Доступність посилання

ТОП новини

Остання битва маршала Івана Конєва


Пам’ятник Іванові Конєву в Празі

Прага – У Празі спалахнули гарячі дебати навколо пам’ятника Іванові Конєву – відомому радянському полководцю, учасникові визволення Чехословаччини від нацистів у 1945 році. Причиною суперечок стала ініціатива керівництва району Праги-6, на терені якого стоїть пам’ятник, встановити на його постаменті додаткові таблички – вони мали б доповнити і розширити біографію радянського маршала фактами з його біографії, про які досі інформації не було. Проти ініціативи пражан виступили посли низки країн, зокрема Росії, які вважають чеську ініціативу спробою переписати історію.

А розпочалось усе з події кінця минулого року. На постаменті пам’ятника маршалові Івану Степановичу Конєву, одного з останніх пам’ятників радянської доби в чеській столиці, невідомі червоною фарбою вивели дати: 1956 рік, 1961, 1968 і 2017 рік. Це не перша спроба привернути увагу до пам’ятника радянському полководцеві: кілька років тому, наприклад, невідомі облили монумент рожевою фарбою. Цього разу промовистими були саме виведені на постаменті дати.

Пам’ятник Іванові Конєву в Празі
Пам’ятник Іванові Конєву в Празі

1956 рік пригадує Івана Конєва у зв’язку з придушенням повстання угорців військом так званого мирного Варшавського пакту. 1961 рік пов’язаний із маршалом Конєвим – командувачем групи радянських військ у Німеччині і зведенням Берлінського муру. Та особливо болісно відгукується в серцях чехів 1968 рік – рік окупації Чехословаччини військом Варшавського пакту, тоді командував розвідувальною підготовкою вторгнення військ до Чехословаччини маршал Іван Конєв.

Іще раніше окремі представники 6-го району Праги хотіли взагалі демонтувати пам’ятник, та все ж зійшлися на думці його залишити, але доповнити табличками з додатковою інформацією.

Не «переінакшення історії», а здійснення демократичного права

І район Прага-6 (а у столиці Чехії райони мають широкі повноваження) має на це право, наголосив у розмові з Радіо Свобода староста Праги-6 Ондржей Коларж: «Усе просто: пам’ятник є власністю Праги-6, тобто власністю столиці, яка довірила його районові Прага-6. А це означає, що Прага-6 може ним розпоряджатися і має про нього дбати. Прага-6 про пам’ятник дбає зі старанністю дбайливого господаря і вкладає кошти з власного бюджету в ремонт і утримання цього пам’ятника».

Мартін Стропніцкий
Мартін Стропніцкий

Проти змін у написах на постаменті виступили посли низки країн, зокрема, Росії, Азербайджану, Казахстану, Білорусі, Вірменії. Вони направили спільного листа на ім’я міністра закордонних спав Чехії Мартіна Стропніцького. Вони стверджують, що встановлення додаткових табличок «можна трактувати як спробу переінакшити написану солдатською кров’ю історію, що є блюзнірством стосовно принесених у боротьбі з нацизмом жертв».

Міністр Мартін Стропніцький із відповіддю не забарився. У відкритому листі-відповіді послам він, зокрема, наголосив, що ухвалене радою району Прага-6 рішення є рішенням «самостійної установи, яку обрали громадяни», а це становить «базову опору нашої демократії», тому міністерство не може втручатися у справу.

Таблички обіцяють до кінця півріччя – і російською мовою

Керівництво Праги-6 свого рішення не змінюватиме, додаткові таблички будуть встановлені, причому, крім чеської, ще англійською та російською мовами, наполягає Ондржей Коларж: «Це випливає з рішення ради району Праги-6, яка ухвалила, що на цоколі пам’ятника маршалові Конєву мають бути встановлені таблиці трьома мовами – чеською, російською та англійською. Вони, на відміну від таблиці, яка там встановлена зараз і не містить правдивий напис, будуть вміщати тільки історичні факти. Це означає, що там будуть дати народження і смерті Івана Конєва і ці його найвизначніші діяння: від того, що він командував Українським фронтом, який брав участь у звільненні Чехословаччини від нацизму, також і інформація про те, що він керував придушенням повстання в Угорщині в 50-х роках, що він готував зведення Берлінського муру і що брав участь чи командував розвідувальною підготовкою вторгнення військ Варшавського пакту до Чехословаччини в 1968 році».

В розмові з Радіо Свобода посол України в Чехії Євген Перебийніс зазначив, що дії керівництва 6-го району Праги відповідають праву громадян на самоврядування, встановленому в Чехії.

Євген Перебийніс
Євген Перебийніс

«Ми, звичайно, стежили за тими дебатами, які розгорнулись навколо пам’ятника Конєву у Празі. Я хочу сказати, що ми абсолютно підтримуємо ту позицію, яка була висвітлена керівництвом муніципалітету Праги-6 і міністром закордонних справ Чехії Мартіном Стропніцьким про те, що це є право саме самоврядування – визначати, в якому вигляді буде цей пам’ятник. Мені здається, що лист-відповідь міністра закордонних справ Стропніцького був хоча й дипломатичний, але досить з точки зору дипломатичності твердий у формі, він висловив цю позицію, і я вважаю, що ця позиція є правильна», – каже посол України.

Пам’ятник Іванові Конєву в Празі
Пам’ятник Іванові Конєву в Празі

Пам’ятник маршалові Івану Конєву був встановлений у Празі 9 травня 1980 року. Як зазначив у розмові з Радіо Свобода староста Праги-6 Ондржей Коларж, щорічні поточні ремонтні роботи і встановлення додаткових роз’яснювальних табличок будуть проведені до кінця першого півріччя цього року.

  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті ім. І.Франка (1970 р., диплом з відзнакою), протягом 1986-1989 рр. навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України. У 1992 р. – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 р. працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993-1995 рр. – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІ



Загрузка...
XS
SM
MD
LG