міжнародними енергетичними компаніями без акцентів на країнах походження.

«Особисто мені завжди здавалося за досвідом інших країн, на які можна було б рівнятися, найбільш оптимальним варіантом розвитку диверсифікації в тому числі атомної генерації можна було б говорити про прихід нових інвесторів. Це якщо говорити про конкуренцію. Наприклад, тієї ж «Westinghouse», або французької «Areva». Це просто одні з лідерів даного ринку», – пояснює експерт.

Справжньою диверсифікацією, додає Корольчук, можна було б вважати постачання ядерного палива від цих компаній на українські енергоблоки.

«Ми лишаємося залежними від технології, яка перейшла нам у спадок від Радянського Союзу і яка сьогодні в будь-якому випадку технологічно підтримується винятково компанією «Росатом», російською компанією».

Ми лишаємося залежними від технології, яка перейшла нам у спадок від СРСР і яка сьогодні в будь-якому випадку технологічно підтримується винятково компанією «Росатом»
Юрій Корольчук

Ще однією проблемою енергетик, як і Валентин Землянський, називає фінансування.

«Питання диверсифікації навіть тієї технологічної співпраці з такими країнами, які можуть на запропонувати і комплексне вирішення питання безпеки, і постачання ядерного палива, і будівництво нових АЕС – це все величезне фінансування. У масштабах нинішнього бюджету України та нинішніх фінансових можливостей воно виглядає просто фантастично», – запевняє Корольчук.

До 2014 року видобували 80 мільйонів тонн вугілля щорічно – Корольчук

Навантаження на атомні електростанції зросло, згадує Юрій Корольчук, після того, як Україна втратила доступ до своїх покладів антрациту на тимчасово окупованих територіях.

«Ситуація з вугіллям до 2014 року була більш прогнозованою, зрозумілою і кращою. Ми видобували майже 84 мільйони тонн вугілля, це було максимальне зростання, 80 мільйонів тонн ми видобували практично щороку, це була стабільна цифра протягом попередніх десяти років до 2014 року», – розповідає він. А, наприклад, торік Україна видобула 40 тонн вугілля.

Незважаючи на брак палива для ТЕС, в Україні цієї зими немає критичної ситуації, бо державі щастить із погодою – морози трапляються рідко, додають фахівці.

Ранковий ефір Радіо Свобода слухайте і дивіться на YouTube-каналі

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...

Recommended

XS
SM
MD
LG